"Šis faktas gerokai papildė duomenis, ir atsirado naujas šaltinis diskutuoti, tikslinti istorinius šaltinius, iki tol sukauptus duomenis. Tai bus papildomas ikonografijos šaltinis tyrinėjant mūsų Lietuvos miestelių istoriją XVII-XVIII amžiuje, taip pat karybos istoriją", - BNS sakė E.Vasiliauskas.

Mokslų daktaro teigimu, Lietuvos, įskaitant ir Šiaulių kraštą, ikonografija kol kas labai skurdi. Jo teigimu, ankstyviausi iki šiol žinomi yra Vilniaus, Biržų, Klaipėdos, Plungės atvaizdai.

"Viena iš mano tyrimų temų - Šiaulių ekonomijos miestelių raida XVI-XVIII amžiais, ir pagalbinis šaltinis yra ikonografija. Ji - pati didžiausia spraga, nes geriausiu atveju siekia fotografijos atsiradimą: XIX amžiaus pabaigoje seniausias atvaizdas užfiksuotas, o daugiau nežinoma", - kalbėjo mokslininkas.

E.Vasiliausko aptiktame piešinyje pavaizduotos Joniškio gatvės, pastatai, bažnyčia, turgaus aikštė, numanoma rotušė. Jis greičiausiai sukurtas 1703 metų vasario 1-3 dienomis, kai miestelį puolė švedai.

Mokslininko tikinimu, piešinys yra švedų muziejaus vertybė, ir į Lietuvą negali būti parvežtas, nebent demonstruojamas laikinai. E.Vasiliauskas su savimi parsivežė jo popierinę kopiją ir skaitmeninę versiją.