Tokį įstatymą rengiantys valdantieji tvirtina, esą lenkai be reikalo skundžiasi, nes lietuviai Lenkijoje turi tokias pačias sąlygas. Be to, valstybinės kalbos mokėjimas kitataučiams padės integruotis į visuomenę, pranešė TV3 Žinios.

Lenkų bendruomenė šiuo metu tvarko Lietuvoje gyvenančių savo tautiečių parašus. Surinkti 60 tūkst. parašų bus atiduoti aukščiausiems šalies vadovams. Taip tikimasi sustabdyti Švietimo įstatymo pataisas, kad tautinių mažumų mokyklose privalomai lietuvių kalba reikia mokytis daugiau disciplinų, o lietuvių kalbos egzamino užduotys būtų vienodos ir lietuvių, ir tautinių mažumų kalbomis dėstomų mokyklų auklėtiniams.

"Būtent įvedimas dviejų-trijų dalykų priverstinai mokytis valstybine kalba, būtent egzaminų suvienodinimas gimtąja kalba su valstybine kalba", - netenkinančius dalykus vardijo Lietuvos lenkų mokyklų mokytojų draugijos pirmininkas Juzefas Kvietkovskis.

Pagal naują Švietimo įstatymo redakciją, kurio priėmimo procedūrą Seimas planuoja pradėti kitą savaitę, siūloma rusų ir lenkų mokyklose lietuviškai dėstyti Lietuvos istoriją, geografiją ir pilietiškumo pagrindus.

Be to, lietuvių kalbai kaip atskirai disciplinai turi būti skirta ne mažiau valandų nei gimtajai.

"Visi valstybės piliečiai turi labai gerai mokėti valstybinę kalbą, nes yra daug faktų ir nepriklausomų institucijų pateiktų, kurios liudija, kad valstybinės kalbos prastas mokėjimas užkerta kelią žmonėms daryti karjerą čia, Lietuvoje", - teigė Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Valentinas Stundys.

Be to, įstatymo iniciatoriai tvirtina, kad jie šitaip tik sulygina lietuvių ir lenkų tautinių mažumų mokymosi sąlygas, ir jos Lietuvoje tikrai nėra prastesnės nei Lenkijoje.

Tačiau su tokiais teiginiais nesutinka Lietuvos lenkų atstovai.
"Lietuviškos mokyklos mokiniai Lenkijoj turi teisę ir gali laikyti abitūros egzaminą gimtąja kalba. Mes šito neturime. Lietuviškos mokyklos mokiniai Lenkijoje gimtąją kalbą lietuvių turi kaip privalomą egzaminą, mes šito neturime", - teigė J.Kvietkovskis.

Lietuvoje gyvena apie 200 tūkst. lenkų tautybės žmonių.