„Panašu, kad iki vasario 16 d. matysime labai daug įvairių pasistumdymų Ukrainos politikoje, einama prie neeilinių parlamento rinkimų, kurių baigtis gali būti nenuspėjama“, – sako jis.

Ukrainos ekonomikos ir prekybos ministras iš Lietuvos A. Abromavičius pranešė, kad traukiasi iš pareigų. Pagrindine priežastimi jis įvardijo konfliktą su prezidento Petro Porošenkos frakcijos pirmininko pavaduotoju Ihoriu Kononenka.

A. Medalinskas sako, kad A. Abromavičius užėmė labai nelengvą poziciją – nuo pat pradžių labai daug kišosi tiek prezidento, tiek premjero žmonės.

„Vienas iš labiausiai teigiamų dalykų, kurį pripažįsta ir jo kritikai, ir palaikytojai, kad jis nepiktnaudžiavo savo tarnybine padėtimi. Amerikos ambasadorius sako, kad A. Abromavičius buvo tas, kuris vykdė ekonomines reformas“, – kalba MRU politologas.

Alvydas Medalinskas

Europos Parlamento pirmininko patarėjas Arnoldas Pranckevičius pastebi, kad toks staigus atsistatydinimas nėra gerai, nes auga įtampos valdančiojoje koalicijoje, oligarchinės struktūros vėl perima šalies valdymą. A. Medalinskas su tokia nuomone ne visai sutinka – jo teigimu, nors valdžioje naujųjų oligarchų ir mažiau, oligarchinės struktūros Ukrainoje ir po Maidano nebuvo pasitraukusios.

„Šiuo metu dar nėra aišku, ar ministrą atstatydins. Jau praėjusių metų pabaigoje teko girdėti, kad prezidentinės frakcijos nariai jaučia nepasitikėjimą ministru A. Abromavičium. Šiuo metu Ukrainai reikia daryti ekonomikos reformas, kovoti su korupcija, bet panašu, kad iki vasario 16 d. matysime labai daug įvairių pasistumdymų politikoje, einama prie neeilinių parlamento rinkimų, kurių baigtis gali būti nenuspėjama“, – sako A. Medalinskas.

Pasak A. Abromavičiaus, I. Kononenka į valstybės valdomas bendroves, tarp kurių ir chemijos pramonės bendrovė, bandė įdarbinti savo aplinkos žmonės. „Prieš dvi dienas vienas kandidatas pateikė savo dokumentus bei pareiškė „aš jūsų naujas pavaduotojas, aš esu I. Kononenkos komandos narys, mano kandidatūra jau suderinta“. Vėliau man paskambino prezidento administracija ir primygtinai pareikalavo pasirinkti šį žmogų. Atsakiau, jog nebūsiu šio žaidimo dalimi, ir paprašiau, kad mane atleistų iš pareigų“, – Ukrainos žiniasklaidai sakė A. Abromavičius.

I. Kononenka pareiškė norą išgirsti Ukrainos ekonomikos ir prekybos ministro pasiaiškinimą frakcijos posėdyje ir sakė, kad svarstys klausimą dėl jo atsistatydinimo.

„Nutariau, jog palengvinsiu jo darbą ir pats atsistatydinsiu iš pareigų. Mes su visa komanda esame pasiruošę tuoj pat pasitraukti, nenorime, kad procesas užsitęstų. Nuoširdžiai dėkoju visai savo komandai Ekonomikos ministerijoje, taip pat partneriams užsienyje, bendraminčiams vyriausybėje ir parlamente už viską, ką kartu nuveikėme“, – kalbėjo Ukrainos ekonomikos ir prekybos ministras.

A. Abromavičius pareiškė, kad džiautųsi galėdamas tęsti ekonomikos reformas, tačiau, esant tokioms aplinkybėms, būtų sąžiningiau pasitraukti: „Turime atsikratyti tų, kurie melžia Ukrainos ekonomiką. Tokių žmonių turi nelikti Ukrainos politikoje.“

Vakarai apgailestauja dėl A. Abromavičiaus

Kijeve reziduojantys Vakarų valstybių ambasadoriai išsakė apgailestavimą dėl ekonomikos ministro Aivaro Abromavičiaus atsistatydinimo, pagyrę jo pastangas kovoti su korupcija ir įgyvendinti Ukrainos ekonomikai būtinas reformas.

„Esame labai nusivylę dėl ekonomikos plėtros ir prekybos ministro A. Abromavičiaus, kuris atnešė realių reformos rezultatų Ukrainai, atsistatydinimo“, – rašoma pareiškime.

Jį pasirašė Jungtinių Valstijų, Vokietijos, Prancūzijos, Britanijos, Kanados, Italijos, Japonijos, Švedijos, Šveicarijos ir Lietuvos diplomatinių misijų vadovai.

„Praėjusiais metais A. Abromavičius ir profesionali jo komanda žengė svarbius žingsnius – vykdė griežtas, bet reikalingas ekonomines reformas, kad padėtų stabilizuoti Ukrainos ekonomiką, išrautų su šaknimis endeminę korupciją, kad Ukraina atitiktų savo įsipareigojimus Tarptautinio valiutos fondo programai, kad būtų skatinamas didesnis atvirumas ir skaidrumas vyriausybėje“, – teigia diplomatai.

„Stabili, saugi ir klestinti Ukrainos ateitis pareikalaus plačios ir įvairialypės pasišventusių profesionalų, keliančių Ukrainos žmonių interesus aukščiau savųjų, komandos ilgalaikių pastangų. Svarbu, kad Ukrainos lyderiai atmestų į šalį savo siaurus interesus, šalies pažangai dešimtis metų trukdžiusių stambiųjų verslininkų interesus ir tvirtai siektų gyvybiškai svarbių reformų“, – rašoma pareiškime.

Stebėtojų teigimu, Ukrainos ir Lietuvos pilietybę turinčio A. Abromavičiaus pasitraukimas paryškina nesutarimus provakarietiškoje prezidento Petro Porošenkos vyriausybėje ir atskleidžia sunkumus eurointegracijos kelyje.