Juolab, kad vairuotojų chamų nuo pažeidimų neatbaido nei griežtėjančios nuobaudos, nei nemaža tikimybė prarasti vairavimo teises, nei metalo laužu galintis virsti automobilis.

Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje ekspertai pataria, kaip atpažinti kelių erelį ir kaip elgtis, kad susidūrimas su juo nesibaigtų tragedija.

Kaip atpažinti kelių erelį? Dažniausiai jis prisistato pats

Jei būtų sudaromas kelių erelio fotorobotas, jo charakteristika skambėtų maždaug taip: jaunas, 18-30 m. vyras, vairuojantis palyginus nebrangų automobilį.

Kaip teigia „ERGO Insurance“ Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas, chuliganiškai elgtis gatvėse labiau linkę dar aukštojo išsilavinimo neturintys, nepatyrę vairuotojai, atvykę į sostinę ir kitus didesnius šalies miestus iš mažesnių vietovių.

„Paprastai tai senesnių automobilių vairuotojai. Pasitaiko atvejų, kai kelių ereliai įsigyja nebrangų automobilį su tikslu be gailesčio jį liaudiškai tariant „drožti“.

Tai itin neatsakingas požiūris, nes sprendimas vairuoti neatsargiai priimamas iš anksto“, – sako R. Bieliauskas.

Kaip atpažinti kelių erelį? Jis pasistengs, kad jo pasirodymas neliktų nepastebėtas: kelių chuliganas matomas jau iš tolo. Tipinis kelių erelis sieks kuo labiau į save atkreipti dėmesį pavojingai manevruodamas. Jis įžūliai viršys greitį, demonstruos variklio galingumą, be priežasties rikiuosis iš vienos eismo juostos į kitą, drąsiai lenks kitus vairuotojus, net jei kelyje pasitaikys ištisinė linija, bandys išprovokuoti lenktynėms kitus vairuotojus.

Draudimo eksperto teigimu, chuliganišku vairavimu galima laikyti įvairius KET nusižengimus, pradedant greičio viršijimu ir baigiant ilgų šviesų naudojimu prieš atvažiuojantį automobilį, jei tas atliekama iš piktybinių paskatų.

Viena mėgstamiausių atrakcijų – nardymas spūstyse

Didžiausia tikimybė sutikti kelių erelį yra mieste piko valandą, kai miesto arterijos būna užtvindytos automobilių, nes tuomet jie sulaukia didžiausio publikos dėmesio.

„Nardymas automobilių spūstyse yra viena mėgstamiusių tokių vairuotojų atrakcijų. Todėl juos pamatysi ten, kur tikėtinas didžiausias automobilių srautas. Pastebėjus kelyje tokį vairuotoją, svarbu būti atsargiems ir žinoti, ko iš jo galima tikėtis“, – pabrėžia „ERGO Insurance“ Lietuvoje ekspertas. – Kaip žinia, tokie vairuotojai sunkiai prognozuojami: jiems būdingi neatsargūs automobilio manevravimai, staigūs stabdymai perėjose, nereikalingas garsinio signalo naudojimas“.

Kaip išvengti susidūrimų su kelių ereliu?

Draudikai vieningai sutaria, kad pastebėjus kelyje pavojingai vairuojamą automobilį, geriausia vadovautis liaudies išmintimi „Duok kvailiui kelią“. Paprasčiausias būdas išvengti susidūrimo – leisti kelių ereliui jus aplenkti, o jam riedant iš paskos patariama pasitraukti į šoną ar net į kelkraštį ir sustoti.

Pasak R. Bieliausko, svarbiausia yra kuo greičiau išvengti akistatos su kelių ereliu ir jokiu būdu nebandyti su juo varžytis ar jį pamokyti: „Jokiu būdu į agresiją neatsakykite agresija ir nebandykite drausminti kelių chuliganų. Jie to nesupras arba reaguos priešingai nei prašoma, imdamiesi dar pavojingesnių veiksmų.

Pasirūpinus savo saugumu svarbu nepamiršti pasirūpinti kitais eismo dalyviais ir apie pavojingai vairuojantį asmenį pranešti policijai. Tai kiekvieno iš mūsų pilietinė pareiga“, – teigia R. Bieliauskas.

Viena iš pagrindinių chuliganiško vairavimo aplinkybių – važiavimas išgėrus. Pasak draudikų, neretai būtent alkoholis paskatina kelių erelius elgtis neapdairiai ir pernelyg „drąsiai“. Tokiu atveju net ir apsidraudus dėl avarijos patirti nuostoliai kaltininkui neatlyginami.

Blogiausia, kad nuo blogų įpročių tokių vairuotojų neatbaido ir papildomi vairavimo mokymai. Praktika rodo, kad kelių ereliai pasimoko tik patekę į skaudžią avariją, kai žūsta ar yra sužalojami kiti eismo dalyviai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (181)