Teritorijoje pūpso pernykščių lapų krūvos, nepjauta žolė siekia juosmenį. Todėl neramu – ką ras liepos 1 dieną iš visos Lietuvos į Berčiūnus suvažiavę vaikai?

Gegužės mėnesį Panevėžio miesto Savivaldybė atseikėjo pinigų vaikų vasaros poilsio programoms. Trims stacionarioms stovykloms, esančioms netoli Panevėžio, – „Vaikų poilsis“, „Vaikystės šilelis“ ir Berčiūnų ateitininkų – Savivaldybės komisijos sprendimu padalinta po 35 tūkstančius litų.

Švietimo skyriaus vyriausiasis ugdymo įstaigų specialistas Vladas Taučius paaiškino: „Visos netoli miesto esančios stovyklos, parduodamos kelialapius, pagal socializacijos programą privalo suteikti 70 procentų nuolaidas. Jeigu kelialapis kainuoja 450 litų, stovyklautojas už jį turėtų sumokėti 135 litų. Pigesnius kelialapius stovyklų vadovai parduoda eilės tvarka. Be to, jų negalima pardavinėti kituose miestuose ar rajonuose gyvenantiems vaikams.

Visų stovyklų vadovai privalo laikytis tokios tvarkos, nes iš miesto biudžeto jiems skirti pinigai. Kiti kelialapiai kainuoja brangiau. Jų kainos gali svyruoti nuo 350 iki 450 litų. Beje, stovyklos gavo lėšų ir iš Švietimo ir mokslo ministerijos. Tie kelialapiai taip pat pardavinėjami pigiau – 70 procentų kelialapio kainos sumoka pirkėjas, o 30 procentų kompensuoja ministerija“, – sakė V.Taučius.

Pasiteiravus, ar prieš atidarymą stovyklavietė apžiūrima, kaip ji paruošta vaikų priėmimui, Švietimo skyriaus specialistas komentavo: „Kadangi gyvename taupymo režimu, važiuoti apžiūrėti, kaip stovyklos ruošiasi priimti vaikus, neturime galimybių. Sukviečiau trijų stovyklų vadovus į pasitarimą, kalbėjomės su jais ir apie tai. Jie teigė, kad stovyklavimui ruošiamasi: dažomi nameliai, tvarkoma aplinka. Anot jų, vasaros stovyklos vaikus priims pasiruošusios. Be to, pradėjus veikti stovykloms, važiuosim pažiūrėti, kaip stovyklauja vaikai.“

Griebėsi gynybos

Iš korespondentės sužinojęs, kad Berčiūnų ateitininkų stovykla vangiai ruošiasi vaikų sutiktuvėms, V.Taučius ėmėsi gynybos: „Naujas stovyklos direktorius, jis tikriausiai nespėja visų darbų atlikti. Tačiau laiko jie dar turi, nes pirma pamaina jų stovykloje – nuo liepos 1 dienos. Manau, kad spės visus pasiruošimo darbus atlikti laiku.“

Stacionarios vaikų stovyklos „Vaikystės šilelis“ vadovė Daiva Arelytė pasakojo, kad stovyklavimui ruošiamasi išsijuosus: „Pjaunama žolė, dažomi nameliai bei tvarkomas jų vidus. Pirmoji pamaina mūsų stovykloje prasidės birželio 25 dieną. Gavome finansavimą iš miesto Savivaldybės ir pagal socializacijos programą apie 100 kelialapių miesto vaikams parduosime po 135 litus. Iš kitur atvykusiems vaikams kelialapiai brangesni – nuo 300 iki 450 litų. Per keturias poilsio pamainas stovykloje turėtų pailsėti beveik 900 vaikų.“

Panevėžio krašto ateitininkų pirmininkė Irena Bikulčienė teigė, kad visi kelialapiai į pamainą, kuri prasidės nuo liepos 1 dienos ir tęsis iki 8 dienos, jau parduoti: „Panevėžio krašto ateitininkams lėšų skyrė miesto valdžia, todėl kelialapiai kainuos nuo 150 iki 280 litų. Pigesni skiriami miesto ateitininkams, o brangesni – nepriklausantiems šiai organizacijai vaikams. Per pamainą pailsėti galės 90 vaikų. Jau visi kelialapiai parduoti. Daugiau vaikų priimti neįmanoma, nes nėra tam sąlygų.“

Į klausimą, kas rūpinasi stovyklos tvarkymo darbais, I.Bikulčienė tvirtino: „Aš privalau pasirūpinti, kad būtų surinkti vaikai, o už ūkio dalį atsakingas stovyklos direktorius Artūras Stambrauskas. Neramu šiek tiek, kad ten dar nesitvarkoma. Jis – naujas žmogus, gal dar nespėja susivokti? Žinau tik, kad prasidėjus pirmai pamainai stovykla vaikus privalo sutikti tvarkinga.“

Pakalbinti, kaip ruošiasi Panevėžio ateitininkų stovykla stovyklavimo sezonui, direktoriaus A.Stambrausko nepavyko. Į skambučius jis neatsakė. Korespondentei nuvažiavus į stovyklą, besidarbuojančių žmonių taip pat nepavyko aptikti. Tik aplink vieną stovyklos vilą žolė buvo nupjauta. Šioje viloje prieš stovyklos atidarymą susirinkę vadovai aptarinės stovyklavimo dalykus.

Be leidimo negalės

Panevėžio visuomenės sveikatos centro direktorius Eugenijus Vilčinskas tvirtino, kad pačių stovyklų vadovai kreipiasi į centrą prašydami apžiūrėti, kaip jos pasirengusios priimti vaikus.

„Mūsų reglamente nėra numatyta, kad periodiškai tikrintume stovyklas, – sakė jis. – Tiesiogiai kontroliuoti nesame įpareigoti. Tačiau higienos normos reikalauja, kad stovyklos turi būti tinkamai pasiruošusios priimti vaikus. Jau viena stovykla kreipėsi į mus, kad įvertintume, kaip ji pasirengusi stovyklavimui. Dabar negaliu pasakyti, kokia. Atrodo, „Vaikystės šilelis“. Iš kitų kol kas prašymų negavome. Tačiau stovyklos, kuriose nebus atlikti higienos normų patikrinimai, negaus leidimo ir negalės pradėti veiklos.“

Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Saugos kontrolės skyriaus vedėja Jurgita Suraučienė sakė, kad vaikų poilsio stovyklos, neatitinkančios higienos normų reikalavimų ir neturinčios leidimo, veikti negali.

„Visuomenės sveikatos centrai (VSC) patikrina, kaip stovyklos pasirengusios darbui, surašo patikrinimo aktus ir išrašo leidimus dirbti. VSC periodiškai nekontroliuoja stovyklų, bet privalo kaskart tikrinti, nes tai susiję su vaikų saugumu, sveikata. VSC specialistai, radę stovykloje higienos normų pažeidimų, turi teisę imtis priemonių. Stovyklų vadovai įspėjami, jiems gali būti skiriama bauda.“, – išdėstė J.Suraučienė.