Visi pirkimai vyks aštuoniose skirtingose produktų kategorijose. Kiekvienoje iš jų konkursų būdu bus atrinkta po penkis tiekėjus, iš kurių darželiai derybų būdu išsirinks geriausius. Darželiams bus palikta teisė savarankiškai pirkti iki dešimtadalio visų produktų, pavyzdžiui, skirtų alergiškiems vaikams.

„Pagrindinis šių pokyčių tikslas - sveikas maistas ir panašesni darželių valgiaraščiai, kurie atitiktų šiandieninius vaikų mitybos reikalavimus. Tai nereiškia, kad dabar Kauno miesto savivaldybė reguliuos, ką darželiuose turėtų valgyti vaikai. Visa tai bus patikėta kompetentingiems specialistams. Noriu pabrėžti, tai nebus centralizuotas maisto tiekimas į darželius. Mes pasirūpinsime tik skaidriu kokybiškų maisto produktų pirkimu. Kaip ir iki šiol, vaikus maitins patys darželiai“, - paaiškino Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Nijolė Putrienė.

Už vaikų maitinimą darželiuose moka tėvai, primena ELTA. O dažnai girdėdami jų priekaištus, dar ankstesnių savivaldos kadencijų politikai siekė reorganizuoti ikimokyklinukų maitinimą savivaldybei pavaldžiose įstaigose. Tačiau iki ryžtingų sprendimų vis nebuvo prieita, nors diskusijos vyko. Buvo siūloma atimti iš darželių teisę savarankiškai įsigyti produktų. Siūlyta netgi atleisti iš darželių virėjas ir jau pagamintą kitur maistą centralizuotai vežioti į darželius. Tačiau tėvai su tuo nesutiko, nes termosuose vežiojamas maistas, kad ir išlieka kurį laiką neatvėsęs, bet mitybos specialistai jo sveiku nebevadina.

Pasak savivaldybės pranešimo, tėvams rūpi ir dažnai jiems kelia nerimą, ką vaikai valgo darželiuose. Atlikta analizė parodė, kad iki šiol Kauno miesto darželiuose pasitaiko itin grubių klaidų - perkami netgi draudžiami produktai. Maisto produktų kainos skiriasi iki dviejų kartų. Todėl Kauno miesto savivaldybė praneša kurianti skaidrią platformą, kuri padės visiems darželiams gauti sveikus ir kokybiškus produktus už realią rinkos kainą.

Ilgus metus į vaikų mitybą darželiuose nebuvo kreipiama deramo dėmesio. Kasmet maisto produktai mokesčių mokėtojams kainuodavo po kelis milijonus eurų, bet už tuos pinigus darželinukai kartais valgydavo tai, ką mitybos specialistai apskritai siūlo drausti vaikų mityboje arba nerekomenduoja dėti į vaikišką meniu. Tokia padėtis susiklostė dėl to, kad maisto produktų pirkimu iki šiol kiekvienas darželis rūpinasi pats.

Atliktos analizės rezultatai kelia nemenką susirūpinimą. Darželiuose iki šiol dideliais kiekiais perkami rūkyti mėsos gaminiai, subproduktai, įvairūs saldumynai ir netgi ledai. Kai kurių maisto prekių kiekiai skaičiuojami ne kilogramais, bet tonomis. Maža to, kiekvienam darželiui perkant produktus atskirai, atsiranda piktnaudžiavimo ar tiesiog aplaidžios veiklos rizika. Dėl to darželius gali pasiekti ne patys šviežiausi ar abejotinos kokybės produktai.

Šiuo metu maisto produktus Kauno miesto vaikų darželiams tiekia šeši pagrindiniai tiekėjai, bet net ir identiškus produktus skirtingi darželiai perka skirtingomis kainomis, kurios kartais skiriasi net iki dviejų kartų.

„Įsivaizduokite, vaikų darželiai perka daržoves: viena įstaiga už bulves ar morkas moka vienokią kainą, o kita - bemaž dvigubai daugiau. Panaši situacija ir su kitais produktais. Pavyzdžiui, netgi perkant pieno produktus iš to paties tiekėjo, kainos skiriasi visu trečdaliu. Tai yra mažų mažiausiai nesąžininga“, - permainų poreikį aiškino N. Putrienė, dar pridurdama, jog negalima švaistyti tėvų pinigų, kuriuos jie sumoka leisdami vaikus į darželius.

Maisto darželiams pirkimo naujovių Kaune imtasi po išsamių diskusijų su visomis suinteresuotomis pusėmis. Suburta speciali darbo grupė, į kurią buvo įtraukti Lietuvos tėvų forumo atstovai, mitybos srityje dirbantys akademikai iš Lietuvos sveikatos mokslų bei Sporto universitetų, Kauno miesto ir rajono savivaldybių bei nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Planuojama, kad konkursus laimėję produktų tiekėjai bus patvirtinti iki Naujųjų, o kitų metų pradžioje su jais bus sudarytos preliminarios sutartys. Jose bus numatyti labai griežti saugikliai, kurie padės užtikrinti, kad į miesto darželius būtų pristatomi tik kokybiški maisto produktai. Jei pasitaikys kokybės reikalavimų nesugebėsiančių užtikrinti tiekėjų, sutartys su jais bus nutrauktos.