„Susisiekimo ministerija atidžiai stebi situaciją ir vertina trumpalaikės automobilių nuomos įmonių pastangas – vykdomas socialines saugaus eismo viešinimo akcijas bei didinamas baudas neatsakingai vairuojantiems klientams. Tačiau vis dar kartojasi atvejai, kai už nuomoto automobilio vairo sėda neblaivūs asmenys, taigi akivaizdu, kad esamų priemonių nepakanka“, – išplatintame pranešime žiniasklaidai cituojamas susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Praneš apie mėgėjus „paspausti“

Pasak Susisiekimo ministerijos, trumpalaikės automobilių nuomos įmonės jau naudoja arba ketina artimiausiu metu automobiliuose įmontuoti modernią GPS sistemą, kuri leidžia iš automobilių gauti tiek greičio, tiek kitus vairavimo kultūrą apibūdinančius parametrus. Apie užfiksuotus ženklaus greičio viršijimo atvejus bendrovės numato operatyviai pranešti policijos pareigūnams, o policijos pareigūnai bendrovėms praneš apie sulaikytus neblaivius vairuotojus.

Tokie vairuotojai sulauks sankcijų ne tik pagal Administracinių nusižengimų kodekso nuostatas, bet ir pagal įmonės su klientu sudarytą sutartį, kurioje bus numatyta atsakomybė už KET pažeidimus.

Pavyzdžiui, viena trumpalaikės automobilių nuomos įmonė už automobilio vairavimą neblaiviam numato skirti 2000 eurų baudą ir neribotam laikui blokuoti galimybę nuomotis šios bendrovės automobilį. Be to, automobilio nuomos sutarties pažeidimu būtų laikomas ir chuliganiškas, neatsakingas vairavimas, už kurį taip pat numatoma piniginė bauda.

Siūlo leisti matyti daugiau duomenų

Siekdama padėti automobilių nuomos įmonėms išvengti dažnai prasižengti linkusių vairuotojų, Susisiekimo ministerija tarpininkauja dėl galimybės įmonėms naudotis Vidaus reikalų ministerijos Administracinių nusižengimų duomenų baze.

Numatoma, kad informaciją apie vairuotojo per metus padarytus KET pažeidimus įmonės galėtų pasitikrinti tokiu pat principu, kaip ir apie vairuotojo pažymėjimo galiojimą. Tai leistų identifikuoti rizikingus vairuotojus ir dar labiau pagerinti eismo saugos situaciją.

Galimybė pasinaudoti minėtos duomenų bazės duomenimis leistų trumpalaikės automobilių nuomos įmonėms riboti teisę nuomotis automobilį vairuotojams, dažnai pažeidžiantiems KET reikalavimus.

Prasižengėliams paslaugos brangtų

Statistikos duomenimis, per pastaruosius trejus metus, 2015–2017 m., Lietuvoje 3 ir daugiau KET pažeidimų per metus padaro vidutiniškai 19,2 tūkst. vairuotojų, 5 ir daugiau pažeidimų – vidutiniškai 3,2 tūkst. vairuotojų. Be to, pastebima akivaizdi pažeidimų skaičiaus augimo tendencija.

Įmonių siūlymu, vairuotojai, per vienerius metus padarę 2-3 KET pažeidimus, būtų laikomi padidintos rizikos vairuotojais – jiems planuojama taikyti didesnius paslaugų įkainius. Per metus padariusiems 5 ar daugiau pažeidimų įmonės numato visai neleisti nuomotis automobilio ir blokuoti tokių asmenų paskyras automobilių nuomos sistemose.

Automobilių dalijimosi paslaugą teikiančių įmonių veiklą ir jų socialinę atsakomybę užkertant kelią nedrausmingam vairavimui Susisiekimo ministerija ėmė itin atidžiai stebėti po nuomotais automobiliais sukeltų skaudžių eismo nelaimių. Pavyzdžiui, šių metų balandžio mėnesį dėl neblaivaus asmens, vairavusio trumpalaikės nuomos automobilį, kaltės Vilniuje žuvo mergina. Be to, tiek prieš šį atvejį, tiek po jo prie nuomotų automobilių vairo sugaunami neblaivūs vairuotojai, keliantys grėsmę eismo saugai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (47)