Penktadienį vyksiančio dvišalio Lietuvos ir Lenkijos premjerų susitikime planuojama aptarti iniciatyvas suaktyvinti dvišalį tarpvyriausybinį bendradarbiavimą visose ūkio srityse, taip pat siekiant toliau stiprinti regioninį saugumą.

Tą pačią dieną Lietuvoje taip pat vyks Baltijos Ministrų Tarybos ministrų pirmininkų susitikimas, kuriame irgi bus kalbama apie glaudesnį šalių dialogą su Lenkija.

Lietuvos ir Lenkijos ministrų pirmininkų susitikime dėmesys bus skiriamas trijų Baltijos valstybių elektros tinklų su Europa sinchronizacijos projekto įgyvendinimui bei regioninės reikšmės infrastruktūros projektų „Via Baltika“, „Rail Baltika“, „GIPL“ (dujų jungties su Lenkija) eigai aptarti ir ekonominio-prekybinio bendradarbiavimo stiprinimui.

Taip pat bus aptartos įgyvendinamos priemonės, skirtos lietuvių ir lenkų tautinių mažumų abiejose valstybėse poreikių tenkinimui.

Po Lenkijos ir Lietuvos premjerų susitikimo Vyriausybėje bus pasirašomas Lietuvos ir Lenkijos Energetikos ministerijų susitarimo memorandumas dėl sustiprinto strateginio bendradarbiavimo energetikos srityje.

Baltijos šalių premjerai aptars transporto ir infrastruktūros projektų įgyvendinimą, bendras iniciatyvas saugumo srityje, transatlantinių santykių vystymą, derins šalių pozicijos dėl daugiametės finansinės perspektyvos.

Baltijos valstybių ir Lenkijos ministrų pirmininkų susitikime dėmesys bus skiriamas keturšalio dialogo stiprinimui, ypatingai siekiant bendrų pozicijų Europos Sąjungos klausimais, tokiais kaip daugiametė finansinė perspektyva, „Brexit“ įtaka regionui, branduolinio saugumo klausimai.

Bus apsikeista informacija apie dialogą su Europos Komisija dėl teisės viršenybės Lenkijoje vertinimo.

Taip pat dėmesys bus skiriamas regiono saugumo aktualijoms rengiantis NATO viršūnių susitikimui, santykiams su Rytų kaimynais, papildomos paramos Ukrainai priemonėms ir iniciatyvoms.

Lietuvoje gyvena apie 200 tūkst. lenkų. Lenkija pastaruosius penkerius metus buvo įšaldžiusi aukščiausio lygio vizitus į Vilnių, kaltindama Lietuvą dėl lenkų tautinės bendrijos padėties. Lietuvos Vyriausybė daugumą priekaištų atmetė.

Pastaraisiais metais stebimas dvišalių santykių atšilimas – pernai rugsėjį Lietuvoje apsilankė Lenkijos Seimo maršalka Marekas Kuchcinskis, o šių metų vasarį – šalies prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda).

Kovo pradžioje Lenkijoje lankėsi Lietuvos Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Šiemet ES šalims gali tekti spręsti, ar imtis sankcijų prieš Lenkiją dėl teismų reformos. Diplomatų teigimu, labiausiai tikėtina, kad Lietuva tokiame balsavime susilaikytų.