„Vėl artėja žieminių padangų sezonas, tačiau sniego – nė ženklo, kaip ir šalnų. O žieminės padangos ne tik greičiau dėvisi, bet ir kelia daugiau triukšmo, o jeigu temperatūra didesnė, 7 laipsniai šilumos ar daugiau, prasčiau stabdo. Vasarinės tokiu oru veikia efektyviau, tad galbūt metas nukelti žieminių padangų sezoną į vėlesnį laiką, nes praktika rodo, kad žiemos vis šiltėja“, – pasakojo „Delfi“ skaitytojas Raimondas.

Anot vyro, būtų galima leisti apsispręsti, kokias padangas naudoti, o ne prievarta liepti naudoti tas, kurių naudojimas šiltą rudenį visiškai nelogiškas.

Kai kuriems leidžiama

Kaip teigiama „Delfi“ skirtame Susisiekimo ministerijos atsakyme, šiuo metu galiojantis teisinis padangų naudojimo reglamentavimas yra pakankamai lankstus ir leidžia vairuotojams žiemos sezonui pasiruošti iš anksto.

Dabar Kelių eismo taisyklėse (KET) nurodoma, kad nuo lapkričio 10 iki kovo 31 dienos draudžiama eksploatuoti motorines transporto priemones su vasarinėmis padangomis. Tačiau ši taisyklė negalioja mopedams, motociklams, triračiams ir visų rūšių keturračiams.

Šios rūšies transporto priemonėmis, su sumontuotomis vasarinėmis padangomis, galima legaliai važinėtis iki gruodžio, o pradėti važinėtis – nuo kovo. Vienintelė sąlyga: vairuojantiems šias transporto priemones naudoti vasarines padangas draudžiama tuo atveju, jei bent dalis važiuojamosios kelio dalies, kuria važiuojama, yra apsnigta arba apledėjusi.

Svarstė, ar trumpinti sezoną

„Spalio mėnesį vykusiame Eismo saugumo tarybos posėdyje buvo aptartos žieminių padangų naudojimo terminų keitimo galimybės, kaimyninių šalių praktika ir galima pakeitimų įtaka bei grėsmės eismo saugai. Pažymėtina, kad nesvarstoma keisti žieminių padangų naudojimo tvarkos žiemos mėnesiais, žieminės padangos žiemos mėnesiais liks privalomos. Eismo saugumo tarybos posėdyje buvo aptarti žieminių padangų naudojimo terminai, taikomi lapkričio ir kovo mėnesiais“, – akcentuojama Susisiekimo ministerijos atsiųstame rašte.

Anot ministerijos atstovų, viena vertus, pastebimos šiltėjimo tendencijos ir auganti vidutinė lapkričio ir kovo mėnesių temperatūra. Iš kitos pusės, reikia konstatuoti, kad tiek lapkričio, tiek kovo mėnesį oro temperatūra tiek ryte, tiek vakare gali būti gerokai žemesnė nei 7 laipsniai šilumos, kurie laikomi ribine temperatūra, kada padangų gamintojai rekomenduoja naudoti vasarines padangas.

„Lietuvoje įprasta, kad lapkričio ar kovo mėn. visoje šalyje ar tam tikrose jos dalyse gali iškristi sniegas, tam tikruose kelio ruožuose, ant tiltų, viadukų gali susidaryti plikledis ir pan. Automobilio su vasarinėmis padangomis vairavimas tokiomis oro sąlygomis gali būti labai apsunkintas, tokiais laikotarpiais gerokai padaugėja techninių eismo įvykių“, – akcentuojama ministerijos rašte.

Ministerija pabrėžė, kad vasarinės padangos nėra skirtos naudoti žiemos sąlygomis, nes pablogėja jų sukibimas su kelio danga, pailgėja stabdymo kelias, pablogėja transporto priemonės valdymas, didėja grėsmė eismo įvykiui kilti ir t. t. Taigi, vasarinių padangų naudojimas ne pagal paskirtį, tai yra žiemos metu arba žiemos sąlygomis (kai oro temperatūra yra žemesnė nei 7 laipsniai šilumos, kai yra sniego ir ledo, ypač kai oro temperatūra artima nuliui, kai važiuojamojoje kelio dalyje gali susidaryti plikledis), eismo saugos požiūriu yra nepriimtinas.

Besąlygiškai leisti negali

Tai, kad Lietuvoje lapkričio ir kovo mėnesiais oro temperatūros svyravimai dideli, lemia, kad besąlygiškas vasarinių padangų naudojimas šiais mėnesiais gali turėti neigiamų padarinių eismo saugumui.

Jei sprendimas trumpinti žieminių padangų naudojimo sezoną būtų priimtas, tikino Susisiekimo ministerija, jis turėtų būti pagrįstas kasmet galiojančiu ir nuo išankstinės orų prognozės nepriklausančiu reglamentu.

„Už eismo saugą atsakingoms institucijoms suradus atitinkamus sprendimus, kurių įgyvendinimas nepablogintų eismo saugos, žieminių padangų naudojimo terminai lapkričio ir kovo mėnesiais galėtų būti peržiūrimi pakartotinai. Visgi kol kas Susisiekimo ministerija, siekdama užtikrinti eismo saugumą, neplanuoja ilginti vasarinių padangų keitimo į žiemines termino“, – pabrėžiama „Delfi“ skirtame atsakyme.