Renginyje, kuriame dalyvavo apie 300 akušerių ginekologų iš visos Lietuvos, specialistai dalinosi informacija apie naujas gimdos kaklelio vėžio prevencijos galimybes ir apie Lietuvoje vykdomą nacionalinę patikros programą. Konferenciją organizavo Vilniaus Universiteto Medicinos fakultetas, Kauno medicinos universiteto klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinika ir Lietuvos akušerių ginekologų draugija (LAGD).

LAGD pirmininkės Audronės Arlauskienės teigimu, informacijos apie gimdos kaklelio vėžį ir jo priežastis trūksta ne vien Lietuvos moterims, bet ir gydytojams. Todėl būtina šviesti ne tik visuomenę, bet ir medikus.

Konferencijoje buvo pristatytos nacionalinės gimdos kaklelio vėžio prevencijos programos aktualijos. Pagrindinis programos tikslas – trečdaliu sumažinti sergamumą ir 15 proc. mirtingumą nuo šios ligos. Programos efektyvumą atspindi statistiniai rodikliai: kuo programa yra efektyvesnė, tuo daugiau diagnozuojama nulinės stadijos vėžio atvejų ir vis mažiau invazinės stadijos vėžio atvejų. „Programos pradžioje invazinio vėžio atvejų skaičius Lietuvoje daugiau nei 3.5 karto viršijo nulinės stadijos vėžio atvejų skaičių. Praėjusiais metais abiejų vėžių atvejų skaičius pirmąkart susilygino. Tai rodo taikomos programos naudą“, – teigė docentė Daiva Vaitkienė. Ankstyvą šios ligos diagnostikos naudą bei svarbą akcentavo ir dr. Vytautas Klimas, Santariškių klinikų Moters fiziologijos ir patologijos centro ginekologas.

Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Nadišauskienė konferencijoje kalbėjo apie dažniausiai pasitaikančią lytiniu keliu plintančią infekciją – žmogaus papilomos virusą. Viruso atmainos, kurių yra daugiau nei šimtas, skiriamos į didelės ir mažos onkogeninės rizikos tipus. Mažos onkogeninės rizikos tipai sukelia karpas. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog gimdos kaklelio vėžio atveju didelės onkogeninės rizikos virusai aptinkami 99.7 procentais atvejų. Šis faktas leidžia sieti gimdos kaklelio vėžį su lytiškai plintančiomis infekcijomis. „Žmogaus papilomos virusui būdingi tie patys veiksniai kaip ir kitoms lytiniu keliu plintančioms infekcijoms, t.y. ankstyvi lytiniai santykiai, daug lytinių partnerių, netgi rūkymas“, – teigė R. Nadišauskienė. Ji pastebėjo, jog siekiant užkirsti kelią šiai infekcijai, būtina šviesti visuomenę lytinio gyvenimo klausimais.

„Nauja paradigma ir labai svarbus šio amžiaus atradimas – vakcina, apie kurią norime paskleisti žinią kolegų, profesionalų ir specialistų tarpe. Juo labiau, kad ji jau yra prieinama ir Lietuvoje“, – renginyje kalbėjo R. Nadišauskienė. Pirmąją pasaulyje priešvėžinę vakciną konferencijoje pristatė Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Ginekologijos skyriaus vedėjas gyd. Virginijus Diržauskas.

Ketverius metus tyręs šią vakciną Varšuvos universiteto profesorius Slavomiras Majewskis, ją pavadino revoliucija moksle ir gydyme. Konferencijoje pristatęs atliktų tyrimų rezultatus, profesorius pabrėžė vienintelę problemą – medikų ir visuomenės negebėjimą suvokti, jog nuo vėžio galima apsisaugoti. Sunkiausia užduotis mums visiems – patikėti, kad tai yra įmanoma“, – pasakojo profesorius.

VU pediatrijos centro vadovas prof. Vytautas Usonis gimdos kaklelio vėžį pristatė kaip vakcina valdomą vėžinį susirgimą. „Svarbu kaip įmanoma anksčiau šią ligą atpažinti ir pradėti gydymą, kol ji nepasiekė tragiškų savo stadijų. Profilaktika – kryptis, kurią turėtume taikyti labai anksti, prieš pradedant veikti rizikos veiksniams. Jei mes aktyviai skatinsime ligos profilaktikos ir jos kontrolės programas, pasieksime labai gerų rezultatų. Todėl itin svarbu kuo daugiau kalbėti apie tai“, – teigė profesorius.

Gimdos kaklelio vėžio prevencijos klausimų aktualumą atspindi Europos komisijos iniciatyva trečiąją sausio mėnesio savaitę paskelbti kovos su gimdos kaklelio vėžiu savaite. Šiai progai skirtais renginiais siekiama informuoti visuomenę ir politikus apie šį susirgimą, formuoti jų nuomonę, naujas nuostatas ir ieškoti prevencijos galimybių.