Į beveik 2500 km kelionę savo techniką išsiuntė trys lietuviškos Dakaro komandos. Į Marselio uostą Prancūzijoje kartu pajudėjo „Kreda“ komandos ir Vaidoto Žalos lenktyninis automobilis bei Arūno Gelažninko motociklas. Jiems iš paskos visą kelią seks rimta palyda – palaikymo sunkvežimiai ir „Kreda“ komandos namelis ant ratų.

Lietuviškos Dakaro technikos karavanas važiuoja į Klaipėdos uostą, kur bus įkrautas į laivą, plaukiantį į Kylio uostą Vokietijoje. Iš ten sausumos keliais pasieks Marselio uostą. Įspūdingas komandos „namas ant ratų“ pernai Vokietijos greitkelyje patyrė techninį gedimą ir Prancūzijos nepasiekė. Šiemet jis buvo išbandytas įvairiomis sąlygomis ir komanda tikisi, kad jis sėkmingai pasieks Marselio uostą, o vėliau debiutuos ir Dakare.

„Pirmas etapas sėkmingai įveiktas – paruoštą Dakaro techniką išsiuntėme iš „Kreda“ komandos bazės į Marselio uostą. Savo techniką iš Džedos uosto galėsime atsiimti gruodžio 28 dieną. Labai svarbu, kad per tokią ilgą kelionę mūsų technikai nieko nenutiktų, bet tikimės, kad viskas bus gerai. Dabar jau laukiam to kito etapo, kuris prasidės Saudo Arabijoje“, – pasakojo Dakaro legenda A. Juknevičius.

Atsiėmusi techniką Džedos uoste, „Kreda“ komanda pradės ruoštis gruodžio 29-31 dienomis laukiančioms administracinėms ir techninėms patikroms. Likusi dalis „Kreda“ komandos palaikymo technikos Saudo Arabiją pasieks važiuodama iš Jungtinių Arabų Emyratų, kaip ir pernai. Komandos nariams teks įveikti daugiau nei 2000 km, kad palaikymo automobilius iš Dubajaus pristatytų į Džedą.

Dakare komanda turės savo „Namą ant ratų“

Lenktynininkas A. Juknevičius su Lietuvoje likusiais „Kreda“ komandos nariais į Saudo Arabiją išskris lėktuvu prieš Kalėdas. Atvykęs į šią Artimųjų Rytų šalį, lenktynininkas ims spręsti likusius klausimus, tačiau vienu jų pasirūpinta iš anksto. Saudo Arabiją pasiekęs „Namas ant ratų“ keliaujančiame Dakaro bivake užtikrins itin komfortiškas gyvenimo sąlygas.

Foto: Komandos archyvas

„Saudo Arabijos klimatas nėra labai svetingas, todėl mintis miegoti palapinėje prie nulinės temperatūros nežavėjo net ir laikant save tikru Dakaro panku. Praėjusiais metais nepavyko „namo ant ratų“ nusigabenti iki Dakaro, bet tikiu, kad pavyks tai padaryti šiemet. O tada po sunkių greičio ruožų liks tik mėgautis kokybišku poilsiu ir komfortiškomis gyvenimo sąlygomis bivake“, – apie „Kreda“ komandos kemperio teikiamus privalomus pasakojo A. Juknevičius.

Ekologiškumo skatinimo idėjai – 5-eri

2018 m. „Kreda“ komanda pelnė išskirtinį „Eco-Label“ apdovanojimą už įdiegtą tvarų saulės energijos panaudojimo sprendimą ir buvo pripažinta viena ekologiškiausių Dakare. 2022-iais komanda minės 5-erių metų jubiliejų, kai kasdienius savo poreikius tenkina 100 proc. išnaudodama sukauptą saulės energiją.

Nuo 2018-ųjų ant komandos palaikymo sunkvežimio stogo įrengta „Solitek“ saulės elektrinė patikimai atlaikė ekstremalias sąlygas, kurios iššūkius kėlė ne tik Pietų Amerikoje, bet ir Saudo Arabijoje. Per dieną saulės elektrinė sukaupdavo tiek energijos, kad jos užtekdavo kasdieniams bivako darbams atlikti visą parą. Dėl to „Kreda“ komanda nenaudojo generatoriaus ir aplinką teršiančių sprendimų.

Foto: Komandos archyvas

„Ant mūsų palaikymo sunkvežimio stogo yra sumontuota galinga ir patvari dvipusių modulių saulės elektrinė, kurios bendras plotas sudaro 10 kv. m. Keturis metus jis atlaikė pačias ekstremaliausias sąlygas – 50 laipsnių karštį, dideles vibracijas, smėlio, dulkių audras ir visas kitas negandas. Esu tikras – atlaikys ir penktus metus, o tuo pačiu leis mums būti vieniems iš nedaugelio, kurie sugeba Dakare gyventi ir ekologiškai, ir tyliai“, – sako A. Juknevičius.

Saulės elektrinė įrengta ne tik ant palaikymo sunkvežimio stogo, bet ir „Kreda“ komandos kemperio. Dvi saulės elektrinės šviesiuoju paros metu sukaups tiek energijos, kad jos užteks ne tik komandos, bet ir bivako kaimynų poreikiams.

2022-ųjų Dakaro ralis sausio 1-14 dienomis trečią kartą vyks Saudo Arabijoje. „Kreda“ komandos lyderis – Antanas Juknevičius yra labiausiai patyręs lietuvis Dakaro lenktynininkas, besirengiantis 13-am savo Dakarui. Smėlynus ir dykumas laikantis savo stichija, Dakaro panku vadinamas lenktynininkas yra tris kartus pagerinęs Baltijos šalims priklausantį geriausią rezultatą automobilių kategorijoje. 2018-iais Antanas Juknevičius organizatorių oficialiai pripažintas Dakaro ralio legenda.