Į DELFI redakciją kreipėsi vilnietė Birutė, kuri pasakojo, jog važiuodama sostinės Geležinio Vilko gatve pastebėjo kelyje besiblaškančią lapę. Pašnekovė pasakojo, jog šalia gyvūno mėtėsi ir automobilio žibintų nuolaužos, todėl moteris ir jos vyras įtarė, kad gyvūnas yra sužalotas. Nors pradžioje vilniečiai patys bandė imtis veiksmų, netrukus nusprendė kviesti pagalbą, kad gyvūnas iš kelio būtų patrauktas.

„Važiuojamojoje kelio dalyje pastebėjome besiblaškantį lapiuką. Jis nesustabdomai sukosi ratu, tad supratome, kad nesiorientuoja aplinkoje. Šalia mėtėsi žibintų nuolaužos taigi, greičiausia, buvo partrenktas. Sustojome, nes negalėjome palikti sužaloto gyvūno judrioje gatvėje. Nors ir bijojome, pabandėme jį pastūmėti link žolės, toliau nuo važiuojamosios kelio dalies, nes pats ant kelio borto užlipti niekaip nesugebėjo. Pavyko užstumti, bet nesusivokęs jis vėl puolė į gatvę“, – DELFI pasakojo Birutė.

Ieškojo pagalbos

Skaitytoja teigė, jog supratę, kad patiems problemos išspręsti nepavyks, jiedu paskambino bendruoju pagalbos numeriu. Tačiau sulaukė atsakymo, kad pagalba suteikta nebus.

„Gavome atsakymą – skambinti gamtosaugininkams. Paklausus, ar jie tokių problemų patys nesprendžia, gavome atsakymą, kad ne, nes jie yra policija, greitoji ir gaisrinė. O laukinis gyvūnas judrioje gatvėje, sudarantis avarines situacijas, nėra policijos reikalas? Gyvas žmogus tokioje pat situacijoje juk policijos reikalas“, – piktinosi moteris.

Atsakymas šokiravo

Pašnekovė teigė, jog paskambinus gamtosaugininkams, įvykis buvo užregistruotas. Birutė patikslino gyvūno buvimo vietą, o patiktinta, kad problema bus pasirūpinta, išvažiavo.

Vis tik mintis apie kelyje besiblaškantį gyvūną, anot skaitytojos, neapleido visą dieną. Praėjus 8 valandoms, moteris nusprendė pasidomėti, ar gyvūną pavyko patraukti nuo kelio. Birutė pasakojo, jog gautas atsakymas šokiravo.

„Gamtosaugininkai pasakė, kad jie nieko nedaro – partrenktų gyvūnų nerenka. Išgirdę, kad kalbame apie lapę, apskritai numojo ranka: „Vasarą lapių pilna. Kaip jos ateina, taip ir išeina, arba ne“, – citavo gamtos apsaugos speicalistus pašnekovė.

Moteris neslėpė nuostabos, kad neaišku, kas turi spręsti tokias problemas keliuose, ir kodėl nesistengiama užtikrinti, kad į kelią išbėgęs gyvūnas būtų kuo greičiau patrauktas.

Ar ir už keliuose užmuštus žvėris vairuotojai mokės tūkstančius? / V. Ribikausko nuotr.
Foto: Ūkininko patarėjas

Pranešti yra keli būdai

Bendrojo pagalbos centro (BPC) atstovė viešiesiems ryšiams Vilma Juozevičiūtė teigė, jog pastebėjus partrenktą ar sužeistą gyvūną kelyje, galima skambinti ir bendruoju pagalbos numeriu 112, mat tokiu atveju BPC darbuotojai gautą pranešimą perduoda Aplinkos apsaugos departamentui, o jie imasi tolimesnių veiksmų.

Aplinkos apsaugos departamento Administravimo departamento Bendrųjų reikalų ir informacinių technologijų skyriaus vyr. specialistė Ieva Krikštopaitytė DELFI sakė, jog pranešimai yra gaunami tiek iš BPC, tiek ir numatytu Aplinkos apsaugos departamento telefono numeriu (+370 527 32995).

„Šiuo numeriu informaciją apie partrenktus gyvūnus galima pranešti bet kuriuo paros metu, o paskambinus reikėtų nurodyti vietą, apibūdinti patį gyvūną ir jo būklę. Tik tada budintis pareigūnas gavęs informaciją priima sprendimą, ką toliau daryti: kviesti medžiotojus, gyvūnų gelbėtojus, ar kitas tarnybas“, – aiškino I. Krikštopaitytė.

Kontrolė nenumatyta

Specialistė taip pat informavo, kad gyvūną nutrenkęs vairuotojas jo pasiimti negali, mat tai žmogui užtrauktų administracinę atsakomybę.

Vis tik paklausus, ar yra nustatytas laikas, per kurį gyvūnas nuo kelio turi būti patrauktas, bei ar yra numatyta kontrolė, kad būtų užtikrintas darbų įvykdymas, I. Krikštopaitytė teigė, jog tokių sąlygų nėra, o tai, kaip greitai yra likviduojamas gyvūnas, priklauso ir nuo tarnybos, kuri tuo turi užsiimti.

„Teisės aktuose nėra numatyto laiko termino per kurį medžiotojai ar kitos organizacijos turi patraukti numuštą gyvūną nuo kelio važiuojamosios dalies. Savo ruožtu, Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pareigūnai, gavę informacijos apie numuštą gyvūną, priimti sprendimą ir perduoti informaciją gali bet kuriuo paros metu. Taip pat apie numuštų medžiojamųjų gyvūnų pasiėmimą nei medžiotojai, nei kitos organizacijos neprivalo informuoti AAD. Tačiau, kaip rodo praktika, paprastai mūsų specialistai paprašo informuoti apie atliktus veiksmus ir dauguma geranoriškai tai padaro“, – teigė Aplinkos apsaugos departamento atstovė.