"Sudėjome viską, ką turime, ką radome", - antradienį BNS sakė LGGRTC generalinė direktorė Birutė Burauskaitė.

Internete galima pamatyti ir dalies buvusių karininkų asmens bylas.

Buvusių KGB rezervo karininkų sąrašą galima pamatyti paspaudus šią nuorodą.

Anot B.Burauskaitės, ateityje bus paskelbtos ir kitų buvusių pareigūnų bylos, jos pamažu skenuojamos bei viešinamos.

Paskelbtame sąraše yra ir nuskenuotos buvusio Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo Arvydo Pociaus, ir buvusio užsienio reikalų ministro Antano Valionio bylos.

"Pradėjome nuo asmenų, kurie dar yra veikiantys šiuo metu, bylų. Stengiamės viską sudėti, tačiau neturime didelės komandos tam darbui - prieš skelbiant dar reikia patikrinti, ar tie asmenys anksčiau nėra pranešę apie savo praeitį", - priminė centro vadovė.

Buvusio VSD vadovo asmens byloje skelbiama, kad jis į KGB rezervą įtrauktas 1989 metais. Prieš tai jis ir jo artimieji esą buvo kruopščiai patikrinti, kompromituojančios medžiagos nerasta.

A.Pocius, kaip jaunas įvairiose prokuratūrose dirbęs tardytojas, charakterizuojamas teigiamai - kaip "politiškai išprusęs", "moraliai atsparus", "aktyviai dalyvauja propaguodamas tarybinę teisėtvarką".

Iš vieno dokumento matyti, kad A.Pocius į KGB rezervą iš paprastos karinės įskaitos pervestas, kai atvažiavo dirbti į Šakius. Anot dokumento, ten jis norėjo užsiregistruoti į karinę įskaitą, tačiau jam buvo pasakyta, jog prokurorai turi būti KGB įskaitoje. Dėl to pats A.Pocius esą ir kreipėsi į vietos KGB skyrių. Jį nutarta "panaudoti kaip tardytoją karinės kontržvalgybos struktūrose".

Tuo metu A.Valionis, kaip teigiama paskelbtoje KGB byloje, pasirodė turintis polinkį ar gabumų politinei veiklai.

"Sprendžiant ir praktiškai įgyvendinant užduotis pademonstravo geras mokomų dalykų žinias. Politiškai išprusęs. Sugeba gerai analizuoti, teisingai įvertinti įvykius. Gavo praktinių operatyvinių dokumentų pildymo įgūdžių. Mokymuose aktyviai dalyvavo kolektyvo visuomeniniame gyvenime (...) Teisingai orientuojasi pasaulio politinėje situacijoje. Mėgsta bendrauti, ramus, mandagus.(...) Karo metu gali būti naudojamas operatyviniam darbui vyresniojo operatyvinio įgaliotinio pareigose", - apie A.Valionį po 1982 metais surengtų KGB mokymų rašė jų viršininkas papulkininkis V.Moskvinas.

Pasak Lietuvos komunistų partijos Tauragės rajono komiteto sovietiniam saugumui pateiktos charakteristikos, A.Valionis "deda daug pastangų studijuodamas pirminius marksizmo-leninizmo šaltinius" ir "yra ištikimas partijos idealams".

Byloje rašoma, kad A.Valionis nuo 1979 metų gruodžio buvo vyresnysis leitenantas, o nuo 1984 metų - kapitonas.

2005 metais speciali Seimo komisija atliko parlamentinį tyrimą dėl A.Pociaus, A.Valionio ir tuometinio Seimo vicepirmininko Alfredo Pekeliūno įtraukimo į KGB rezervą. Tačiau šių metų vasarį paviešintame rezervininkų sąraše A.Pekeliūno pavardės nėra.

Sąraše taip pat yra bent dvi teisėjų pavardės - Edmundas Inokaitis ir Valentinas Janonis. Pirmasis - buvęs Kauno miesto apylinkės teismo pirmininko pavaduotojas, dabar dirba eiliniu teisėju. Antrasis - Klaipėdos apygardos teismo teisėjas.

Byloje rašoma, kad V.Janonis nuo 1987 metų dirbo Radviliškio rajono Liaudies teismo pirmininku.

Sąraše abu teisėjai įvardinti kaip vyr. leitenantai.

"Rezervistai, man atrodo, nėra įtraukti į sąrašą, kuriems taikomi apribojimai", - BNS sakė Aukščiausiojo Teismo ir Teisėjų tarybos pirmininkas Gintaras Kryževičius. Apie paskelbtą viešą sąrašą ir į jį patekusius teisėjus G.Kryževičius teigė nieko nežinąs.

2010 metų birželį Seimas priėmė vadinamojo Liustracijos įstatymo pataisas, pagal kurias LGGRTC įpareigotas paskelbti KGB dokumentus ir tokiu būdu baigti liustracijos procesą.