Antradienį Vilniuje, Seimo rūmuose, dalyvaudamas Lietuvos laisvės gynėjų susitikime jis prisiminė, kaip Lietuvos šaulių sąjungos vyrai jį išmokė gaminti „Molotovo kokteilius“, o po daugiau kaip dviejų dešimtmečių Kijeve jis to mokė savo studentus.

„Kada 2014 metais stovėjau Maidane, mokiau savo studentus gaminti „Molotovo kokteilius“, kaip mane čia, Vilniuje, mokė Šaulių sąjungos vaikinai. Kai istorija šitaip pasisuko, prisimindavau 1991 metų Vilnių. Žiemos Maidanas Kijeve tiek priminė aikštę aplink Seimą, kad man kartais šie įvykiai susipindavo“, – istorinėje Kovo 11-osios salėje pasakojo ukrainietis.

Jis prieš 25 metus būdamas 17 metų studentas su draugais atvyko į Vilnių ginti Lietuvos laisvės.

„Tada, kai važiavome čia į Lietuvą, nemanėme, kad tauta galės nugalėti šią didžiulę karinę mašiną. Mes vykome dalyvauti kovoje, kuri atrodė beviltiška, bet teisinga. (...) Būtent Vilniuje pamatėme, kad kritinė masinė žmonių savo orumą iškėlė aukščiau biologinio gyvenimo pratęsimo. Tada atsitraukia tankai ir didžiausios pasaulio valstybės. Tai buvo reikšmingiausia pamoka“, – tvirtino J.Dykyjus.

Dėkodamas Lietuvai už paramą Ukrainai, dabar kovojančiai už savo teritorinį vientisumą ir nepriklausomybę, svečias pabrėžė, kad bendra lietuvių ir ukrainiečių kova nesibaigė.

„Mes kartu užrašėme vieną eilutę į didžiulę šimtametę istoriją, kuri vadinasi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kova už laisvę, tai ilgas nepriklausomybės karas (...) Tačiau karas dar nesibaigė“, – sakė jis ir ragino stabdyti „iš Rytų ateinančią ordą“.

Sausio 13-oji Lietuvoje minima kaip Laisvės gynėjų diena, pagerbiant žuvusiuosius 1991 metų sausio 13 dieną per sovietų kariuomenės veiksmus Vilniuje.

Sovietai tuomet karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo SSRS.

1991-ųjų sausio 13-osios naktį prie Televizijos bokšto, Lietuvos radijo ir televizijos komiteto pastato žuvo Loreta Asanavičiūtė, Virginijus Druskis, Darius Gerbutavičius, Rolandas Jankauskas, Rimantas Juknevičius, Alvydas Kanapinskas Algimantas Petras Kavoliukas, Vidas Maciulevičius, Titas Masiulis, Alvydas Matulka, Apolinaras Juozas Povilaitis, Ignas Šimulionis, Vytautas Vaitkus, vėliau (vasario ir balandžio mėnesiais) nuo sužeidimų mirė Vytautas Koncevičius ir Stasys Mačiulskas. Buvo sužeista daugiau kaip tūkstantis beginklių žmonių.

Nors sovietų kariams pavyko užimti Televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, jie neišdrįso pulti tūkstančių žmonių saugomo tuometinės Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pastato.