Tyrimai atlikti po pietinės miesto dalies gyventojų skundų, kad dėl blogo kvapo vyraujant karščiams, ypač vaikams sunku kvėpuoti, būti lauke. Klaipėdiečiai taip pat piktinasi dėl bendrovės „Klasco“ vykdomos krovos darbų, kai kraunant taršią naftos kokso ir geležies rūdą gyventojų namuose kaupiasi juodos dulkės.

„Specialistai įvertino naujausių Klaipėdoje atliktų kvapų tyrimų rezultatus ir nustatė, kad jų koncentracija neviršija higienos normoje nustatytų verčių, tačiau kvapas vis dėlto juntamas“, – pranešime teigė NVSC Klaipėdos departamento direktorius Rimantas Pilipavičius.

Anot jo, rugpjūčio 10 dieną atlikus kitus matavimus, nustatyta, kad dulkių koncentracija viršijo normas.

„Dulkėse rasta geležies oksido. Dabar stengiamasi identifikuoti taršos šaltinius“, – sakė R. Pilipavičius.

Centras ims papildomus oro mėginius, kol kas laukiama tinkamo vėjo.

Pasak centro, NVSC su Jūrų uosto direkcija pasirašė sutartį dėl prieigos prie oro taršos monitoringo stotelių duomenų, todėl nuo šiol bus vykdoma sustiprinta oro taršos stebėsena.

NVSC taip pat informavo, kad ketvirtadienį vykusiame pasitarime su Sveikatos apsaugos ministerijos, Aplinkos apsaugos agentūros ir Aplinkos apsaugos departamento atstovais aptarti bendri veiksmai bei esamas oro taršos ir kvapų leistinų verčių reglamentavimas. Nutarta suburti darbo grupę, kuri peržiūrėtų ir atnaujintų higienos normas.

Kitą savaitę NVSC rengs susitikimą su Klaipėdos gyventojų asociacijomis, bendruomenėmis bei pristatys, paaiškins, kaip reglamentuojama tarša, gyventojams bus pristatyti aplinkos oro stebėsenos duomenys ir priemonės oro kokybei pagerinti. Rudenį ketinama organizuoti susitikimus su jūrų uosto operatoriais ir kitomis suinteresuotomis šalimis.

Kaip skelbė TV3, įsivyravus karštiems orams, pietinės Klaipėdos miesto dalies gyventojai skundžiasi dėl sustiprėjusios smarvės. Klaipėdiečiai spėja, kad šių kvapų šaltinis – Dumpių rajone esantys „Klaipėdos vandenų“ nuotekų surinkimo įrenginiai bei bioskaidžių atliekų perdirbimo į kompostą bendrovė „Branda“.

Savo ruožtu dėl bendrovės „Klasco“ vykdomos krovos uoste apie 900 klaipėdiečių šią savaitę kreipėsi į prokurorus, prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą ir ginti viešąjį interesą – prašoma uždrausti krauti pavojingą žmonėms ir aplinkai geležies rūdos krovą „Klasco“ ir naikinti licenciją šiai veiklai. „Klasco“ tikina, jog šią problemą sukėlė karštas oras, dėl jo krovinys itin išdžiuvo ir ėmė dulkėti.

Klaipėdos miesto savivaldybė penktadienį pranešė sudariusi operatyvaus reagavimo tarpžinybinę grupę. Mero Vytauto Grubliausko teigimu, ši grupė skirta valdyti mieste kylančias oro taršos ir triukšmo problemas, ji bus analogiška Klaipėdos miesto savivaldybės ekstremaliųjų situacijų valdymo grupei.

„Tikimės, kad tai leis ne tik visoms atsakingoms savivaldos ir valstybės institucijoms operatyviai bei vieningai reaguoti į kylančias miesto oro taršos bei gyventojams ramybės neduodančio triukšmo problemas, bet ir padės užkirsti kelią naujiems aplinkos taršos židiniams mieste atsirasti. Apie glaudesnį bei efektyvesnį tarpinstitucinį bendradarbiavimą penktadienį jau sutarta ir su Sveikatos apsaugos ministerija“, – sakė V. Grubliauskas.

Taip pat penktadienį Klaipėdos miesto savivaldybės vadovai nusprendė skubiai ieškoti galimybių oro taršos matavimams panaudoti Klaipėdos universiteto turimą mobilią oro taršos tyrimų laboratoriją. Lygiagrečiai pradedami rengti nauji Klaipėdos miesto savivaldybės aplinkos monitoringo programos papildymai, leisiantys efektyviau ilguoju laikotarpiu spręsti miesto oro taršos ir triukšmo problemas.