Mokėti pasirengta

Visi vaikų išlaikymui prisiteisusieji alimentus, bet jų negaunantys, nuo sausio 1-osios gali kreiptis į Vaikų išlaikymo fondo Vilniuje administraciją. Šios įstaigos direktoriaus pavaduotojas Vladas Tataris LŽ pabrėžė, kad turintiesiems teisę gauti pinigų iš fondo vykti į sostinę nebūtina. Pakanka atsiųsti prašymą, antstolių pažymą, kad alimentai priteisti, bet jų nepavyksta išieškoti, savo paso ir vaiko gimimo liudijimų kopijas, pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą ir banko sąskaitos numerį.

V.Tataris pasakojo, kad vienam vaikui, kuriam išlaikyti tėvas ar motina nemoka alimentų, kas mėnesį valstybė numačiusi mokėti iki 1,5 minimalaus gyvenimo lygio išmoką - t. y. iki 195 litų. Jei teismas vaikams išlaikyti yra priteisęs mokėti mažesnę sumą, valstybė būtent ją ir atseikės. Sumokėti pinigai vėliau bus išieškoti iš skolininko.

Ankstesnių skolų nekompensuos

Vaikų išlaikymo fondo įstatymo iniciatorė - Seimo narė Rima Baškienė. LŽ kalbinta parlamentarė teigė pirmiausia norėjusi išsaugoti moterų ir vaikų orumą, užtikrinti jiems, kad ir nedideles, bet stabilias pajamas. "Įstatymas buvo priimtas vienbalsiai. Džiaugiuosi, kad visi Seimo nariai parodė supratimą vaikams ir nepakantumą alimentų jiems nemokantiems tėvams", - prisiminė ji. Alimentų Lietuvoje negauna apie 50 tūkst. vaikų. Šį skaičių pateikė Lietuvos antstolių rūmai. Dažniausiai mokėti alimentus vengia vyrai, tačiau netrūksta ir besislapstančių moterų.

Parlamentarė pabrėžė, kad išmokas alimentų negaunantiems vaikams valstybė įsipareigojo mokėti nuo šių metų sausio. Tiems, kurie priteistų alimentų iki šiol negavo kelis ar keliolika metų, teks ir toliau laukti - susidariusių skolų valstybė nekompensuos.

Antstoliams darbo padaugės

Lietuvos antstolių rūmų prezidiumo pirmininkė Inga Karalienė tikino, kad pažymą apie priteistus, bet neišieškomus alimentus bet kuris antstolis turėtų išduodi per mėnesį. Per tą laiką būtina patikrinti "Sodros", nekilnojamojo turto, transporto priemonių registro duomenų bazę, išsiaiškinti, kiek nemokantysis alimentų uždirba ir turi turto.

I.Karalienės manymu, antstoliams gerokai padaugės darbo, nes iš nemokančiųjų alimentų reikės išieškoti pinigus, kurie turės būti grąžinti į Vaikų paramos fondą. "Fondas, žinoma, bus deficitinis, visų išmokėtų pinigų į jį negrąžinsime. Be to, ir antstolių mėginimai paveikti nemokius klientus jiems yra ir bus nuostolingi", - tikino I.Karalienė.

Buvo praradusi viltį

Minėta 37-erių I.Ašmegaitė ilgai kentė sugyventinio Rimanto Mažionio patyčias, smūgius ir vieną po kito gimdė septynis vaikus. Neapsikentusi teroro porą kartų Ingrida buvo pabėgusi nuo vaikų tėvo. Tačiau kaskart jai tekdavo grįžti.

Kentė I.Ašmegaitė iki praėjusių metų rudens. Tada jos sutikta panevėžietė gydytoja, vaikų ir skriaudžiamų moterų globėja Marija Zabulionienė pasiūlė pagyventi jos rūpesčiu įsteigtuose Šeimos namuose. Būtent ten Ingrida suvokė, kad ne tik ji, bet ir septynių jos vaikų tėvas atsakingas už vaikų laimę. Turėdama užnugarį moteris jau nebebijojo kreiptis į teismą dėl alimentų, vyko į genetikos centrą, kad būtų nustatyta, jog R.Mažionis tikrai yra jos vaikų tėvas. Alimentai septyniems vaikams prieš mėnesį buvo priteisti, tačiau jų tėvas, Ingridos žiniomis, paspruko kažkur į Airiją.

"Jau maniau, kad visos mano pastangos - perniek. Bet paaiškėjo, kad bylinėjausi ne veltui", - šypsojosi I.Ašmegaitė. Parlamentarė R.Baškienė tvirtina dedanti pastangas, kad valstybė pajėgtų išieškoti skolą iš nemokančiųjų alimentų nelygu kurioje šalyje šie atsidūrė.