Šią savaitę Kaune baigiamos filmuoti paskutinės vokiečių režisierės S. Weisheit dokumentinio filmo apie automobilizmo istoriją scenos. Pasak režisierė, Vilniuje yra filmuojamas Italijos miestas Trinapolis, veiksmas vyksta 1925 metais, kuomet vyko „Tripoli Grand Prix“ varžybos. Visi filmo interjerai yra nufilmuoti Vokietijoje esančiame muziejuje, lauke vykstančios scenos filmuojamos Lietuvoje.

Dešimties serijų dokumentinis filmas pasakoja automobilizmo istoriją. Daugiausia dėmesio sutelkiama į tarpukarį, „Grand Prix“automobilių lenktynes ir Vokietijos lenktynininkus. Pagrindinis televizinio projekto „Sidabrinių strėlių legenda“ herojus – pirmuoju profesionaliu komandos lenktynių vadovu automobilių sporto istorijoje laikomas legendinis „Don Alfredo“ – Alfredas Neubaueris. Jis daugiau nei 30 metų vadovavo „Daimler Benz“ lenktynių komandai, išugdė keliolika pasaulinio garso lenktynininkų ir daug prisidėjo prie „Mercedes Benz“ markės automobilių įvaizdžio kūrimo.

Kauno savivaldybės pranešime teigiama, kad jau antrą kartą Kaune dirbanti kūrėja prisipažino esanti pakerėta šio miesto unikalumo ir architektūroje bei interjeruose išsaugotos tarpukario dvasios, o Kaunas nurungė sostinę. Kūrybinė grupė filmavimui čia pasirinko keturias vietas: Kauno įgulos karininkų ramovės salę, „Metropolio“ viešbučio fojė, buvusios „Mercedes“ markės automobilių atstovybės Kęstučio gatvėje patalpas ir Kauno marių prieplauką.

Vokiečių kūrybinę grupę lydinti bendrovės „Baltijos filmų paslaugos“ prodiuserė Lineta Mišeikytė prisiminė, kaip režisierei buvo sunku išsirinkti vietas filmavimui, nes pasirinkimas buvo labai didelis.

„Ji sakė, kad jai sprogsta galva nuo Kauno unikalumo. Čia gausu vietų, pulsuojančių tarpukario dvasia. Kur tik kamera pasisuka, visur autentika – sienų architektūra ir detalės, langų stilistika, durys“, – pasakojo L. Mišeikytė.

Kęstučio gatvėje tarpukariu veikė „Mercedes“ markės automobilių atstovybė. Pastatas, kiemo išsidėstymas, patalpos išliko nepasikeitę iki šių dienų ir idealiai tiko filmavimui. Operatorius net padarė keletą papildomų kadrų, kad užfiksuotų šią istorinę vietą. Vokiečius taip pat labai sužavėjo „Metropolio“ viešbučio fojė interjeras ir tarpukarį menančios lauko durys.

Daugelyje pasaulio miestų dirbusius vokiečius nustebino ir Kauno kompaktiškumas. Jie pirmą kartą iš viešbučio į darbą gali ateiti pėsčiomis. Beveik visos filmavimo vietos yra miesto centre, o prireikus vykti toliau, kūrėjų grupei nė sykio neteko įstrigti automobilių spūstyje.

„Esame labai dėkingi Kauno miesto vadovams už paramą ir pagalbą sprendžiant įvairias problemas. Labai padeda Kauno kino studija ir jos padalinys „Kaunas Film Office“. Užtenka vieno skambučio ir su jų darbuotojų pagalba per 2 dienas užsieniečiams galime parodyti visą Kauną. O kiekviena kūrybinio darbo diena – tai juk filmavimo vietose, viešbučiuose, kavinėse paliekami pinigai“, – akcentavo UAB „Baltijos filmų paslaugos“ prodiuserė.

Į Lietuvą atvykusi vokiečių kūrybinė grupė darbo pasiūlė maždaug šimtui kino srities specialistų ir aktorių. Šiame filme vaidmenis atlieka 10 lietuvių aktorių. Režisierė S. Weisheit labai vertina jų profesionalumą ir net norėtų skirti didesnius vaidmenis, tačiau dokumentiniame filme yra ilgų dialogų ir lietuviams sunku įveikti kalbos barjerą. Trumpesnius dialogus, režisierės nuomone, jie atlieka puikiai.

Televiziniame projekte dirba ir daugiau lietuvių: grimo dailininkė, kostiumų dailininkė, techniniai darbuotojai, siuvėjai, daiktų gamintojai. Operatoriaus padėjėju dirba taip pat lietuvis.

„Lietuviškas kinas gauna labai menką finansavimą. Tad čia atvykę užsieniečiai sukuria papildomų darbo vietų, sudaro galimybę aktoriams, operatoriams, dailininkams ir kitiems kino specialistams įgyti daugiau patirties ir tobulėti“, – teigė L. Mišeikytė.

Antradienį filmo kūrėjai Karininkų ramovės salėje filmavo restorano scenas, o vakar prie Kauno marių buvo filmuojama scena Argentinoje.

Pasak Vilniaus miesto savivaldybės pranešimo, „Sidabrinių strėlių legendos“ filmavime dirba 40 lietuvių komanda, filmavimą organizuoja lietuviška kompanija „Baltic Film Services“.

Režisierė kitą savaitę taip pat filmuos atkuriamosios dokumentikos filmą „Tyli naktis Stalingrade“. Vilniaus apylinkėse bus filmuojami Staligrado miesto tuneliai. Abiejų filmų biudžetas siekia 160 tūkst. eurų. S. Weisheit Vilniuje jau filmavo dokumentines dramas - „Bavarijos misija“ ir „Sibiro žemė“.

Pranešama, kad filmavimo aikštelėje ketvirtadienį lankėsi Vilniaus meras Artūras Zuokas, susitikęs su filmo režisiere ir pasveikinęs prodiuserius, besirenkančius Lietuvos sostinę savo filmavimams.

„Džiaugiuosi, kad įsteigus Vilniaus kino biurą vis daugiau kino filmuojama būtent sostinėje. Mūsų mieste dirba užsienio kino kūrėjų ypač vertinami profesionalai, o kartą filmavę režisieriai ir prodiuseriai kitiems savo filmams renkasi būtent Vilnių. Pavyzdžiui, režisierė Saskia Weisheit čia filmuoja jau trečią savo filmą. Esu tikras, kad kino investicijos, pernai siekusios apie 14 mln. litų, mūsų mieste tik augs“, - sakė Vilniaus meras Artūras Zuokas.

Sostinės vadovas filmavimo aikštelėje taip pat susitiko su prodiuseriu iš Kanados kompanijos „Mind‘s eye“ David Cormican, atvykusiu susipažinti su Vilniumi ir čia esančiomis vietomis būsimiems filmams. Pasak Kęsto Drazdausko, lietuvių kompanijos „ArtBox“ prodiuseriu, pakvietusiu vienos didžiausių Kanados kompanijų prodiuserį D.Cormican apžiūrėti Vilnių, Kanados kino kūrėjas renkasi iš kelių Rytų Europos miestų.

Praeitais metais įkurtas Vilniaus kino biuras pritraukti investicijas į kino pramonę mieste. Tarptautiniai kino kūrėjai – italų režisierius Gabriele Salvatores ir vokiečių televizijos kompanija „Spiegel TV“ – vien 2011 m. filmuodami Sibiro vaizdus savo filmui „Sibirietiškas auklėjimas“ sostinėje investavo 5,5 mln. Lt.

Vilniaus mieste pastaruoju metu buvo filmuojamas Sibiras, Vokietija, Amsterdamas (Olandija), Maskva (Rusija), Kuala Lampuras (Malaizija), Suomija, Londonas (Jungtinė Karalystė), Italija.