Pasak Prezidentės, per Baltijos šalis ir Lenkiją į Bendriją dažniausiai bando patekti asmenys iš Rytų Valstybių – Vietnamo, Afganistano, Rusijos, Gruzijos, Baltarusijos, o pastaruoju metu ir iš Ukrainos. Lietuvoje pernai sulaukta 496 prašymų dėl pabėgėlio statuso suteikimo, sulaikyta 6 tūkst. nelegalių migrantų. Iš viso Lietuvoje teisėtai gyvena daugiau nei 39 tūkst. užsieniečių.

D. Grybauskaitės teigimu, EVT palaikys Europos Komisijos suformuluotas antikrizines iniciatyvas nelegaliai imigracijai pažaboti.

„Europos Tarybos Vadovai, mes, juos palaikysime ir pritarsime ir tikrai mėginsime kiek įmanoma padėti ir tiems kurie atvyksta ir stengsimės, kad giluminės priežastys dėl ko žmonės išvykstą būtų švelninamos“, – prieš EVT Briuselyje kalbėjo Prezidentė, pridūrusi, kad Lietuva šiemet planuoja dalyvauti aštuoniose ES išorės sienų valdymo agentūros „Frontex“ operacijose Viduržemio jūroje.

EVT ketvirtadienį bus svarstomas 10 punktų planas, kuriuo siūloma didinti ES vaidmenį bandant sureguliuoti Šiaurės Afrikoje vykstančius konfliktus, taip pat stiprinti Frontex“ operacijas Viduržemio jūroje. Tarp punktų yra ir siūlymas fiziškai naikinti laivus, kuriais prekiautojai žmonėmis migrantus gabena į Europą. ES vadovai aptars ir glaudesnį teisėtvarkos agentūrų „Europol“, „Frontex“, „Eurojust“ tarpusavio bendradarbiavimą.

„Migrantų antplūdis iš įvairių neramumų krečiamų pasaulio regionų tampa visos ES problema – negalime sakyti, kad ji toli nuo mūsų. ES turi solidariai imtis kompleksinių priemonių, kurios padėtų spręsti pabėgėlių srautų problemas ir užkirstų kelią prekybai žmonėmis“, – teigė Prezidentė.

Lietuvos Vyriausybė ketvirtadienį operacijoms Viduržemio jūroje nusprendė skirti sraigtasparnį su dviem įgulomis.

JT ragina imtis skubių veiksmų

Europos Sąjunga privalo greitai pradėti migrantų gelbėjimo operacijas jūroje ir įsipareigoti priimti žymiai daugiau pabėgėlių, ketvirtadienį pareiškė aukšto rango Jungtinių Tautų (JT) pareigūnai ir Tarptautinė migracijos organizacija.

„Europos Sąjungos atsakas turi peržengti dabartinį minimalistinį požiūrį, pagal kurį dabar daugiausia dėmesio skiriama migrantų sulaikymui pakrantėse“, – sakoma bendrame pareiškime, kuris buvo paskelbtas prieš ES viršūnių susitikimą Briuselyje.

Pareiškimą pasirašė JT žmogaus teisių vadovas Zeidas Ra'adas Al Husseinas, JT pabėgėlių komisaras Antonio Guterresas, JT specialusis atstovas migracijai Peteris Sutherlandas ir Tarptautinės migracijos organizacijos vadovas Williamas Lacy Swingas.

Europos valstybių lyderiai sulaukė priekaištų, kad jiems nerūpi migrantų gyvybės, kai maždaug 800 pabėgėlių nuskendo sekmadienį prie Libijos krantų apvirtus juos plukdžiusiam laivui. Ši katastrofa yra daugiausia gyvybių pareikalavusi tokio pobūdžio nelaimė Viduržemio jūroje.

Jei planams bus pritarta, ši operacija bus pirmoji, kai Bendrijos šalių vyriausybės, jaučiančios didžiulį spaudimą pažaboti migrantų srautą ir užtikrinti efektyvesnę pagalbą į nelaimę patekusiems pabėgėlių laivams, pasitelkia karinę jėgą kovai su nelegalia migracija.