1. Burokėlis


Neišvaizdi, bet naudinga daržovė. Kodėl sveika? Burokėlis – pagrindinis folatų ir betaino šaltinis. Šios dvi medžiagos veikia drauge ir mažina homocisteino, uždegimo komponentų, kurie žaloja jūsų kraujagysles ir padidina riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, kiekį kraujyje.

Kaip vartoti? Maistui vartojami švieži žali, virti, kepti burokėliai. Galima ruošti salotas: vienas šviežias nuplautas nuluptas burokėlis sutarkuojamas, pagardinamas vienu valgomuoju šaukštu alyvų aliejaus ir pusės citrinos sultimis. Taip pat galima valgyti burokėlių lapus ir stiebus, kuriuose taip pat gausu vitaminų, mineralų ir antioksidantų.

Jeigu nenorite vartoti žalių, pakepinkite lapus kartu su smulkintu česnaku alyvuogių aliejuje. Kaitinti reikia tol, kol lapai suvysta, o stiebai suminkštėja. Tokias salotas paskaninkite pipirais, šlakeliu citrinos sulčių, pabarstykite parmezano sūriu.

2. Kopūstas

Jau šešis tūkstančius metų žmonės vartoja kopūstus ir gerai ištyrė jų maistines ir gydomąsias savybes. Kodėl sveika? Visų pirma, kopūstas mažai kaloringas, todėl norintiesiems atsikratyti antsvorio verta jais susidomėti ir pakramsnoti, užuot kimšus bandeles. Kopūstai teikia sotumo jausmą, ląsteliena suaktyvina virškinamąjį traktą, pašalina vidurių užkietėjimus, mažina cholesterolio kiekį.

Šioje daržovėje esantis sulforafanas skatina ląsteles išskirti specifinius fermentus, kurie naikina laisvuosius radikalus ir taip sumažina tikimybę susirgti vėžiu. Kaip vartoti? Geriausiai valgyti žalius ir naudoti kaip salotų sudedamąsias dalis, galima dėti ant sumuštinių.

3. Guajava

Centrinėje Amerikoje ir Karibų jūros baseine augančio medžio vaisius, kuris būna mažo obuolio didumo, nuo baltos iki raudonos spalvos minkštimu, pilnu valgomų sėklų. Guajavos skonis panašus į ananasą ir citriną.

Kodėl sveika? Guajavoje gausu likopeino, kuris yra antioksidantas ir mažina tikimybę susirgti prostatos vėžiu. Taip pat gausu mineralų (kalcio, fosforo, geležies, kalio), o vitamino C penkis kartus daugiau nei apelsine.

Kaip vartoti? Guajavas galima valgyti šviežias, dėti į vaisių mišraines, gaminti iš jų tyres, virti uogienę ir želė.

4. Cviklinis runkelis

Mažai kam žinoma daržovė, dažniausiai pasislėpusi po savo žaliais lapais didžiųjų prekybos centrų šaldytuvuose. Šiek tiek karti ir kartu sūri daržovė kilusi iš Viduržemio jūros regiono.

Kodėl sveika? Harvardo mokslininkai nustatė, kad šioje daržovėje gausu karotinoidaų, kurie saugo tinklaines nuo pažeidimo ir senėjimo, padeda išsaugoti lęšiuko skaidrumą. Kaip vartoti? Cviklinį runkelį (pakepintą apie 5–7 minutes) skanu valgyti su kepta su žuvimi ir vištiena.

5. Cinamonas

Tai labai senai žinomas prieskoninis augalas, dažnai jis parduodamas miltelių, lazdelių pavidalu.

Kodėl sveika? Cinamonas padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, mažina trigliceridų ir mažo tankio lipoproteinų (blogojo cholesterolio) kiekį kraujyje ir padeda išvengti cukrinio diabeto bei širdies ir kraujagyslių ligų.

Kaip vartoti? Paprasčiausiai pagardinkite savo patiekalus šiuo prieskoniu ar įberkite žiupsnelį į kavą ar arbatą.

6. Portulaka

Paprastoji portulaka – portulakinių šeimos vienmetis augalas, kilęs iš Senojo Pasaulio tropinių sričių. Vakarų Europoje, Indijoje, Afrikoje ir Pietų Amerikoje portulakos specialiai auginamos kaip lapinės daržovės.

Kodėl sveika? Šiame augale gausu omega-3 riebalų rūgščių, antioksidantų, kurie apsaugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Kaip gydomasis augalas portulaka minima jau 8 šimtmetyje prieš mūsų erą senovės Babilono raštuose. Liaudies medicinoje portulakos sėklų nuoviru malšinamas karštis, o žolėmis gydomi įvairūs uždegimai. Įgėlus bitei ar vapsvai, ant įkandimo vietos dedama šviežių sutrintų lapų.

Kaip vartoti? Portulakos ruošiamos kaip špinatai arba salotos, valgomos šviežios arba nuplikytos. Jos tinka pomidorų sriubai pagardinti. Šviežios portulakų sultys gerina apetitą, gerai malšina troškulį, tonizuoja. Sutrinti ir sumaišyti su aliejumi arba sviestu portulakų lapai ir jauni stebai – puikus užtepas sumuštiniams.

7. Granatų sultys

Viduriniuose rytuose granatų sultys yra ganėtinai paplitęs ir mėgstamas gaivusis gėrimas.

Kodėl sveika? Amerikos tyrinėtojų tvirtinimu, granatų sultys padeda vyrams, kuriems yra potencijos sutrikimų, nes stimuliuoja seksualinį aktyvumą. Gerdami po vieną stiklinę granatų sulčių, geidžiamo rezultato sulauksite po mėnesio. Susidarys įspūdis, kad vartojote viagrą.

Mokslininkų nuomone, granatų sulčių poveikio priežastis ta, kad jose gausu antioksidantų, kurie stiprina kraujotaką ir skatina erekciją, kaip ir preparatai nuo impotencijos. Be to, jau ankstesniais tyrimais įrodyta, kad granatai mažina širdies ligų riziką ir saugo nuo prostatos vėžio.

Kaip vartoti? Sultis rekomenduojama gerti praskiestas vandeniu.

8. Džiovintos slyvos

Džiovintos slyvos turi daug skaidulų, kalio, vitamino A, E, geležies ir nedaug kalorijų.

Kodėl sveika? Džiovintų slyvų sudėtyje yra nemažai mineralinių medžiagų, tai itin svarbu nervų sistemai, raumenims stiprinti, vandens apykaitai organizme reguliuoti. Taip pat džiovintos slyvos gerina virškinimą, skatina žarnyno peristaltiką, dėl jose esančių vitaminų (A, C) stiprina regėjimą, didina organizmo atsparumą peršalimo ligoms. Medikai yra pastebėję, kad žmonės, valgantys džiovintas slyvas, jaučiasi stipresni, darbingesni, mažiau pavargsta.

Kaip valgyti? Džiovintos slyvos dažnai vartojamos kaip užkandis, nes mažai kaloringos ir ganėtinai skanios. Taip pat jomis galima pagardinami mėsos, ypač vištienos patiekalus.

9. Moliūgų sėklos

Tai gardus skanėstas, puikiai pagardinantis salotas ir kai kuriuos kepinius.

Kodėl sveika? Moliūgų sėklose yra pektinų, dervų, organinių rūgščių, ląstelienos, vitaminų (B1, B2, C, PP, E), karotino, mineralinių medžiagų ir ypač didelis kiekis magnio. Prancūzų mokslininkai nustatė, kad vyrams, kurių kraujyje yra pakankamai magnio, 40 proc. mažesnė tikimybė numirti jauname amžiuje, palyginti su tais, kurių magnio kiekis yra mažesnis.

Moliūgų sėklos skatina šlapimo ir tulžies išsiskyrimą, reguliuoja vandens ir druskų apykaitą, aktyvina žarnyno peristaltiką. Liaudies medicinoje manoma, kad vyrai nuo keturiasdešimties metų turi vaikščioti pilnomis kišenėmis moliūgų sėklų, nes jose yra medžiagų, saugančių nuo prostatos ligų.

Kaip vartoti? Tiesiog žiūrėdami televizorių, vaikščiodami sode ar šiaip kur nors krimskite moliūgų sėklas ir būkite sveiki!