Politikams ir viešojo sektoriaus vadovams reikia deklaruoti ne tik savo bei šeimos narių privačius interesus versle ar organizacijose, bet ir kiekvieną nuo 2,6 tūkst. Lt vertės sandorį, pirkinį. Taip siekiama kontroliuoti, ar valdžios atstovai gyvena pagal savo pajamas, ar nepriima korupcinių sprendimų.

Kai kurie politikai neslepia pirkę nekilnojamojo turto, statybinių medžiagų, automobilių, brangių drabužių. Tačiau nemažai jų linkę išlaidas ir privačius interesus nuslėpti nuo visuomenės ir etikos sargų.

Moterys puošėsi

Valdžia krizės metu vis ragina visus taupyti, tačiau politikams, atrodo, tai negresia. Iš Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) pateiktų ir internete skelbiamų deklaracijų matyti, kad parlamentarai ir jų šeimos nariai aktyviai skolinosi ir skolino, pirko nekilnojamąjį turtą, automobilius, keliavo, mokėdami už kelialapius po kelis tūkstančius litų.

Tarp įdomesnių pirkinių yra grybų receptų knygelės. Už jas parlamentarė Danutė Bekintienė per du kartus sumokėjo 11,6 tūkst. Lt. Agnė Zuokienė deklaravo per pastaruosius dvejus metus įsigijusi verslo įmonės akcijų, drabužių iki 5 tūkst. Lt ir paveikslą iš galerijos už daugiau kaip 25 tūkst. Lt (tikslių sumų Seimo narė nenurodė),

Neringa Vegytė neslėpė tikslesnės sumos už nusipirktą suknelę – už ją paklojo 3,9 tūkst. Lt. Drabužiais šiais metais apsirūpino ir krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, įsigijusi 2,7 tūkst. Lt kainavusią suknelę ir kostiumėlį už 2,8 tūkst. Lt.

Sveikatos apsaugos ministras Raimundas Šukys pirko daug daiktų, reikalingų namui įrengti, statė tvorą, montavo katilinę, užsakė statybininkų paslaugų. Tiesa, šių metų pirkinių jo deklaracijoje nepateikta. Apie daugumos kitų ministrų pirkinius VTEK svetainėje informacijos rasti išvis nepavyko. Neįmanoma pamatyti ir premjero Andriaus Kubiliaus deklaracijos.

Pirko, skolinosi ir skolino

Krizė nesutrukdė parlamentarams aktyviai pirkti, sudaryti finansinius sandorius. Sunkmečio tikriausia nejautė vienas turtingiausių parlamentarų Jonas Jagminas, su šeima valdantis 17 mln. Lt turto. Per pastaruosius dvejus metus jie pirko automobilį už 155 tūkst. Lt, nekilnojamojo turto už 280 tūkst. Lt, taip pat daug skolino fiziniams ir juridiniams asmenims – daugiau kaip 2 mln. Lt.

O Jonas Ramonas, kurio sutuoktinė turi mėsinių galvijų ūkį, atvirkščiai, – deklaravo ėmę dideles paskolas. Ramonai dabar bankams skolingi apie 1,3 mln. Lt.

Konstantas Ramelis praėjusių metų pabaigoje, per patį nekilnojamojo turto sąstingį, pirko butą už 478 tūkst. Lt. Apskritai sklypus, būstus per pastaruosius dvejus metus pirko ir nemažai kitų parlamentarų.

Dauguma slapukauja

Peržiūrėjus VTEK internete pateiktas valstybės įstaigų, jų padalinių vadovų, savivaldybių atstovų, politikų deklaracijas matyti, kad tik nedaugelis sąžiningai pateikia duomenis apie savo pirkinius, verslo interesus. „Neseniai atlikta Seimo narių deklaracijų apžvalga leidžia VTEK daryti išvadą, kad įstatymų leidėjai, deja, neretai pamiršta privačių interesų deklaravimo prievolę“, – teigė laikinai VTEK direktorės pareigas einanti Dalia Paulauskaitė.

Net 83 Seimo nariai nuo 2008 m. pabaigos iki šių metų birželio nenurodė, kad turi naujų deklaruotinų interesų ar sandorių. Beveik trečdalis parlamentarų visiškai nedeklaravo stambesnių sandorių. 88 Seimo nariai nepapildė privačių interesų deklaracijų.

„Įvertinant faktą, kad Seimo narių atlyginimai, palyginti su daugelio kitų valstybinėje tarnyboje dirbančių asmenų pajamomis, yra didesni, tikėtina, kad parlamentarai ir jų šeimos sudaro daugiau įvairių sandorių – perka, parduoda, keliauja į tolimas šalis“, – mano VTEK vadovė.


Politikai privalo būti sąžiningi

Algis Krupavičius, politologas


Daugelyje demokratinių valstybių politikai ir tarnautojai privalo deklaruoti savo išlaidas. Gerai, kad tokia sistema jau veikia ir pas mus. Tačiau tenka pasikliauti deklaruojančiųjų sąžine, nes keblu patikrinti, ar pateikiami duomenys yra teisingi. Čia svarbų vaidmenį vaidina etikos kodeksas, viešumas. Turbūt niekur pasaulyje nėra tobulos politikų kontrolės mechanizmo.

Iš deklaracijų mažai naudos

Kęstutis Čilinskas, teisininkas


Šiuo metu deklaracijos tik registruojamos ir niekas nesiima priemonių, jei jose būna interesų konfliktų. Todėl dabar jų teikimas neturi jokios naudos.

Prieš kelerius metus teikėme įstatymo projektą, kuriame kitų šalių pavyzdžiu buvo siūloma visiškai atriboti politikus nuo verslo: įmonių akcininkų, atėjusių į Seimą, akcijas valdytų specialus fondas, kol politikas dirba parlamente. Tačiau projektas numarintas ir dabar atėjusieji į politiką įmones perduoda valdyti neva šeimos nariams, o realiai vis tiek dalyvauja versle. Būdami valdžioje tokie verslininkai įgyja išskirtines sąlygas, taip įsigali oligarchija.

Šaltinis
„Valstiečių laikraštis“
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją