Pranešime žiniasklaidai teigiama, jog didžiausias dėmesys bus skiriamas be šalmo važiuojantiems dviratininkams.

Pirmieji policijos ir akcijos iniciatorės – ERGO bendrovės – dėmesio susilauks sostinės dviratininkai. Ketvirtadienio rytą jų laukia didysis akcijos reidas Vilniaus katedros aikštėje, o vėliau tokie reidai vyks visoje Lietuvoje. Policijos ir draudikų akcija tęsis iki pat didžiausio šalyje dviračių entuziastams skirto renginio „Velomaratonas“, vyksiančio rugpjūčio 21 d., pradžios.

Akcijos metu bus demonstruojamas eksperimentas, vaizdžiai iliustruojantis, kokie sužalojimai gresia dviratininkui patyrus avariją be šalmo ir su juo. Specialiame autobuse įrengtame mobiliame reido štabe bus demonstruojama filmuota medžiaga iš Lietuvos kelių policijos reidų, kuomet buvo stabdyti dviratininkai.

Taip pat bus galima laimėti Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos įsteigtus prizus – dviratininko šalmus.

„Visoje Lietuvoje beveik iki vasaros pabaigos planuojami vykdyti reidai bus draugiški dviratininkams, jais siekiama ne nubausti vairuotojus, o atkreipti dėmesį į važiavimo dviračiu saugumą, priemones, kurios padeda išvengti skaudžių nelaimių ir sužalojimų.

Statistika rodo, kad dviračių vairuotojai dar pernelyg dažnai nukenčia eismo įvykiuose, o dažnas nežino ar nepaiso kelių eismo taisyklėse numatytų reikalavimų ir rekomendacijų, todėl stengsimės vairuotojams juos priminti“, – sako Lietuvos kelių policijos tarnybos vadovas Vytautas Grašys.

Anot policijos atstovo, reidų metu dviratininkams, kurie važiuoja nedėvėdami šalmų, bus maloniai primenama, kad šalmas yra viena efektyviausių priemonių, padedančių išvengti rimtų sužalojimų nelaimingų atsitikimų metu. Akcijos metu policija taip pat skirs dėmesį dviračių techninei būklei, dviratininkams privalomų atšvaitų naudojimui, pedalus minančiųjų drausmei.

„Važiuojant dviračiu šalmas gali ne tik apsaugoti nuo sunkių traumų, bet ir išgelbėti gyvybę – tai nuolat kartoja ir mūsų ekspertai, ir policijos pareigūnai bei su dviratininkų sužalojimais susiduriantys medikai. Pastebime, kad Lietuvoje dviratininkų sąmoningumas, pastangos važiuoti saugiai kiekvienais metais auga, daugėja šalmą dėvinčių vairuotojų, tačiau vis dar nemaža dalis dviračių mėgėjų nepagalvoja apie galimas rizikas, pamiršta ar nežino kelių eismo taisyklių reikalavimų ir rekomendacijų.

Šia iniciatyva norime pasiekti būtent tokius dviratininkus, paskatinti juos labiau rūpintis savo saugumu, dėvėti šalmą net jei tai ir nėra privaloma“, – sako Saulius Jokubaitis, „ERGO Insurance SE“ Lietuvoje generalinis direktorius.

Šiuo metu galiojančiose kelių eismo taisyklėse numatoma, kad važiuojant keliu šalmą dėvėti privalo jaunesni nei 18 metų amžiaus dviratininkai, kitiems tą daryti rekomenduojama. Šalmus dėvėti privalo ir vežami nepilnamečiai dviračių keleiviai.

Be to, visi dviračiai gale turi turėti pritvirtintą raudonos spalvos atšvaitą arba šios spalvos žibintą, o iš abiejų dviračio pusių prie stipinų ar ratų diskų turi būti pritvirtinti oranžinės spalvos atšvaitai.

Važiuojant dviračiu važiuojamąja kelio dalimi taip pat yra privalu dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba įsijungti baltos spalvos žibintą priekyje bei raudonos spalvos žibintą gale. Važiuojant keliu tamsiu paros metu ar esant blogam matomumui privalu ne tik dėvėti ryškiaspalvę liemenę, bet ir įsijungti žibintus.

Dviratininkai, kaip ir kiti eismo dalyviai, turi paisyti kelio ženklų, būti dėmesingi, rūpintis savo ir kitų eismo dalyvių saugumu.

Per šiuos metus Lietuvoje eismo įvykių metu jau sužeistas 121 dviračio vairuotojas, penki neteko gyvybės.