Įdomiausia, kad daugiau nei pusė visų apklaustųjų rašytojų pirmoje vietoje nurodė, būtent, “Don Kichotą”. O vienas žiuri narių - Karlosas Fuentesas - Servantesą pavadino Lotynų Amerikos literatūros tėvu.

Kiekvienas ekspertų turėjo išvardinti dešimt geriausių pasaulio literatūros kūrinių. Tiesa, jiems buvo pateiktas pasaulio klasika pripažintų kūrinių sąrašas.

Vis dėlto, kaip pastebi dauguma literatūrologų, šiandien žmonės skaito ganėtinai mažai. Kad ir kaip būtų keista ar net apmaudu ypač stropus skaitytojas vidutiniškai per savo gyvenimą perskaito tik apie 5 tūkst. knygų, o statistinis skaitytojas, joks knygagraužys, - tik apie 250.

Antra vertus, juk dauguma mūsų iš tikrųjų turime prisipažinti, kad praktiškai nuo paauglystės, mokyklos ar studijų laikų veik nebepaimame į rankas knygos. Pašėlęs gyvenimo tempas nebepalieka laiko “knygai”. Pagaliau romanus išstumia televizorius, radijas, kitos pramogos. Geriausiu atveju, skaitome spaudą, profesinę literatūrą, meilės romanus ar detektyvus. Rimtoms knygoms nebelieka laiko.

Kita vertus, ar šiais laikais prasminga ir reikalinga skaityti literatūros veikalus? Juk iš tikrųjų, galima sakyti, kam žmogui, įkūrusiam sėkmingai dirbančią įmonę, gilintis į klasika tapusias knygas?

Sąžiningas atsakymas būtų toks: tikrai neprivaloma. Net ir tas, kuris niekada neperskaitė nė vieno klasika tapusio romano, ar nežino, kas ta Dulsinėja iš Toboso, lengvai ir be didelių rūpesčių nugyvens gyvenimą. Bet galimas daiktas siela bus skurdesnė.

Mokyklose yra sudarinėjami privalomosios literatūros sąrašai, kritikai rekomenduoja perskaityti vienas ar kitas knygas. Bet ką gi privalo per savo gyvenimą perskaityti išsilavinęs, save elitu ar viduriniosios klasės atstovu vadinantis ar bent į tai pretenduojantis žmogus.

Štai Vokietijos savaitraštis “Der Spiegel” prieš kurį laiką pateikė sąrašą knygų, kurias privalo perskaityti išsilavinęs vokietis. Sąrašą sudarė garbus Vokietijos literatūros kritikas Marcelis Reichas - Ranickis. Jo rekomenduojamame skaityti knygų sąraše - pasaulinės literatūros šedevrai. Dauguma jų išleisti ir lietuvių kalba. Jie įeina į “Pasaulinės literatūros bibliotekos” knygų seriją.

M.Reichas - Ranickis įsitikinęs, kad žmonės siekiantys praplėsti savo akiratį, turėtų perskaityti ne tik pasaulinės literatūros šedevrus, bet ir bent 30 savo šalies klasikų veikalų.

Antra vertus, dar neseniai “klasika” vadinti kūriniai, šiandien “metami ant laužo”.

“Delfi” jau rašė, kad politinė Rusijos jaunimo organizacija “Einantys kartu” sudarė sąrašą autorių bei knygų, kurie, jų teigimu, padarė didžiausius socialinius nuostolius visuomenei bei kultūrai apskritai. Tiesa, juodajame sąraše vos trejetas autorių - Karlas Marksas, Viktoras Pelevinas ir Vladimiras Sorokinas.

Įdomu ir tai, kad K.Marksui kliuvo pylos ir nuo britų. Kaip prieš kurį laiką rašė BBC, baigiantis antrajam tūkstantmečiui britai atliko sociologinę apklausą - koks žmogus, per pastarąjį tūkstantmetį labiausiai paveikė žmogaus protą? Vienareikšmiai - K.Marksas.