Oksfordo Radcliffe ligoninės gydytojai įspėja, kad vyresnio amžiaus moterys yra mažiau atsparesnės ligoms, tarp jų ir ŽIV. Gydytojų Faryal Mahar ir Jackie Sherrard atliktas tyrimas publikuojamas knygoje “Seksualinė sveikata ir menopauzė”.

Barjerinė kontracepcija – vienintelis būdas apsisaugoti nuo lytiškai perduodamų infekcijų (LPL), tarp jų ir ŽIV. Gydytojai teigia, kad vyresnio amžiaus moterys nesinaudoja prezervatyvais, kadangi joms nereikia vengti nėštumo.

Pastaruoju metu smarkiai padaugėjo LPL atvejų visose amžiaus grupėse. Anglijos, Velso ir Šiaurės Airijos Sveikatos apsaugos agentūros duomenimis, nuo 1995 iki 2003 metų užsikrėtimo chlamidijomis atvejų 45-64 metų grupėje padaugėjo 177% (nuo 150 iki 416 atvejų).

Gonorėja šioje amžiaus grupėje sirgo 249% daugiau moterų – nuo 39 iki 136. 2003 m. tarp HIV pacientų buvo 7% vyresnių nei 40 metų moterų. Tuo tarpu 2001 m. – vos 2%.

Procentus pavertę skaičiais gautume santykinai mažą skaičių, tačiau, įspėja ekspertai, augimas įrodo, kad ši amžiaus grupė priklauso padidėjusios rizikos grupei, kuriai būtina skleisti informaciją apie sveikatą.

Užmezga naujus santykius

Ekspertų teigimu, vyresni nei 45 metų žmonės yra “neįtraukti į prevencijos programas“. Menopauzinio amžiaus moterys „yra ypač ignoruojamos seksualinės sveikatos atžvilgiu“, teigia jie.

Ekspertai mano, kad šio amžiaus moterys priskiriamos mažos rizikos grupei, kadangi manoma, kad jos arba palaiko monogamiškus santykius, arba yra seksualiai nelabai aktyvios. Šiaip ar taip, daugėja žmonių, kurie užmezga naujus santykius būdami vyresnio amžiaus.

Tyrimo organizatoriai teigia, kad moterys labiau rizikuoja ir dėl to, kad su amžiumi vyksta vaginos pokyčių. Dėl estrogenų trūkumo plonėja vaginos ir gimdos kaklelio audinys. Jis tampa lengviau pažeidžiamas, todėl padidėja galimybė užsikrėsti LPL.

Naujas požiūris

BBC naujienų puslapyje gydytoja Sherrard teigė: „Vyresnio amžiaus žmonėms ir sveikatos specialistams būtina atkreipti dėmesį į iškilusią problemą. Kai šie žmonės buvo jauni, niekas taip aktyviai neinformuodavo apie prezervatyvų naudą, todėl jie jų ir dabar nelaiko svarbiais.“

Gydytoja pridūrė, kad konsultuodami menopauzinio amžiaus moteris gydytojai retai kada tiria dėl LPL; be to, menopauzės simptomai gali užgožti venerinių ligų simptomus.

„Pirmas dalykas, šaunantis į galvą, nėra tai, kad šios moterys gali keisti partnerius,“ – sakė ji. „Bet jos gali būti našlės ar išsiskyrusios. Jos susiranda naujus meilužius ir nesirūpina kontracepcija.“

Gydytoja Jo Robinson sako, kad dažniausiai HIV ir LPL užsikrečia jauni žmonės. Tačiau ji pridūrė: „Reikia atkreipti dėmesį ir į kitas amžiaus grupes.“

“Nelengva kalbėti apie vyresnes moteris ir seksualinius santykius. Dar vengiama į šias moteris žiūrėti kaip į seksualius individus.”

Tyrimo duomenimis, vidutinio amžiaus vyrai taip pat priklauso rizikos grupei, bet jie itin retai kreipiasi į gydytojus.