Socialistinis liaudies frontas nebedalyvaus rinkimuose į Prienų rajono savivaldybę, o Tautos prisikėlimo partija (TPP) nebegalės varžytis dėl vietų Klaipėdos miesto savivaldybės taryboje.

Tai trečias griuvęs TPP kandidatų sąrašas. Per šiuos rinkimus ši valdančiajai koalicijai priklausanti partija kandidatų sąrašus kėlė aštuoniose savivaldybėse, bet trijose - Vilniaus ir Klaipėdos miestų bei Kauno rajono - ji dalyvauti negalės.

Keliems kandidatams nedeklaravus gyvenamosios vietos savivaldybėje, dėl kurios tarybos nario mandato jie norėjo varžytis, arba nuslėpus teistumą, TPP minėtose savivaldybėse nebesurinko būtino mažiausio kandidatų skaičiaus.

Iš viso VRK panaikino 17 kandidatų sąrašų.

Antradienį per posėdį taip pat baigti iš kandidatų sąrašų šalinti teistumą nuslėpę arba bausmės neatlikę kandidatai. Per tris kartus VRK dėl to iš kandidatų sąrašų išbraukė 323 kandidatus.

VRK duomenimis, iš viso Vidaus reikalų ministerija buvo pateikusi duomenis, kad savivaldybių tarybų rinkimuose ketina dalyvauti apie 600 teistų asmenų. Maždaug pusė jų anketoje nurodė šį faktą, o pusė - ne.

VRK nagrinėjant atskirus atvejus paaiškėjo, kad pasitaikė kandidatų, kurie nežinojo apie savo teistumą užsienyje, viena šiaulietė buvo nuteista šiemet, jau po to, kai pateikė anketą rinkimų komisijai, kai kurie aiškino nepaskaitę anketos iki galo arba nemanę, kad reikia nurodyti teistumą, dėl kurio jie nesijaučia kalti.

Įstatymas įpareigoja kandidatus nurodyti, jei po nepriklausomybės atkūrimo įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu jie buvo pripažinti kaltais, taip pat reikia prisipažinti dėl teistumo už sunkius ar labai sunkius nusikaltimus sovietmečiu.

Be to, reikalaujama, kad kandidatas būtų nuolatinis tos savivaldybės gyventojas, ne jaunesnis nei 20 metų.