Aš neturiu kai kam labai lengvo atsakymo į klausimą, ar tikrai naudinga buvo pašalinti priesaiką sulaužiusį politiką iš naujų rinkimų. Kalbu ne apie tokio žingsnio teisėtumą, o apie naudą - apie naudą visuomenės demokratiniam ugdymui. Nepasitikėjimas visuomene - politikų impotencijos ženklas.

Taip, iliuzijos gali užvaldyti didelę dalį žmonių ir tai yra pavojinga, tačiau elitas, politikai tam ir reikalingi, kad tas iliuzijas išsklaidytų. Ko verti politikai, bijantys net politinio lavono?

Premjeras pasakė: Europa nesupras, jei per apkaltą nušalintas Prezidentas vėl dalyvaus rinkimuose. Žinoma, nesupras, bet nesupras to keisto aklai užsispyrusio politiko, kaip nesuprato jo jau pusę metų.

Ką darysi, keistas politikas keistai elgiasi - visur tokių pasitaiko. Ar Paksas turėjo šansų laimėti rinkimus, jei būtų ramiai prie jų prileistas? Esu tikras - ne.

Žinoma, jokių šansų susikompromitavęs emocinis populistas būtų neturėjęs tik tokiu atveju, jei politiniam elitui būtų užtekę proto nekelti ažiotažo. Jie turėjo palikti ramybėje Rolandą Paksą, kaip ligos simptomą, nebarstyti druskos ant visuomenės žaizdų, o siūlyti jai vaistų.

Po sėkmingos apkaltos protingiems politikams atsivėrė plati veiklos erdvė. Deja, ją ir vėl užpildė tuščios politinės aistros. Rolandas Paksas buvo paslėptas po stalu, virš kurio kairė ir dešinė pradėjo žaisti savo siaurus partinius žaidimus.

Ir dabar Pakso pergalės pavojus tampa jau visai realus. Kas žino, ar lemiamu momentu jis staiga neišlįs iš pastalės su teismo leidimu naujam skrydžiui ir emociniu žiūrovų palaikymu. Teisus buvo Laurinkus - kvailumas daug pavojingesnis valstybės saugumui, nei užsienio slaptosios tarnybos.

Kvaili poelgiai kartais atsiranda ir iš per didelio gudrumo. Tradicinė kairė ir dešinė šį kartą pergudravo viena kitą ir pačios save. Socialdemokratų logiką dar įmanoma atsekti. Jie, matyt, planavo, kad užkirtus kelią Paksui nuosaikusis Juršėnas perims jo elektoratą, o Adamkus atsisakys kandidatavimo. Ir tada giedrą popaksinės Lietuvos dangų nušviestų plati Česlovo Juršėno šypsena.

Prisimenat ,,Alisą Stebuklų šalyje“? Ten buvo toks labai protingas Češyro katinas, kuriam išnykus, jo šypsena dar kurį laiką plevendavo ore. Čia atvirkščiai - gudrusis lapinas Juršėnas dar ne Prezidentas, bet jo gražią, karikatūrų piešėjų taip mėgstamą šypseną jau galime matyti.

Prisipažinsiu, man patinka Česlovas Juršėnas ir jo kabinete esanti Juoko arba Demokratijos siena. Bet kaip ir daugeliui žmonių, man nepatinka jo nuolat kartojamas šūkis: DEMOKRATIJA - TAI PROCEDŪROS. Ir aš labai bijau, kad Kažkam Nelauktam staiga išlindus iš pastalės, Seime gali atsirasti ir Raudų siena.

Šmaikštus, bet irgi plinkantis Valatka sako, kad lietuviai niekada nenorės pliko Prezidento. Aš žinau dar svarbesnį bruožą - Juršėnas visai nevartoja alkoholio.

,,Aš geriausiai žinau Seimo koridorius“ - sako Juršėnas.

,,Aš geriausiai žinau Briuselio koridorius“ - sako kitas stiprus kandidatas Petras Auštrevičius.

Taip konkuruoja tradicinė kairė ir dešinė. Ir štai taip paprastai jie tikisi užimti charizmatinio patilčių lakūno vietą!

O man atrodo, kad Prezidentas be charizmos, tai kaip alus be alkoholio. Ir juk neatmesi - kol kas visi buvusieji šiokią ar tokią charizmą vis dėlto turėjo.

Tačiau, atsisakius Brazauskui, Juršėno iškėlimas buvo visai normalus dalykas. Pakso įgąsdintiems demokratams ir pačiai demokratijai iš tikrųjų reikėjo ne vieno, o kelių stiprių kandidatų. Nuo demokratijos žmones atstumia ne pati politinė kova, o tik iškrypusios jos formos arba lėkšta nuobodybė.

Deja, socialdemokratai rinkimų kampaniją pradėjo labai netikėtai - nuo Adamkaus užsipuolimo. Ir, atrodo, ruošiasi tai tęsti, pasitelkę savo vadovaujamą komisiją dėl ,,Mažeikių naftos“, kuri po trijų metų letargo miego staiga pabudo aktyviai veikti. Pakso šmėkla iš tikrųjų klaidžioja po tuos pačius Seimo rūmų koridorius, kaip ir Juršėnas.

Pakso šmėkla sugriovė visą kažkada galingą Krikščionių demokratų partiją, sumaišė protą (apkalta tikrai virto apkvaita) socialdemokratams, Tėvynės Sąjungai ir socialliberalams (išskyrus Artūrą Paulauską).

Labiausiai gaila konservatorių, kurie išsiuntę Landsbergį auklėti Europos, galėjo įgyti šviesių perspektyvų. Gal vėl ėmė veikti tas pats Placebas, kažkada iš nežinios į Vilniaus merus iškėlęs Rolandą Paksą?

Kadangi socialdemokratai norėjo kuo mažiau susitepti Pakso krauju, konservatoriai pateikė Seimui įstatymo pataisas, nukreiptas prieš Pakso kandidatavimą. Čia dar nebūtų nieko keista. Daug keisčiau atrodo dviejų kandidatų rėmimas. Tarsi konservatoriai būtų tapę visiški socialdemokratų parankiniai - akivaizdu, kad Auštrevičius atims dalį balsų ne iš ko kito, o iš Adamkaus.

Keistenybės tęsiasi. Vienas racionaliausių Lietuvos politikų Andrius Kubilius staiga pareiškia, kad remdami du kandidatus jie klaidina priešininkus, mat dabar šie nežinos, kurį labiau pulti. Jei tai humoras, tai labai subtilus, įkandamas tik Šerėno elektoratui. Bet jei rinkimų kampanija tokio stiliaus, vienas kandidatų turėjo būti į partiją pačiu laiku įstojęs Algis Greitai.

Budulį, kaip atsvarą, tada galėtų iškelti be vėliavos likę liberaldemokratai.

Jei kovoti, tai kovoti! Kad nors būtų įdomu.

Jeigu jau kitos prasmės nebeliko.