Vilniaus rajone gyvenanti Donata Šeduikienė pasakoja, jog per pandemiją iš draugų ir pažįstamų vis sulaukdavo prašymų patarti, kur pirkti siūlus, kaip surasti įdomius mezgimo projektus, kaip išmokti megzti.

„Aš pati mezgu nuo vaikystės, savo darbais dalinuosi socialiniuose tinkluose, todėl žmonės ir kreipiasi į mane“, − pasakoja rinkodaros ir komunikacijos vadove vienoje didžiausių projektavimo įmonių Europoje dirbanti moteris. „Norėjosi, jog šiuo hobiu užsikrėstų daugiau žmonių, todėl sugalvojome supaprastinti procesą, kaip šį gebėjimą prisiminti arba išsiugdyti.“

Kartu su bendraminte ji pasiūlė mezgimo rinkinius – rankdarbių dėžutes „Imu ir mezgu“, kuriuos įsigiję žmonės iškart gauna viską, ko reikia, jog pasiektų konkretų rezultatą – nusimegztų movą ar pleduką kūdikiui: aukštos kokybės merino arba alpakos vilnos siūlus, tinkamus virbalus ir detalų aprašymą, kaip megzti su nuorodomis į videopamokas.

Donata Šeduikienė
Foto: Asmeninio albumo nuotr.

„Iš patirties pastebėjome, jog žmonės kartais numeta mezginius, nes pritrūksta kantrybės, arba pačioje pradžioje netinkamai pasirenkami siūlai ar virbalų dydis. Pasiūlydamos rinkinius siekiame, kad žmonės tikrai pasiektų tokį rezultatą, kokio tikisi.“

Pirmasis užsakovas – vyras

Nors mezgimas ilgą laiką buvo matomas kaip moterų užsiėmimas, o akis įpratusi su virbalais rankose matyti mamas ar močiutes, laikai keičiasi. Tinklaraščio Euroblogas.lt pašnekovė Donata pasakoja, jog pirmąjį „Imu ir mezgu“ rinkinį įsigijo vyras, kuris nusprendė per pandemiją įgyti naują talentą.

„Labai laukiame rezultato, kaip jam pavyks nusimegzti movą. Visus įsigijusius rinkinius, kviečiame savo darbais dalintis socialiniuose tinkluose naudojant grotažymę #ImuIrMezgu, taip siekiame vienyti bendruomenę, kurioje žmonės rastų palaikymą, dalintųsi patarimais ir drauge galėtų pasidžiaugti rezultatais“, – pasakoja D. Šeduikienė.

Donata Šeduikienė
Foto: Asmeninio albumo nuotr.

Pasak rankdarbių dėžučių idėjos bendraautorės, jei mezgimas anksčiau buvo veiksmas iš būtinybės – žmonėms reikėjo apsirengti, o rinkoje pasiūla buvo ribota, dabar tai tampa sąmoningu pasirinkimu ir hobiu: žmonėms patinka mezgimo procesas, pasiektas rezultatas bei praktinis sukurto gaminio panaudojimas.

Tai taip pat gali būti puiki dovanų idėja, vietoj daikto, tai kvietimas pačiam išbandyti savo jėgas ir sukurti jaukų ir naudojamą mezginį ir netgi – gal įgyti naują aistrą šiai veiklai, kaip nutinka dažnam pabandžiusiam.

Mezgimo nauda sveikatai

Tyrimai atskleidžia, kad mezgimo metu sutelkiamas dėmesys ir pasikartojantys judesiai padeda susikoncentruoti į čia ir dabar, nusiraminti, sumažinti streso lygį, normalizuojasi širdies ritmas. Tai ugdo pozityvumą ir kūrybinį mąstymą, mezgimas laikomas geru antidepresantu ir smegenims naudinga veikla.

Taip pat mezgimą kai kurie vertina net kaip meditacijos formą, atsipalaidavimo jogą. Besikuriančios mezgančiųjų bendruomenės ir rankose laikomas savo kūrinys mažina vienišumo ir izoliacijos jausmus, kad ir nuotoliniu būdu.

Donata Šeduikienė
Foto: Asmeninio albumo nuotr.

„Mezgimas man – poilsis. Aš kasdien rankose laikau virbalus ir kuriu bent kelis mezginius vienu metu: nors kelioms minutėms atsitraukdama nuo kasdienių darbų, o ypač mėgstu megzti prie Kuršių marių, stebėdama virš bangų besisupančius jėgos aitvarus“, − tinklaraščiui Euroblogas.lt sako Donata Šeduikienė.