Rytinės valstybės narės ne kartą skundėsi dėl „maisto apartheido“ ir dėl to, kad gamintojai į šias šalis žvelgia kaip į „Europos šiukšlių dėžę“. Anot jų, maisto gamintojai taupo ingredientų, kurie naudojami įvairiose kasdienėse prekėse, sąskaita.

Kritikai ir įmonės teigia, kad šios pretenzijos yra nepagrįstos ir kad atskirose rinkose skiriasi skoniai, o ne turinys, tačiau J. C. Junckeris pažymėjo, kad ši problema yra reali ir turi būti sprendžiama.

„Man nepatinka mintis, kad kur nors Europoje galėtų būti kokių nors antrarūšių piliečių“, – pareiškė jis po susitikimo su Slovakijos premjeru Robertu Fico.

„Sieksime bendro tikslo užkirsti kelią šiam diskriminuojančiam maisto produktų tiekimo Slovakijos žmonėms būdui“, – pažymėjo Komisijos vadovas.

Anot jo, „tai yra visiškai nepriimtina.“

R. Fico, kuris šią problemą praėjusią savaitę pavadino „tarptautiniu skandalu“, palankiai įvertino J. C. Junckerio pasiryžimą spręsti šį klausimą.

„Svarbiausia man yra tai, kad Komisija ir jos pirmininkas sutinka, kad tokia problema egzistuoja ir kad pirmininkas pažadėjo skirti dėmesį šiam klausimui“, – pareiškė Slovakijos vyriausybės vadovas.

„Kai kuriems žmonėms tai gali atrodyti juokinga“, bet Slovakijai ir jos Višegrado partnerėms – Čekijai, Vengrijai ir Lenkijai – tai yra „rimta politinė problema“, pažymėjo jis.

Slovakija yra pasirengusi organizuoti valstybių narių ir maisto įmonių aukščiausiojo lygio susitikimą, „kad galėtume nuodugniai apsvarstyti šį klausimą“, pridūrė R. Fico.

Vyriausybių remiami tyrimai Vengrijoje, Slovakijoje ir Čekijoje, regis, rodo, kad daugelis prekių, kurios parduodamos tokiose pat pakuotėse, kitose ES šalyse yra geresnės kokybės.

Kiek anksčiau šį mėnesį Bulgarija pareiškė, kad, atlikus tyrimą, neatitikimų nustatyta ne mažiau kaip septyniuose iš 31 produkto, įsigyto tame pačiame prekybos tinkle Vokietijoje ir Austrijoje.

Pagal Europos Sąjungos direktyvas įmonės atskirose valstybėse narėse gali nevaržomos keisti produkto ingredientus, jeigu juos aiškiai nurodo ant pakuotės.