„Kai per metus priaugi keturis penkis kilogramus, antsvoris pasijunta tik po dešimtmečio“, – tokia 44 metų alytiškio Virgilijaus Masedonsko patirtis.


Jis svėrė 180 kg, tačiau per pastaruosius penkis mėnesius prarado 43 kg svorio ir dėl to jaučiasi laimingas. Kita Kauno medikų pacientė Jurgita Černiauskaitė džiaugiasi atsikračiusi 30 kg antsvorio.

Reikia ryžto ir valios

Šis Lietuvoje tik Kaune taikomas nutukimo gydymo metodas skirtas žmonėms, kurių antsvoris kelia grėsmę sveikatai ir kuriems nepavyko numesti ar išlaikyti sumažėjusio svorio.

Gydant naujuoju metodu į skrandį kontroliuojant endoskopu įvedamas sintetinis balionas. Jis pripildomas metileno mėliu dažyto distiliuoto vandens, išsipučia ir užima didžiąją skrandžio dalį. Procedūra neilga – nuo trijų iki penkių minučių. Balionas skrandyje laikomas šešis mėnesius.

„Balionas sumažina skrandžio tūrį ir daug greičiau, nuo mažesnio maisto kiekio pasisotinama“, – gydymo metodą apibendrino Kauno medicinos universiteto Gastroenterologijos klinikos Endoskopijų skyriaus vadovas Kęstutis Adamonis. Tačiau jis įspėjo, kad išėmus balioną svoris neauga tik tada, jei laikomasi to paties, kaip ir su balionu, mitybos režimo, sveikos gyvensenos principų. Tam būtinas pasiryžimas, valia ir troškimas sulieknėti.

Gydytis parvyko iš Londono

Trečius metus Londone gyvenanti J. Černiauskaitė – pavyzdinė Kauno klinikų gastroenterologų pacientė. Apie naują nutukimo gydymo metodą jai pranešė mama.

„Iš pradžių net nepatikėjau, kad šitaip paprastai galima numesti svorio“, – pasakojo Jurgita, prieš savaitę vėl išvykusi į Londoną.

Sausio 11-ąją klinikose jai išėmė balioną, kurį mergina skrandyje nešiojo nuo praėjusių metų liepos vidurio. Per tą laiką Jurgita neteko 30 kg. Vasarą ji svėrė 110 kg. 25 metų 175 cm ūgio mergina itin didelio diskomforto dėl svorio nejautė, juolab gyvendama Londone, kur daug daugiau tolerancijos ir visuomenės nėra užvaldęs manekenių kultas.

Jurgita nuo vaikystės buvo apkūni. Mokydamasi devintoje klasėje ėmėsi laikytis dietos ir sportuoti. Tuomet užsispyrimas padėjo jai numesti 15 kg. Tačiau antsvoris pamažu sugrįžo. Mergina mano, kad tam įtakos turėjo Anglijoje populiarus skrudintas greitasis maistas. Be to, ji dirba restorane, kur sunku atsispirti pagundai sukrimsti skanų kąsnelį.

Pirmas savaites – dieta

Pernai vasarą grįžusi į Lietuvą J. Černiauskaitė konsultavosi su gydytoju K.Adamoniu. Prieš procedūrą jai buvo nustatytas kūno masės indeksas, ištirtas skrandis.

Jei žmogus sveikas, balionėlį galima įvesti nedelsiant. Tik reikia sumokėti nemažai - 3450 litų. Tiek kainuoja balionas ir kiti reikalingi priedai.

Pirmąsias kelias savaites rekomenduojama skysčių dieta ir dietinis maistas.

„Paprastai procedūrą atliekame penktadieniais, kad pacientai apsiprastų su laikinais nepatogumais ir nemaloniais pojūčiais, kurie per savaitgalį išnyksta, ir pirmadienį galėtų eiti į darbą“, – patikslino gydytojas K. Adamonis.

Tai patvirtino ir jo pacientė J. Černiauskaitė. Pirmą parą po procedūros Jurgitai maudė skrandį, todėl teko gerti vaistus. Tačiau iš karto po procedūros ji išskrido į Londoną ir ėjo į darbą, o po dviejų savaičių mankštinosi, laikėsi nustatyto mitybos režimo.

Dabar mergina beveik kasdien sportuoja, nebeužkandžiauja, kaip buvo įpratusi, nevalgo vakarienės, tik išgeria sulčių arba kefyro. Mergina visai atsisakė sūrio, riebios mėsos. Apetito neprarado, tačiau žino, kad vėl sustorės, jei valgys be saiko ir nesveikai.

„Dabar sulaukiu daugiau vyrų dėmesio, malonu eiti apsipirkti, nes lengvai randu sau tinkamų dydžių drabužių“, – džiaugėsi Jurgita. Ji visai nesigaili, kad net tris kartus teko keisti darbo uniformą ir visą garderobą, o tai kainavo nemažai pinigų. Ypač malonu jai buvo vėl apsiauti aukštakulnius.

Išnyko nugaros skausmai

Alytiškis valstybės tarnautojas V. Masedonskas taip pat džiaugiasi pagerėjusia savijauta. Jis ne tik atsikratė antsvorio, bet ir nugaros skausmų.

„Mane nuolat kankino nugaros skausmai. Matyt, stuburas nebeatlaikė svorio“,– svarstė V.Masedonskas, vienas pirmųjų išbandęs naują nutukimo gydymo metodą – intragastrinį balioną.

Jaunystėje jis, beveik dviejų metrų ūgio vyras, dėl savo lieknumo nerasdavo tinkamų rūbų, o dar visai neseniai jis svėrė 180 kg.

Todėl vakare atidaręs šaldytuvą vyras tai prisimena ir stengiasi susilaikyti, nieko iš jo neimti. „Lengviau visai nieko burnon nedėti, nei laiku sustoti valgius“, – prisipažino vyriškis. Į klausimą, ką jis labiausiai mėgsta, atsakė: „Mėgstu absoliučiai viską.“ Visuomet turėjo gerą apetitą, jam viskas labai skanu.

Rekordas – 61 kg

„Nutukimas tampa pasauline epidemija, kuri neaplenkia ir Lietuvos. Būti storam ne tik negraþu, bet ir nesveika“, – sakė Kauno medicinos universiteto Gastroenterologijos klinikos vadovas profesorius Limas Kupčinskas.

Profesorius prie nutukimo priežasčių priskiria ne tik genetiką, bet ir gyvenimo būdą. Sėdimas darbas bei mažas fizinis aktyvumas nepadeda sudeginti kalorijų, nuolatinė įtampa daugelį skatina užkandžiauti. Antsvoris provokuoja cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių, sąnarių ligų, akmenligės išsivystymą.

„Riebalai kaupiasi visuose organuose ir itin kenkia kepenims. Dėl to gali išsivystyti jų uždegimas, net cirozė“, – aiškino profesorius.

Nutukimas pirmiausia gydomas dieta, fiziniu aktyvumu ir elgsenos keitimu, o kai tai nepadeda – vaistais. Esant patologiniam nutukimui, kai kūno masės indeksas didesnis nei 40, taikomas chirurginis gydymas. Skrandis mažinamas apjuosiant reguliuojamąja juosta arba paliekama tik jo dalis suformuojant apylanką. Endoskopinis gydymas, kai į skrandį įvedamas balionas, taikomas tiems nutukusiems žmonėms, kuriems nepadeda gydymas vaistais, bet operuoti dar anksti.

Rekordiniu klinikų medikai vadina atvejį, kai 164 centimetrų ūgio 234 kg sverianti pacientė numetė 61 kg.

„Jos kūno masės indeksas buvo 87, todėl dėl didelės operacijos rizikos net operuoti nebuvo galima, todėl pirmiausia reikėjo sumažinti kūno svorį įvedus balioną į skrandį“, –pasakojo docentas K. Adamonis.

Tinka ne visiems storuliams

Idėją panaudoti prietaisą, užimantį skrandžio erdvę ir suteikiantį pilnumo pojūtį, 1982 m. pirmąkart paskelbė Danijos gydytojai Ole Niebenas ir Henrikas Harboe. Lietuvoje šios operacijos pradėtos taikyti praėjusių metų pavasarį Kauno medicinos universiteto klinikose. Per tą laiką būta 30 pacientų.

Taikant endoskopinį nutukimo gydymą intragastriniu balionu svoris vidutiniškai sumažėja 15–25 kg. Metodas netinka esant nesveikai stemplei ir tiems žmonėms, kuriems buvo operuotas skrandis ar žarnynas, kurie vartoja steroidus, antikoaguliantus ir kai kuriuos kitus vaistus, serga alkoholizmu, toksikomanija, psichikos ligomis. Įvedus balionėlį šešis mėnesius reikia vartoti rūgštingumą mažinančius vaistus.

Balionėlis pašalinamas taip pat endoskopu, prieš tai iš jo išsiurbus skystį.

Tačiau svarbiausia, anot gydytojų, stipri valia ir ryžtas laikytis per pusmetį išmokto mitybos režimo. Valgyti reikia mažiau, nei organizmas gali sudeginti kalorijų, – tik tada svoris mažės.