Lietuvos čempionas ir pasaulio ralikroso etapų prizininkas, „ES motorsport“ komandos vadovas Ernestas Staponkus džiaugiasi, kad nusipelnę, tačiau profesionalią karjerą jau baigę automobilių sporto atstovai save atranda naujuose, tačiau ne mažiau intriguojančiuose bei globaliai visuomenei naudinguose amplua.

„Matome tai, kaip neeilinę galimybę savo didelę aistrą automobilių sportui apjungti su kilniais tikslais ir priemonėmis, leisiančiais žvilgtelėti toliau savojo kiemo ribų ir prisidėti prie globalių problemų sprendimo, – teigė „ES motorsport“ komandos įkūrėjas ir savininkas Ernestas Staponkus. – Prisidėti prie kilnaus ir intriguojančio nuotykio motyvuoja ir tai, jog jame dalyvauja žmogus, kuris buvo vienas iš tų lenktynininkų, su kuriuo žengėme pirmuosius autosporto karjeros žingsnius. Ekipažo narys V. Rožukas – nuo seno mano puikiai pažįstamas ir Lietuvos autosportui nusipelnęs asmuo“.

Vairuotojų meistriškumu bei technine baze, „ES motorsport“ yra pasaulinio lygio automobilių sporto komanda, turinti patirties įvairiose šio sporto srityse. Vis dėlto šiandien, pagrindinė komandos kryptis yra užimti ir išlaikyti lyderės pozicijas FIA ralikroso čempionate, taip keliant mūsų šalies vardą pasauliniame automobilių sporto kontekste. Anot komandos savininko E. Staponkaus, prisidėjimas prie „RZGroup.lt Tour Africa“ – žingsnis, šių tikslų siekti ir naujame, didžiausių mėgėjiškų lenktynių, kontekste.

Iš Lietuvos išvyko paryčiais

Visą sausio mėnesį Panevėžyje tobulintas ir ekstremalioms sąlygoms ruoštas 1992 m. „Nissan Patrol“ iš šio miesto pajudėjo anksti paryčiais. 5 val. ryte ekipažo nariai panevėžiečiai D. Vilimas, I. Ivanovas ir A. Meškinis pasiekė Kauno rajoną, kur komandos laukė paskutinysis narys – V. Rožukas.

Iš čia prasidėjo kelionė „Budapest-Bamako Rally“ starto link – į Vengrijos sostinę Budapeštą. Čia penktadienį startuosiančios didžiausios pasaulyje labdaros lenktynės prasidės keturių dienų „supermaratonu“ nuo Budapešto iki Marakešo, Maroke. Šiame „apšilimo“ etape per tris dienas reikės įveikti daugiau nei 3000 km. Keliaujama nuo Vengrijos sostinės iki Gibraltaro, kur užnugaryje bus paliekama Europa ir prasidės kelionė nenuspėjamais Afrikos keliais bei bekele.

Paklaustas apie pasiruošimą, komandos narys V. Rožukas, taip pat džiaugėsi paskutinį mėnesį prie „RZGroup.lt Tour Africa“ prisijungusių „ES motorsport“ pastiprinimu.

„Pasiruošimas lenktynėms – pradedant automobilio paieškomis, remontu ir baigiant partnerių pritraukimu, dalyvavimu parodose ar susitikimas su Kauno rajono vaikų gerovės centro „Gynia“ auklėtiniais – neįtikėtina patirtis, parodanti kiek daug galima nuveikti autosporto kontekste, – teigė buvęs daugkartinis Lietuvos autokroso čempionas. – Džiugu, kad šis mūsų pasiruošimas ir lenktynėms iškelti tikslai sudomino aukščiausio tarptautinio lygio standartais veikiančią „ES motorsport“ komandą. Jų dėmesys ir partnerystė – geriausias įrodymas, kad beveik metus laiko spėjome palikti pėdsaką Lietuvos autosporto padangėje net ir ruošdamiesi į mėgėjams skirtą ralį.“

Per mažiau nei metus – nuveikta itin daug

Pasirengimo etape „RZGroup.lt Tour Africa“ nuveikė didelį darbą tiek ieškodama rėmėjų, tiek populiarindama „Budapest-Bamako Rally“ lenktynes. Komanda dalyvavo didžiausiame populiariosios kultūros renginyje „Comic Con Baltics 2019”, aktyvaus laisvalaikio parodoje „Outdoor 2019“, prieš šventes – mėnesį laiko automobilis buvo eksponuojamas PLC „Mega“, o prieš pat Kalėdų įkarštį kartu su rėmėju „hummel“ buvo suorganizuota speciali popietė Kauno raj. vaikų gerovės centrui „Gynia“.

RZGroup.lt Tour Africa
Foto: Komandos archyvas

Kartu su „ES motorsport“ prisijungimą prie projekto patvirtino ir miškininkyste užsiimanti įmonė „Eigila“ bei lietuvišką žemės ūkio techniką kurianti „Granos“.

„Galutinį sprendimą važiuoti šiose lenktynėse priėmėme prieš mažiau nei metus ir per tą laiką spėjome nuveikti itin daug, – pasakojo V. Rožukas. – pirmuoju impulsu tapo generalinio rėmėjo „RZGroup“ draudimo brokerių prisijungimas, o vėliau vedami didelės aistros autosportui šį projektą populiarinome įvairiomis priemonėmis. Pradedant nuo Manto Kalniečio ir Pauliaus Jankūno palaikymo, baigiant paskutiniųjų rėmėjų prisijungimu prieš pat lenktynių startą.“

Didžiausios labdaros lenktynės pasaulyje

Dėl pavojų Afrikoje dingus profesionaliems Dakaro lenktynininkams, čia patraukė adrenalino ištroškę automobilių fanatikai. Nuo 2005-ųjų organizuojamose lenktynėse leidžiamasi į ilgą ir alinančią kelionę tam, kad patirti, ką reikia atlaikyti norint įveikti Afrikos karštį, drėgmę bei kitus čia laukiančius pavojus.

RZGroup.lt Tour Africa
Foto: Komandos archyvas

Dėka ralio organizatorių ir dalyvaujančių komandų yra stipriai prisidedama prie to, kad būtų pagerinama Afrikos žmonių kasdienybė. Kasmet yra surenkami šimtatūkstantiniai paramos biudžetai, kurie panaudojami kilniems tikslams.

E. Staponkaus teigimu, „ES motorsport“ būtent ir sužavėjo unikalus šių lenktynių tikslas bei priemonės, kuriomis tai įgyvendinama.

„Ruošiantis pasaulinio lygio ralikroso varžyboms skiriami milžiniški biudžetai tinkamam technikos parengimui. Šiose lenktynėse žavi tai, kad ruošiami seni automobiliai, galima sakyti, „nurašyta“ technika, kuri prikeliama tam, kad įveiktų itin ekstremalias kelionės sąlygas, – teigė „ES motorsport“ įkūrėjas. – „Budapest-Bamako Rally“ lenktynėse akcentuojamas tinkamas technikos parengimas, tačiau didžiausias dėmesys – problemų Afrikoje sprendimui. Tam negali likti abejingas.“

Šių lenktynių dėka Afrikoje buvo pilnai įrengta nauja ligoninė, išdalintos specialios priemonės apsaugai nuo uodų ir jų sukeliamos maliarijos bei daugybė kitų priemonių, kuriomis siekiama padėti čia esantiems.