Per ES teisingumo ministrų susitikimą, kuris trečiadienį vyko Londone, buvo aptarti keli pasiūlymai, tarp jų - pasiūlymas sugriežtinti rankinio bagažo tikrinimą oro uostuose, blokuoti kai kurias interneto svetaines, labiau keistis informacija apie lėktuvais skrendančius keleivius ir supažindinti musulmonų dvasininkus su europietiškomis vertybėmis.

Per susitikimą, kuriame dalyvavo teisingumo ministrai iš Vokietijos, Prancūzijos, Suomijos, Slovėnijos ir Portugalijos, ES teisingumo komisaras Franco Frattini sakė, kad kitą mėnesį visiems bloko teisingumo ministrams pasiūlys konkrečias priemones dėl to, kaip aptikti skystus sprogmenis, kuriuos jis pavadino "ypač pažeidžiama vieta" Europos saugumo sistemoje.

Britų tyrėjai mano, kad įtariami teroristai rengėsi susprogdinti į JAV skrendančiuose lėktuvuose skystus sprogmenis, įneštus paprastuose gėrimų buteliuose.

F.Frattini taip pat sakė, jog reikėtų blokuoti "interneto svetaines, kuriose kurstoma vykdyti teroro veiksmus", ir iškėlė idėją, kad imamai (musulmonų dvasininkai) į savo mokymą turėtų įtraukti ir Europos vertybių diegimą.

"Tikrai norime europietiško islamo", - jo žodžius citavo AFP.

"Labai svarbu ne tik parodyti musulmonų bendruomenėms, kad mes visiškai gerbiame kitas religijas ir kitus tikėjimus, bet taip pat (pasakyti), jog norime, kad jie gerbtų šalių įstatymus, Europos įstatymus ir pagrindines teises, visų pirma - teisę gyventi", - sakė F.Frattini.

F.Frattini taip pat siūlo steigti ekspertų greitojo reagavimo pajėgas, kurias būtų galima skubiai išsiųsti į bet kurią bloko valstybę, jei joje įvykdomas teroro išpuolis.

Be to, dėl praėjusios savaitės įvykių tikriausiai bus greičiau įdiegta pažangesnė duomenų apie keleivius tikrinimo sistema.

Būtų galima išstudijuoti galimybes tikrinti keleivius gerokai prieš skrydį, kad sėdant į lėktuvą kontrolė vyktų greičiau ir lengviau, sakė komisaras.

Britų vidaus reikalų sekretorius Johnas Reidas pabrėžė vienodų saugumo priemonių visame bloke būtinybę.

"Labai svarbu, kad į priemones, kurių imamasi venoje šalyje, būtų atsižvelgiama ir kitose šalyse, nes norime vienodo saugumo visoms mūsų šalims", - sakė jis.

Britų dienraštis "The Times" praneša, kad ES transporto ministrai per susitikimą kitą savaitę turi aptarti dvi svarbias saugumo priemones - rankinio bagažo tikrinimo sugriežtinimą ir pažangesnį duomenų apie keleivius tikrinimą.

Abu šiuos pasiūlymus per trečiadienio susitikimą tvirtai parėmė Vokietija ir Prancūzija. Po diskusijų vokiečių vidaus reikalų ministras Wolfgangas Schauble (Volfgangas Šoiblė) sakė, kad visoje ES turėtų būti draudžiama rankiniame bagaže turėti skysčių.

Tai ne pirmas kartas, kai įstatymai Bendrijoje dėl kokios nors krizės priimami greičiau. Po praėjusių metų liepos sprogdinimų trijuose Londono traukiniuose ir autobuse Didžioji Britanija galėjo prastumti susitarimą dėl įstatymų, kuriuose kalbama apie telefoninių pokalbių ir susirašinėjimo elektroniniu paštu duomenų išsaugojimą. Anksčiau ES narės šio klausimo sprendimą vilkino.

Trečiadienio susitikime dalyvavo šiuo metu ES pirmininkaujanti Suomija ir blokui pirmininkausiančios Vokietija, Portugalija.