Prancūzijos ir Lietuvos vyriausybėms, Europos Sąjungos (ES) teisingumo komisarei Viviane Reding (Vivianai Reding) ir Seimo Žmogaus teisių komitetui adresuotame pareiškime ES šalių vyriausybės taip pat raginamos laikytis ES direktyvos dėl bendrijos piliečių ir jų šeimos narių teisės laisvai judėti bei gyventi valstybių narių teritorijoje, o deportuojant asmenis nagrinėti kiekvieną atvejį individualiai.

"Raginame LR Vyriausybę siūlyti Europos Sąjungos Tarybai priimti sprendimą, įpareigojantį Europos Komisiją sukurti ir įgyvendinti ilgalaikę romų ir klajoklių integracijos strategiją, kuri užtikrintų jų bendruomenių apsaugą nuo diskriminacijos ir socialinės atskirties. Ši strategija turi būti pagrįsta tarpinstituciniu koordinavimu, įtraukiant romų ir klajoklių bendruomenes, Europos Sąjungos ir nacionaliniu lygiu", - teigiama kreipimesi.

Pareiškimas išplatintas reaguojant į Prancūzijoje sugriežtinas priemones prieš romų tautybės asmenis, atvykusius iš Rytų Europos šalių. Pastarosiomis savaitėmis ten likviduota daugiau nei šimtas neteisėtų čigonų stovyklų.

Kreipimesi reiškiamas susirūpinimas romų šeimų deportacija iš Prancūzijos ir visiškai nepriimtinais vadinami tokios politikos argumentai.

"Žmonių kolektyvinė deportacija kaip bausmė už pavienių asmenų atliktus neteisėtus veiksmus ar už tai, kad neturi pakankamai lėšų pragyvenimui (juolab, kad nėra užtikrinta teisė į darbą) yra nepateisinama ir pažeidžia teises į būstą, į laisvą asmenų judėjimą, į asmenų lygybę prieš įstatymą", - teigiama kreipimesi.

Jame pabrėžiama, kad "bet kuri Europos vyriausybė, kriminalizuodama visą romų bendruomenę ir tariamai siekdama apsaugoti valstybės piliečius, kursto rasinę nesantaiką visoje Europoje ir gali paskatinti rasistinio smurto išpuolius".

Kreipimąsi pasirašė Lietuvos čigonų bendrija "Čigonų laužas", Romų visuomenės centras, Lietuvos žmogaus teisių centras, Lygių galimybių plėtros centras, Lygių teisių ir socialinės plėtros centras, Žmogaus teisių stebėjimo institutas ir Lietuvos sakaliukų sąjunga.

Jungtinių Tautų rasinės diskriminacijos panaikinimo komitetas kreipėsi į Prancūziją, prašydamas nevykdyti masinės romų deportacijos, tačiau Prancūzijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad romų išsiuntimas atitinka visas žmogaus teisių normas.

Prancūzijos ambasados Lietuvoje laikinasis reikalų patikėtinis Philippe'as Seigneurinas interviu BNS praėjusią savaitę sakė, kad Prancūzijos vyriausybė ir toliau ryžtingai vykdys nusikaltusių žmonių iškeldinimo programą, kuri, anot diplomato, nėra nukreipta specialiai prieš romus.

"Visiškai klaidinga sakyti, kad šie veiksmai turi kolektyvinį ar etninį pagrindą. Žmonės iš teritorijų išvaromi tada, kai yra teismo sprendimai, priimti todėl, kad buvo vykdyti neteisėti veiksmai Prancūzijoje (...) Išvaromi ne tik romai, bet ir kitų tautybių, kitos kilmės žmonės, kurie palydimi iki sienos, nes įvykdė neteisėtus veiksmus", - dėstė jis.
Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje 2010 metų pradžioje gyveno apie 2,4 tūkst. romų.