Tai paaiškėjo Vilniaus apygardos teisme, kuris apklausinėjo Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos slaptosios tarnybos MI-5 specialiuosius agentus ir derybose su teroristais dalyvavusius šnipus. Antradienį slaptieji liudytojai toliau liudijo Airijos teroristinės grupės The Real Irish Republican Army (RIRA) lyderio 37 metų brolio Michaelo Campbello byloje.

DELFI žiniomis, uždarame posėdyje jie teismui pasakojo, kaip susitikinėjo su Airijos teroristinės grupuotės nariais, kokie ginklai juos domino ir kaip šie domėjosi sprogmenimis, kuriais norėjo susprogdinti policijos ir vyriausybinius šarvuotus automobilius.

Byloje yra net šeši įslaptinti liudytojai, kurių duomenys laikomi valstybės paslaptimi. Šie labai svarbūs liudytojai buvo pristatyti į slaptą teismo salę ir specialiajame kambaryje davė parodymus. Prieš teismą stojęs M. Campbellas šnipų nematė, tik per garso kolonėles girdėjo jų pakeistą balsą.

Prieš šių liudytojų apklausas Lietuvos slaptosios tarnybos ėmėsi ypatingų saugumo priemonių, tačiau tai nesutrikdė teismo darbo.

Dar praėjusiais metais Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnai paskelbė gavę informacijos, kad teroristai žada susidoroti su byloje labai svarbiu liudytoju - D.Britanijos ir Šiaurės Airijos slaptosios tarnybos MI-5 specialiuoju agentu Robertu Michaeliu Jardine. Jis dalyvavo derybose veikdamas pagal saugumo tarnybos išduotą įgaliojimą, be to, teroristams Raseinių rajone nurodė ginklus galinčius parduoti tariamus Lietuvos nusikaltėlius.

Be to, gauta duomenų, kad teroristai siekia susidoroti ir su kai kuriais įslaptintais liudytojai.

RIRA lyderis sumokėjo pinigus lietuviams

Prieš teismą stojusio Airijos piliečio M. Campbello brolis Liamas Campbellas laikomas RIRA lyderiu. DELFI duomenimis, būtent L. Campbellas įkalbėjo savo brolį ir dar du asmenis dalyvauti derybose su Lietuvos nusikaltėliais bei įgaliojo jį apžiūrėti ginkluotę ir sprogmenis.

Be to, kaip nustatyta byloje, L. Campbellas savo broliui buvo perdavęs pinigus, už kuriuos jis turėjo nupirkti ginklus ir sprogmenis bei pasamdyti žmones, kurie iš Lietuvos į Airiją arba Olandiją kontrabandos būdu juos pervežtų.

Lietuvoje gyvenantys asmenys taip pat turėjo surengti teroristinės grupės nariams mokymus naudotis ginkluote.

Slaptą tyrimą pradėję D. Britanijos iš Š. Airijos saugumo tarnybos pareigūnai nustatė, kad lietuviai padėjo teroristinei organizacijai įsigyti ginklų bei sprogmenų ir taip turėjo užtikrinti RIRA veiklą – teroristinių aktų vykdymą.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad airius domino automatai, snaiperiniai šautuvai, pistoletai, granatsvaidžiai, granatsvaidžių išmetamieji varikliai, šoviniai, detonatoriai, laikrodiniai sprogdikliai su kapsulėmis, padegamosios detonuojančios virvės, granatos, bei sprogstamosios medžiagos.

Šaudė Raseinių rajono miške ir Rokų poligone

D. Britanijos ir Š. Airijos specialusis agentas derybas su RIRA lyderiais pradėjo dar 2007-ųjų sausį – Dublino oro uoste R. M. Jardine buvo pavesta susitikti su Lietuvoje gyvenančiais asmenimis ir susitarti dėl ginkluotės įgijimo.

Jau po poros mėnesių britas vienam teroristinės organizacijos atstovui nurodė asmenį, kuris gali ne tik parduoti ginklus, bet ir sutinka „pirkėjus“ apmokyti jais naudotis bei pergabenti juos iš Lietuvos į Airiją. Netrukus su R. M. Jardine susisiekė RIRA lyderis L. Campbellas ir derybas vedė ne tik Š. Airijoje, bet ir viename Paryžiaus viešbutyje.

Po pokalbių slaptasis agentas pasiūlė teroristinės grupuotės atstovams vykti į Lietuvą ir susitikti su pardavėjais. Rugpjūčio 29-ąją į vieną Raseinių rajono sodybą atvyko RIRA lyderio brolis M. Campbellas ir dar vienas asmuo. Po pokalbio su dviem įslaptintais liudytojais jie nuvyko į mišką ir čia airiai išbandė šautuvus, automatus, pistoletus. Nustatyta, kad miške buvo paleista apie 30 bandomųjų šūvių.

Kadangi ginklai tiko, airiai panoro išbandyti ir kitą ginkluotą, todėl ilgai nelaukiant, jau kitą dieną buvo surengtas naujas susitikimas su dar kitu įslaptintu liudytoju. Šis teroristinės grupuotės narius pakvietė atvykti į Kauno rajone esantį Rokų poligoną.

Čia airiams buvo parodytas tikras ginklų ir sprogmenų arsenalas. „Pirkėjai“ neatsispyrė ginkluotę išbandyti, todėl jiems buvo leista šaudyti ne tik iš pistoletų, bet ir iš granatsvaidžio, kulkosvaidžio.

Prašė parduoti reaktyvinę prieštankinę raketą

Šio susitikimo metu airiai taip pat domėjosi sprogmenimis, jų veikimo mechanizmu, galingumu.

„Teroristai prašė nurodyti sprogstamųjų medžiagų kiekį, kurio pakaktų susprogdinti, policijos, vyriausybinį šarvuotą automobilį“, - duodamas parodymus nurodė vienas įslaptintas liudytojas iš Lietuvos.

To paties susitikimo metu airiai su lietuviais sutarė, kad iš jų pirks ginkluotę per kelis kartus ir kaip įrodymą, jog jų ketinimai labai rimti, už ginkluotės pademonstravimą sumokėjo 250 eurų, o už 5 tūkst. eurų nusipirko šautuvą „SVD“. Tiesa, jo į Airiją neišsivežė – paprašė laikinai pasaugoti Lietuvoje.

Į gimtinę grįžęs M. Campbellas ir jo bendras RIRA lyderiams papasakojo apie savo vizitą ir netrukus sudarė „pirkinių“ sąrašą. Per vieną siuntų tarnybą įslaptintam liudytojui buvo pervestas 5 tūkst. eurų avansas.

Su įslaptintu liudytoju po mėnesio M. Campbellas susitiko Ispanijos Marbellos mieste. Šio susitikimo metu jam pareiškė, kad turi išskirtinį užsakymą – nori nusipirkti granatsvaidžio „RPG-7“ reaktyvinę prieštankinę raketą „PG-7“.

Be to, M. Campbellas paaiškino, kad koreguoja anksčiau pateiktą ginkluotės užsakymą ir už anksčiau perduotą avansą perka du granatsvaidžio „RPG-7“ išmetamuosius variklius, 50 laikrodinių sprogdiklių „VZD-6Č“ su kapsulėmis, 12 kg trotilo, 250 m sprogstamosios virvės, du granatsvaidžius „RPG-22“, 300 elektrodetonatorių bei 300 mechaninių sprogdiklių.

Už šios ginkluotės pergabenimą iš Lietuvos į Airiją lietuviui buvo žadama atsiskaityti atskirai.

Ginklus demonstravo Visuomeninės sveikatos priežiūros tarnybos teritorijoje

M. Campbellas į Lietuvą buvo atvykęs ir 2008-ųjų sausį, kai susitikęs su slaptuoju agentu pareiškė, jog nori užsakyti dar vieną siuntą. Lietuvoje veikęs šnipas airiui ginkluotę aprodė Valstybinės visuomeninės sveikatos priežiūros tarnybos teritorijoje.

Vyrai sutarė, kad airis perka ne tik įvarius ginklus bei sprogmenis, bet ir sumokėjo 5 tūkst. eurų avansą už ginkluotės pristatymą į kaimą, esantį maždaug 60 km nuo Dublino.

Tačiau nei sprogmenys, nei ginklai nebuvo išgabenti iš Lietuvos - M. Campbellą sulaikė ginkluoti Lietuvos VSD bei Krašto apsaugos ministerijos specialiojo padalinio pareigūnai. Tik tuomet airis sužinojo, kad ilgą laiką buvo sekamas, o ginkluotę du kartus pirko iš nusikaltėliais apsimetusių pareigūnų.

M. Campbellas savo kaltę neigia, tačiau teisme parodymų kol kas nėra davęs .Jeigu teismas jį pripažins kaltu dėl nusikaltimų, kuriuo jis yra kaltinamas, airiui gresia laisvės atėmimo nuo 10 iki 20 metų bausmė.