Vilniaus apygardos teismo, kuriame antradienį buvo ketinama apeliacine tvarka nagrinėti šmeižto bylą, V.Landsbergio advokatas Isakas Kaganas paprašė, kad prie bylos būtų prijungta ir rusų kalba išleista anksčiau prieštaringai vertinamu bestseleriu Lietuvoje tapusi V.Petkevičiaus knyga "Durnių laivas".

"Laikome, kad senatis Petkevičiaus atžvilgiu dar nepasibaigusi, nes jis tęsia savo nusikalstamą veiką", - sakė advokatas teismui.

Po tokio prašymo išteisinto rašytojo gynėjas Vytautas Sviderskis pareikalavo pertraukos, kad galėtų susipažinti su rusų kalba išleista knyga.

"Tie, kas pateikė, tegu išverčia į valstybinę kalbą, kad nebūtų pažeistas valstybinės kalbos įstatymas", - pareikalavo advokatas.

Teisėjų kolegija nusprendė vertimą patikėti teismo vertėjams ir bylą atidėjo iki sausio 16 dienos.

Be to, V.Petkevičiaus advokatas teismui perskaitė savo kliento kreipimąsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininką Vytautą Monkevičių, Seimo pirmininko pavaduotoją Česlovą Juršėną ir Aukščiausiojo Teismo pirmininką Vytautą Greičių dėl konservatorės Irenos Degutienės kišimosi į nebaigtą teismo procesą. Kreipimęsi piktinamasi politikės raštais į prokuratūrą, kuriuose teiraujamasi, kas kaltas, kad P.Petkevičius nesulaukė bausmės.

Pernai spalio 10 dieną Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas išteisino rašytoją V.Petkevičių, kaltintą savo knygoje "Durnių laivas" apšmeižus tarpukario Lietuvos veikėją Vytautą Landsbergį-Žemkalnį.

Teismas konstatavo, kad V.Petkevičiaus veiksmuose nebuvo nusikalstamos veikos požymių.

Teisėjai priėmė V.Petkevičiui palankų nuosprendį, kadangi rašytojui buvo pareikštas kaltinimas pagal Baudžiamojo kodekso 154 straipsnio 2 dalį, kuri numato atsakomybę už asmens šmeižimą per spaudinį. Pasak teisėjų, šis straipsnis numato atsakomybę tik už gyvo asmens apšmeižimą spaudinyje. V.Landsbergis-Žemkalnis jau miręs 12 metų.

Teismo vertinimu, mirusiojo žmogaus garbę gina Baudžiamojo kodekso 313 straipsnis - jo 2-ojoje dalyje sakoma, kad tas, kas viešai paskleidė apie mirusįjį melagingus prasimanymus, galinčius nulemti žmonių panieką ar pakirsti pagarbą jo atminimui, tas padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiasis darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

Teisėjai pažymėjo, kad jie patys negalėjo perkvalifikuoti ir pakeisti kaltinimų. V.Petkevičiaus baudžiamąją bylą tyrė ir įtarimą jam pareiškė Generalinė prokuratūra.

Vėliau Generalinė prokuratūra apskundė rašytojui paskelbtą išteisinamąjį nuosprendį. Apeliacinį skundą parašė ir V.Landsbergis.

Vilniaus apygardos teismui skundžiasi ir V.Petkevičius, manydamas, kad turi būti nurodytas kitoks išteisinimo pagrindas.

Kadangi suėjo apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senaties terminas, prokurorai sutinka, kad ši byla turi būti nutraukta tokiu pagrindu. Kaltintojai tik nesutinka su rašytojo absoliučiu išteisinimu.

Kaltintojai mano, kad Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas netinkamai pritaikė Baudžiamąjį įstatymą bei padarė esminį Baudžiamojo proceso įstatymo pažeidimą.

Prokurorų manymu, šis teismas neatsižvelgė ir neįvertino aplinkybių, todėl priėmė nepagrįstą nuosprendį.

V.Landsbergis-Žemkalnis knygoje "Durnių laivas" pavadintas "Hitlerio draugu", "naujai iškeptu patriarchu", taip pat sietas su KGB ir neva bendradarbiavęs su šia sovietinio saugumo struktūra.

Prokuratūra tada iškėlė bylą ir ją ištyrusi 2004-ųjų gegužę perdavė teismui.

Pernai rugsėjo 27 dieną per baigiamąsias kalbas Generalinė prokuratūra paprašė Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismą pripažinti V.Petkevičių kaltu ir skirti rašytojui 80 MGL (10 tūkst. litų) baudą.

Be to, mirusiojo V.Landsbergio-Žemkalnio sūnus, europarlamentaras V.Landsbergis paprašė priteisti iš rašytojo 10 tūkst. litų moralinės žalos atlyginimo. V.Landsbergis sakė, kad šiuos pinigus panaudotų tėvo atsiminimų knygos platinimui ir kad jaunoji karta sužinotų, kad jo tėvas iš tikrųjų buvo kilnus žmogus.

V.Petkevičius savo kaltės dėl šmeižto niekada nepripažino, jis teigė, kad tikslo pažeminti mirusįjį neturėjo, savo knygą jis vadina "politinių šaržų ir veidų galerija".

Nukentėjusysis V.Landsbergis yra sakęs teismui, kad savo knyga "Durnių laivas" V.Petkevičius norėjo keršyti dėl nepavykusios politinės karjeros.

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba už šią knygą V.Petkevičių yra griežtai pasmerkusi.

Pasirodžius "Durnių laivui", net tik mirusio architekto artimieji, bet ir grupė dešiniosios opozicijos parlamentarų prašė Generalinės prokuratūros ištirti V.Petkevičiaus knygoje paskelbtus teiginius, kurie, jų vertinimu, neatitinka tikrovės.

Parlamentarai taip pat prašė Sausio 13-osios įvykius išsamiai tyrusią Generalinę prokuratūrą, esant pagrindui, patraukti knygos autorių baudžiamojon atsakomybėn. Jie mano, kad kai kurie knygos autoriaus teiginiai žeidžia Sausio 13-osios kovotojų už laisvę garbę ir orumą.

Knygoje išdėstytais faktais pasipiktino ir kiti Lietuvos kultūros ir visuomenės veikėjai.

Žymus architektas, Nepriklausomybės kovų savanoris V.Landsbergis-Žemkalnis (1893-1993 m.) Antrojo pasaulinio karo metais pasitraukė iš Lietuvos į Vokietiją, vėliau emigravo į Australiją. 1959 metais V.Landsbergis-Žemkalnis grįžo į Lietuvą.