Dujotiekio politinė nauda Rusijai akivaizdi: aplenkdama Rytų Europą, Maskva sumažina šių šalių įtaką. Bet tiesti dujotiekį jūros dugnu - brangiau, nei sausuma. Visiškai nesigilinant į klausimą, ar šiuo metu prasminga didinti Kremliaus įtaką Europoje, paliekant demokratiškąsias Rytų Europos šalis už borto, kažin ar 4 mlrd. eurų projektas būtų susilaukęs tokios buvusio kanclerio paramos, jei jam rūpėtų, visų pirma, kad dujos būtų kuo pigesnės.

Jau spalio mėnesį rusiškoje bulvarinėje spaudoje pasklido gandai, esą Schroederis gali tapti dujotiekio projekto vadovu. Buvusio kanclerio draugai gandus gesino. Dabar tie patys draugai, anot žurnalo „Spiegel“, liko be žado, paaiškėjus, jog praėjus vos mėnesiui nuo jo pasitraukimo iš Vokietijos vyriausybės, Schroederis sutiko tapti Šiaurės Europos dujotiekio bendrovės pirmininku. Šis vokiečių ir rusų bendrovių konsorciumas ties minėtą dujotiekį. O kontrolinio 51 proc. akcijų paketo savininkas - Gazpromas.

Berndas Posseltas:
Tai yra kyšis už genocido Čečėnijoje ir laisvių bei teisių panaikinimo Rusijoje nutylėjimą.

Kad politikams tenka leistis į „neskanius“ kompromisus dėl valstybės naudos – suprantama. Tačiau praktiškai įsidarbindamas Gazprome vos kelis mėnesiu po to, kai savo valstybėje prastūmei bendrovei ir jos šeimininkams Kremliuje naudingus nutarimus jau dvelkia asmeniškų ir valstybės interesų painiojimu. Kaip primena amerikiečių dienraštis “Wall Street Journal”, Schroederis jau rugsėjo mėnesį žinojo, kad šansai išlikti valdžioje – menki.

Vokietijoje Kanclerio nutarimas susilaukė net buvusių ir esamų bendražygių pasipiktinimo. “Trūksta žodžių”, - Kölno dienraščiui “Stadtanzeiger” pareiškė Žaliųjų partijos (buvusios Schroederio koalicijos partnerės) vadovas Reinhard Bütikofer. „Schroederis gali netekti gero vardo, kurį įgijo būdamas kancleriu,“ - žurnalui „Spiegel“ nuogąstavo Turingijos krašto socialdemokratų pirmininkas Christoph Matschie. Socialdemokratas Stephan Hilsberg dienraščiui “Tagesspiegel” pasakė tiesiai, šviesiai: “atrodo, jog kai kas iš savo politinės veiklos pasipelnė”.

Vokietijos krikščionių demokratų europarlamentaras Berndas Posseltas žurnalui „Focus“ kalbėjo iš viso tiesmukai. Anot jo, tai yra „kyšis už genocido Čečėnijoje ir laisvių bei teisių panaikinimo Rusijoje nutylėjimą“.