„Manyčiau, kad kalbėti „matomai“, „galimai“, „kirto“, „nekirto“ čia turbūt palikime specialistams, o politikams vis tiktai patarčiau be reikalo negąsdinti žmonių ir nedaryti sau rinkiminės kampanijos būtent mūsų saugumo klausimų pagrindu“, - žurnalistams penktadienį Vilniuje sakė D.Grybauskaitė.

Krašto apsaugos ministerija ketvirtadienį pranešė, kad balandžio 12 dieną Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo atstovai gavo pasieniečių pranešimą, jog į Lietuvos oro erdvę iš Karaliaučiaus galėjo įskristi trys sraigtasparniai. Kariuomenės atstovai teigė, kad oro erdvės pažeidimas tada nebuvo užfiksuotas, nors pasieniečių vadovas Renatas Požėla sakė, jog „mūsų pareigūnams toks įtarimas kilo“.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas ir komiteto narys Arvydas Anušauskas sakė, kad prieštaringi institucijų pranešimai suglumino visuomenę.

A.Paulauskas interviu portalui lrt.lt praėjusią savaitę taip pat pranešė, kad neįvardijamu laiku Juodkrantėje per pratybas galėjo būti išsilaipinę rusų diversantai. Valstybės sienos pažeidimas tąkart taip pat nebuvo fiksuotas.

Be to, į Klaipėdą vykusio valdomomis raketomis apginkluoto minininko „USS Donald Cook“ įgula pranešė, kad Rusijos šturmo lėktuvai „Su-24“, skraidydami poromis, ne vieną kartą praskrido labai arti karinio laivo per incidentus pirmadienį ir antradienį.

Pasak D.Grybauskaitės, visi šie incidentai patvirtina, kad Rusija yra sudėtinga kaimynė.

„Bet kokia graži retorika ir mėginimas pasakyti, kad kalti kiti - vis tiktai faktai rodo, kad būtent šis kaimynas kelia grėsmę ir mes imamės visų būtinų reikalingų priemonių“, - sakė prezidentė.

Prie kibernetinių išpuolių Lietuva jau priprato

Prezidentė taip pat sako, kad prie kibernetinių atakų Lietuva jau priprato. Pastaruoju metu kelios valstybinės institucijos susidūrė su išpuoliais prieš jų interneto tinklapius.

Šalies vadovė teigė, kad Lietuva „didesnį susidomėjimą“ pajuto nuo 2013 metų, kai pirmininkavo Europos Sąjungos Tarybai.

„Kai tik koks nors įvykis, ar NATO, ar turime, pavyzdžiui, svečius iš Krymo totorių, ar dar kas nors, yra mums demonstruojama simboliškai, kad galima mus atakuoti, bet mes prie to pripratę, imamės atitinkamų priemonių“, - žurnalistams penktadienį Vilniuje sakė D. Grybauskaitė.

„Tai yra viena iš nekonvencinio karo priemonių. Propaganda, kibernetiniai karai ir panašiai, juos naudoja mūsų kaimynas ne tik prieš mus, bet ir prieš daugelį Vakarų valstybių jau seniai“, - pridūrė ji.

Kibernetines atakas nuo praėjusios savaitės pabaigos patyrė Seimo, Prezidentūros, Užsienio reikalų ministerijos ir Teisingumo ministerijos informacinės sistemos.

Prieš visas institucijas buvo vykdomos DDoS atakos. Šių atakų metu siunčiama daugybė užklausų iš įvairių interneto taškų, taip sutrikdant interneto puslapio veikimą dėl per didelių lankytojų srautų.