Nuo šiol, kilus nesutarimui su darbdaviu ar darbuotoju, asmenys galės kreiptis į VU Teisės klinikos konsultantus, kad šie kartu su jais dalyvautų darbo ginčų komisijos posėdžiuose, padėtų atsakyti į kitos šalies užduodamus klausimus, parengtų procesinių dokumentų projektus bei atliktų kitus veiksmus, kuriems anksčiau reikėjo atskiro notarinės formos įgaliojimo. Tikimasi, kad tai prisidės prie veiksmingesnio pažeistų teisių gynimo ir paskatins daugiau gyventojų kreiptis į ikiteisminę ginčų nagrinėjimo instituciją.

Pasak VDI vadovo, Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus Jono Griciaus, sutartis bus visokeriopai naudinga daugeliui asmenų, besikreipiančių ar ketinančių kreiptis į darbo ginčų institutą. „Nemokama teisinė pagalba konkrečiam žmogui konkrečiu atveju, kai reikia pateikti atitinkamus dokumentus, pildyti prašymus, labai vertinga. Mes už tai, kad būtų plečiamas piliečių teisinis raštingumas – prie to ir galės prisidėti mūsų susitarimo įgyvendinimas. Kita vertus, ir VU Teisės fakulteto studentams bus naudinga „laikyti ranką ant praktikos pulso“, iš arti susipažinti su darbo ginčų komisijų veikla,“ – pasirašydamas susitarimą sakė J. Gricius.

VU Teisės klinikos direktoriaus Lauryno Totoraičio teigimu, bendradarbiavimas su VDI ypač aktualus dėl neseniai priimto naujojo Darbo kodekso bei iš esmės išplėstų darbo ginčų komisijos kompetencijų sprendžiant ginčus dėl atleidimo iš darbo, neišmokėto darbo užmokesčio, neturtinės žalos atlyginimo ir kita.

„Sulaukdami vis daugiau klausimų dėl pakitusio darbo santykių teisinio reguliavimo, labai džiaugiamės dar glaudesniais ryšiais su Valstybine darbo inspekcija, – kalbėjo L. Totoraitis. – Gyventojai, norintys užtikrinčiau jaustis darbo ginčo metu, galės prašyti mūsų konsultantų posėdyje dalyvauti kartu. Veikla naudinga ir VU Teisės klinikos studentams, mat tai – artimiausia atstovavimo patirtis, kurią jie gali įgyti dar neturėdami teisės mokslo diplomo.“

Darbo ginčų komisija – privaloma ikiteisminio darbo ginčų nagrinėjimo institucija, sprendžianti individualius darbo ginčus bei kolektyvinius darbo ginčus dėl teisės. Į darbo ginčų komisijas gali kreiptis tiek darbuotojai, tiek darbdaviai, jei mano, kad jų teisės buvo pažeistos. Dirbdamos veiksmingai ir operatyviai (darbo ginčų sprendimas paprastai trunka iki vieno mėnesio), komisijos suteikia galimybę ginti pažeidžiamas teises dideliam skaičiui žmonių.