Praėjusį penktadienį baigėsi septintą kartą Lietuvoje surengtas konkursas „Geriausias jaunasis automechanikas“. Pirmame etape testą sprendė 450 mokinių iš 27 skirtingų profesinių mokyklų. Atrinkus 60 geriausiųjų, jiems teko sudėtingesnis testas, po kurio paaiškėjo 10 finalininkų. Konkurso finalas buvo surengtas „Litexpo“ centre vykusioje parodoje „Studijos 2020“.

Gabiausi Lietuvos profesinių mokyklų auklėtiniai, savo ateitį vienaip ar kitaip siejantys su automobilių mechanika, savo jėgas tikrino dvi dienas atlikdami 10 skirtingų užduočių, susijusių su automobilio technine priežiūra ir remontu. Jas parengė pasaulyje gerai žinomų automobilių dalių ir jų komponentų gamintojų atstovai. Jauniesiems mechanikams finale teko įvairūs iššūkiai – pakeisti paskirstymo diržą, pakeisti DSG sankabų komplektą, perrinkti automatinę pavarų dėžę, sukalibruoti automobilio kamerą, naudojamą eismo juostų stebėjimui ar atlikti elektromobilio „Volkswagen Up“ patikrą.

Nugalėtojas svajoja apie Kanadą

Įvertinus finalininkų atliktas užduotis ir susumavus visus rezultatus, paaiškėjo, kad trečiąją vietą konkurse užėmė Alytaus profesinio rengimo centro atstovas Rokas Lukoševičius (profesijos mokytojas – Rokas Pauža), o antrąją – Klaipėdos paslaugų ir verslo mokyklos moksleivis Simas Balsys (profesijos mokytojas – Karolis Montvydas). O geriausiu jaunuoju automechaniku nuo šiol gali vadintis Joris Varneckis iš Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos. Nugalėtoją konkursui paruošė profesijos mokytojas ir ekspertas Vitalij Kabelis.

„Buvo sunkumų, bet turėjau labai gerą mokytoją, kuris įdėjo daug pastangų – suteikė tiek teorinių žinių, tiek pagal galimybes ir praktinių. Informaciją mokytojas siųsdavo net naktimis, tad esu jam labai dėkingas. Intensyvus pasiruošimas konkursui vyko apie pusantros savaitės“, – tik atsiėmęs nugalėtojui skirtus prizus pasakojo 20-metis J. Varneckis.

Prisimindamas dviejų dienų įvykius, jis pirmiausia paminėjo, kad labiausiai nerimavo keisdamas DSG pavarų dėžės sankabą, taip pat daug pastangų prireikė ir atliekant elektromobilio „Volkswagen Up“ patikrą. Tikėjimas, kad galbūt pavyks laimėti, atėjo tik antrą dieną, kai jo konkurentai po truputį atskleidė, kaip sekėsi.

„Manau, pergalę šiame konkurse tikrai bus galima rašyti į savo CV – tai nemažas laimėjimas, kuris, tikiuosi, ateityje pravers. Manau, kad tokios pergalės ir diplomai užsienyje yra labiau vertinami“, – sakė Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos auklėtinis, šiemet baigsiantis mokslus.

Konkursas "Geriausias jaunasis automechanikas 2020"
Foto: Organizatorių archyvas

Jis kol kas nėra tikras, ar taps automobilių mechaniku: „Automobilių pramonė yra labai plati, tad dar nežinau, į kurią pusę pasisuks mano karjera. Tačiau jau tikrai žinau, kad man nėra didelio malonumo tvarkyti senus automobilius ar dirbti monotonišką darbą, tad galbūt bandysiu tobulėti inžinerijos ar kitose srityse. Vis tik manau, kad ir toliau dirbsiu su automobiliais ir mechanika susijusį darbą“.

J. Varneckis tikina, kad kol kas svajonių darbo vizijos nėra susikūręs, tačiau neslepia noro išvykti dirbti į užsienį.

„Svajoju išvažiuoti į Kanadą. Norintiems ten išvykti dirbti, keliami dideli reikalavimai – reikia turėti bent jau metams garantuotą darbo vietą ir kt. Tad tikiuosi, kad šio konkurso nugalėtojo diplomas pravers ten ieškant darbo. Kodėl būtent Kanada? Nesu ten buvęs, bet kiek domėjausi, kiek žiūrėjau video ir pasakojimų, man patinka šios šalies gamta ir kultūra. Pats važinėju kalnų dviračiais, mėgstu snieglentes ir ekstremalų sportą, o Kanada išsiskiria kalnais ir ežerais, tad tai labai traukia“, – pasakojo konkurso nugalėtojas.

Visapusiškai naudingas konkursas

Tradicinį konkursą „Geriausias jaunasis automechanikas“ organizuojančios bendrovės „Inter Cars Lietuva“ vadovas Artur Ilkevič sako, kad jų pastangos pasiteisina – bendradarbiavimas tarp mechanikus ruošiančių mokyklų ir autoservisų tik gerėja.

Konkurso "Geriausias jaunasis automechanikas 2020" nugalėtojas Joris Varneckis
Foto: Organizatorių archyvas

„Prieš keletą metų pradėję šio konkurso istoriją neabejojome, kad tai yra reikalingas renginys siekiant gerinti automechanikų parengimą. Matome, kad kasmet dėmesys šiam konkursui tik auga, kad mechanikus ruošiančių mokyklų ir autoservisų bendradarbiavimas gerėja. Čia susirenkantys autoservisų atstovai su mokytojais sėda prie vieno stalo bandydami atrasti tai, ką reikia tobulinti vienoje ar kitoje pusėje. Autoservisai gali pasakyti, kokių reikia mokinių, mokyklos išdėsto savo ir mokinių lūkesčius iš būsimų darbdavių. Esame tarsi jungiamoji grandis tarp šių dviejų pusių. Tai skatina nesustoti ir galvoti, kaip galėtume dar patobulinti šį konkursą“, – teigė A. Ilkevič.

Variklinių transporto priemonių, laivų ir orlaivių profesinio mokymo metodinės komisijos pirmininkas Tadas Klevas pabrėžė, kad konkursas „Geriausias jaunasis automechanikas 2020“ yra puikus pavyzdys, kaip galima vienu renginiu sujungti visas profesinio mokymo suinteresuotas puses – autodalių gamintojus, tiekėjus, būsimus automobilių remonto specialistus, jų mokytojus, švietimo ministeriją ir galutinius naudos gavėjus, t. y. klientus, kuriems reikia kokybiškai suremontuoto automobilio.

„Kadangi šis renginys vyksta jau ne pirmus metus, matome, kad automobilių remonto specialistų paruošimo kokybė kyla. Turime suprasti, kad šiame procese yra atsakingi visi – ne tik mokiniai, bet ir mokytojai, kurie turi nuolat kelti savo kvalifikaciją, taip pat ir verslo atstovai, kuriems reikia kvalifikuotų specialistų“, – teigė T. Klevas.

Jis atkreipė dėmesį, kad šis renginys naudingas dar vienu aspektu – jis suteikia galimybę palyginti Lietuvos automechanikos moksleivių ir kitų šalių jaunuolių pajėgumą. Nugalėtoju tapęs J. Varneckis gavo kvietimą į tarptautinį konkurso finalą Lenkijoje, kuris vyks birželio 29 d.