Suprantama, kad ir vienu, ir kitu atveju, vaikams galop užmigus, namuose tikrąja to žodžio prasme sustoja gyvenimas - telefonai išjungiami, televizoriaus niekas nežiūri, visi vaikšto ant pirštų galiukų arba gulasi miegoti kartu su vaikais. Kodėl kai kurie mažieji taip blogai miega?

Priežasčių gali būti įvairiausių - ir encelofatija, įgimta centrinės nervų sistemos liga, ir otitas, ausies uždegimas, dėl kurio vaikas ne tik dažnai pabunda vidury nakties, bet ir apskritai nenori eiti miegoti.

Trijų šešių mėnesių vaikams pradeda skausmingai kaltis pirmieji dantukai. Mažyliai gali dažnai prabusti dar ir dėl to, kad jau patys moka išsivynioti iš vystyklų ar nusispardyti apklotėlį, susikišti rankas į burną, daužyti sau per veidą. Dar viena rimta priežastis - kai vaikui skauda pilvuką ilgai neišsituštinus. Nekaltesnė priežastis - maitinimo ir miegojimo režimo pažeidimai.

Vyresnių vaikų miegas gali sutrikti dėl infekcinių ligų - tokių kaip gripas ar ūmi kvėpavimo takų infekcija. Įtakos turi ir įvairiausios įtemptos situacijos, vaiko patirtos per dieną - susipykimas su draugu ar šeimos nariu, vakare žiūrėtas emocionalus filmas.

Ką daryti, kad vaikas gerai miegotų

Pirmiausia sveikas vaikas turi pavargti, kad pajustų poilsio būtinybę. Būtent todėl jis turi daug judėti. Naujagimiui visiškai pakanka pasičiupti žaislelį ir jį apžiūrėti, pradėjusiam šliaužioti mažyliui - apžvelgti erdvę. Vyresniam vaikui galima pasiūlyti žaidimus su kamuoliu, įvairiausius judriuosius žaidimus bei slėpynes.

Bet tai nereiškia, kad visą dieną vaikas turi tik maltis po kambarį su sviediniu. Įvairinkite žaidimus. Suteikite jam galimybę kiek pašėlti, tada pasiūlykite ramesnį užsiėmimą, pavyzdžiui, paskaitykite jam knygutę, duokite papiešti, palipdyti, ką nors sukonstruoti.

Ko reikia, kad nuo pirmų dienų vaikas miegotų ramiai

Atsiradus namuose naujagimiui atsisakykite rūkymo, triukšmingų kompanijų ir nuolatinio televizoriaus žiūrėjimo. Ant langų pakabinkite tankias užuolaidas ir paguldę mažylį garsiai nesiaiškinkite santykių su antrąja puse ar kitais namiškiais.

Nuo pirmųjų dienų maitinkite vaiką griežtai tam tikromis valandomis - taip mokysite jį laikytis režimo, kada miegoti, kada būdrauti. Jei būsite ryžtingai nusiteikusi, jau po mėnesio visos kančios atsipirks.

Jei vaikas laikysis dienos miego režimo, tas pats bus ir naktį. Naujagimis vidutiniškai miega aštuoniolika valandų, metukų sulaukusiems vaikams pakanka dviejų trijų, dvejų metų ir vyresniems - pusantros dviejų valandų dienos miego. Vyresni nei trejų metų vaikai neretai visiškai atsisako miegoti dieną. Jei jie gerai miega naktį, nėra jokio reikalo jaudintis ar jėga guldyti juos į lovelę.

* Visą dieną stenkitės bendrauti su vaiku kiek įmanoma ramiau ir švelniau. Raskite laiko, kurį skirsite tik jam.

* Prieš miegą būtinai nors pusvalandį pasivaikščiokite su vaiku gryname ore. Grįžę paruoškite šiltą vonią su ramunėlių ar mėtų antpilu (arba melisomis, valerijonais) - tris šaukštus žolės užpilkite litru verdančio vandens, valandą palaikykite ir supilkite į vonią. Vyresnius vaikus mokykite kas vakarą nusiprausti.

* Po vonios vaikui praverstų lengvas masažas ar paprasčiausias nugarėlės, rankyčių ir kojyčių paglostymas.

* Likus dviem valandoms iki miego neleiskite žaisti judrių žaidimų, garsiai nekalbėkite, neleiskite vaikui žiūrėti televizoriaus, išskyrus programas vaikams. Bet kai kuriems mažyliams ir jos sukelia per daug emocijų.

* Prieš miegą padainuokite vaikui lopšinę - ji nuramins ir palydės ramių sapnų karalijon.

* Paguldę vaiką atidarykite orlaidę, kad patalpa vėdintųsi. Atminkite, jog miegamajame neturi būti daugiau nei 18-20 laipsnių šilumos.

* Jei vaikas vis dėlto neramiai miega, pamėginkite lovos galvūgalyje pakabinti nedidelį maišelį su apynio spurgais ar šaknimis.

* Taip pat vaikui galite duoti apynių ir mėtų ar valerijonų nuoviro, gausiai skiesto vandeniu. Šio poveikis bus matomas ne anksčiau kaip po trijų keturių savaičių.

* Jei per mėnesį vaiko miegas netaps ramesnis, jis ilgai negalės užmigti (prasivartys paguldytas daugiau kaip pusvalandį), dažnai prabus naktį, reikės nuvesti jį pas neuropatologą. Į šį specialistą verta kreiptis ir tuo atveju, jei ryte prabudęs vaikas dažnai skundžiasi galvos skausmais, o kaprizai nesiliauja net jam pamiegojus.