Apie tai trečiadienį Seimo Antikorupcijos komisiją informavo generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis.

"Jis yra liudytojas, duoda parodymus apie kitų asmenų padarytus galimus nusikaltimus", - sakė pareigūnas.

D.Raulušaitis pranešė, kad Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) ikiteisminį tyrimą "mailiaus" byloje praktiškai baigė. Dabar visa medžiaga atiduota Generalinei prokuratūrai, kad jos prokuroras įvertintų, ar pakanka įrodymų atiduoti bylą teismui, ir kad surašytų kaltinamąjį aktą arba bylą grąžintų papildomam tyrimui.

"Jeigu bus nuspręsta, kad tyrimo duomenų pakanka, prokuroras turės surašyti kaltinamąjį aktą", - sakė D.Raulušaitis.

Iš viso įtarimai šioje byloje pateikti dešimčiai asmenų. Jų pavardes pareigūnas atsisakė įvardyti, nes formaliai ikiteisminis tyrimas nebaigtas.

Praėjusių metų rugsėjį Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiasis prokuroras Zenonas Burokas Antikorupcijos komisijos nariams buvo pranešęs, kad šiame ikiteisminiame tyrime įtarimai pateikti 16 asmenų. Jie įtariami dokumentų klastojimu ir sukčiavimu.

Anot Z.Buroko, tarp įtariamųjų buvo ir du Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojai.

K.Starkevičius tuomet turėjo specialiojo liudytojo statusą, dabar jis liko paprastu liudytoju.

Šiame ikiteisminiame tyrime specialiojo liudytojo statusu buvo apklaustas ir buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Kazimieras Lukauskas.

Bylos duomenimis, buvo įkurtos 7 fiktyvios įmonės, siekusios gauti 22,5 mln. litų ES paramos žuvivaisai.

Pagal priemonę "Akvakultūra" paraiškas ES paramai gauti buvo pateikusios bendrovės "Angila", "Žuvintas", "Commence", "Aniro" ,"Accabi", "Prontis" ir "Brija". Jos norėjo auginti eršketus, ungurius ir šamus.

Nacionalinė mokėjimo agentūra nustatė, kad šios įmonės įsteigtos prieš pat paraiškų pateikimą agentūrai, paraiškas paramai gauti pateikė tą pačią dieną. Be to, įmonių steigėjai - jauni, giminystės ryšiais susiję asmenys, kurie neturi jokios patirties numatomoje veikloje. Atkreiptas dėmesys, kad numatomiems projektams įgyvendinti lėšas turėjo paskolinti tarpusavyje susiję asmenys.

Nors šios įmonės neturėjo tinkamos bazės žuvivaisai, jos gavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos deklaracijas apie atitiktį higienos, veterinarijos, maisto kokybės ir gyvūnų gerovės reikalavimams.

Ikiteisminis tyrimas dėl siekio apgaule užvaldyti ES lėšas pradėtas praėjusių metų sausio 27 dieną. Spaudoje skelbta, kad fiktyvių įmonių interesais rūpinosi ir buvęs Lietuvos banko vadovas ir diplomatas Romualdas Visokavičius.

"Lietuvos rytas" rašė, kad fiktyviai įkurtos bendrovės pateikė dokumentus, jog užsiimti žuvivaisa pasiskolino dideles sumas. Auginti žuvų mailiui jos išsinuomojo apleistą fermos pastatą Vilniaus rajono Mostiškių kaime.

Pareigūnų turimi pokalbių įrašai esą rodo, kad sukčiai tikrintojus ketino apgauti prekybos centre "Senukai" nupirkę keliolika šiukšlių konteinerių, juos sujungę vamzdžiais ir prileidę vandens su mailiumi.

Tuo metu Nacionalinei mokėjimo agentūrai planuota pateikti fiktyvius dokumentus, kad pirkta brangios aparatūros.

Laiku pastebėjus apgaulę pinigų šioms įmonėms neskirta.