„Jei valstybėje susidarė tokia padėtis, kad reikia veržtis diržus, tai daryti būtina visiems, – „Sekundei“ sakė vienas iš pataisos iniciatorių, buvęs ūkio ministras Kęstutis Daukšys. – Manome, kad valstybės tarnautojai nori prisidėti prie valstybės lėšų taupymo, o mes jiems padėsime tai padaryti.“

Darbo partijos atstovai Seime siūlo laikinai, nuo kovo 1 iki gruodžio 31 dienos, apie 15 procentų sumažinti darbo užmokestį Lietuvos Respublikos prezidentui ir I grupės A lygio 17–20 kategorijų politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojams: viceministrams, prezidento, premjero, Seimo pirmininko patarėjams, sekretoriatų vadovams ir jų pavaduotojams, apskrities viršininkams, merams, savivaldybių administracijų direktoriams ir jų pavaduotojams, ministrų patarėjams ir Vyriausybės įgaliotiniams.

„Esame apskaičiavę, kad vien ministerijų tarnautojams sumažinus atlyginimus iki metų pabaigos galima sutaupyti apie pusantro milijono litų, o šiuo metu Lietuvoje tai nemaži pinigai, – teigė K.Daukšys. – O sumažinus visų mūsų pateiktoje pataisoje minimų valstybės tarnautojų atlygius, sutaupyti būtų galima gerokai daugiau.“

Pasak politiko, asmeninio pasitikėjimo valstybės tarnautojai prie pareiginės algos dažniausiai gauna didelius priedus, todėl kai kurių jų realios pajamos gali būti dvigubai didesnės. K.Daukšys patikino, kad pataisos buvo parengtos remiantis Konstitucinio Teismo išaiškinimu, kuriame pripažįstama, kad „esant itin sunkiai ekonominei, finansinei padėčiai paprastai turėtų būti peržiūrimas ir mažinamas visų valstybės valdžią įgyvendinančių institucijų biudžetinis finansavimas“.

K.Daukšys tikisi, kad Seimas siūlymams pritars, o galimo pasipiktinimo sako nebijantis. „Išlygų galėtų būti nebent dėl merų atlyginimų, nes jie ir taip nėra labai dideli“, – sakė pataisų iniciatorius.

Sprendimas populistinis

Panevėžio miesto meras Povilas Vadopolas tikina neprieštarausiantis, jei atlyginimas bus sumažintas, tačiau neslepia įsitikinimo, kad toks sprendimas neteisingas ir populistinis. „Darbo partija tiesiog bando pasikelti savo populiarumą. Tokiais pasiūlymais jie žarstosi todėl, kad Lietuvoje nėra nė vieno šios partijos mero ar vicemero, – sakė P.Vadopolas. –Populiarumą reikėtų stengtis užsitarnauti dorais darbais, o ne populistiniais posakiais. Merų atlyginimai tikrai nėra tokie dideli, kad juos dar būtų galima mažinti. Lietuvoje jie nedidėjo nuo 2000 metų.“

O apie taupymą, miesto mero įsitikinimu, vertėjo pagalvoti prieš užverdant mokesčių reformos maišalynę.

„Gyventojų pajamų mokestį sumažino, algos mums padidėjo, todėl valstybės biudžetas prarado 244 milijonus litų, – sakė miesto meras. – Išeina, kad vieną šunybę parlamentarai jau padarė, dabar bando prastumti kitą, skelbdami, kaip jie pasiaukojamai elgiasi siūlydami taupyti.“

Žinant, kad sau atlyginimus seimūnai susikėlė, pasak P.Vadopolo, siūlymas mažinti darbo užmokestį politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojams dvelkia labai negeru kvapu. „Kiek čia seniai pirštais badėme į Sovietų Sąjungos aukščiausiąją tarybą, kad joje sėdi karvių melžėjos, o dabar į Seimą pateko nemažai tokio pat lygio žmonių, – piktinosi miesto meras. – Jeigu tai būtų naudinga valstybei, tikrai neprieštaraučiau, tačiau dabar esu įsitikinęs, kad tai netinkamas siūlymas. Ar mažai jau priimta prastų sprendimų, kuriuos taisyti parlamentarai suskato, kai žmonės ėmė langus daužyti.“

Negalvoja apie pasekmes

„Aš negaunu tokios algos, kad galėčiau pritarti mažinimui, – Darbo partijos siūlymui nepritaria ir Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis. – Kai eilinis Seimo narys gaus tiek, kiek merai, bus galima kalbėti apie diržų veržimąsi.“ Savo atlyginimo dydžio P.Žagunis net neketino slėpti – „į rankas“ jis gauna 3940 litų. Už šiuos pinigus reikia išmanyti visas rajono gyvenimo sritis, darbuotis savaitgaliais, vakarais ir, pasak rajono mero, prieš kiekvieną žmogų jausti atsakomybę. „Reikėtų pagalvoti apie tokių siūlymų pasekmes – kas prisiims atsakomybę už galimą valdymo krizę, kai merai ims streikuoti“, – piktinosi Panevėžio rajono meras.

Vyriausybės atstovas Leonas Alesionka į Darbo partijos taikiklį nepatenka, nes jo užimamas postas nėra politinio pasitikėjimo. Tačiau užmokesčio mažinimo vajus jau palietė ir jį. „Nors turėjome sutaupytų lėšų, negavau kalėdinės išmokos, – sakė Vyriausybės atstovas. – Pagal Valstybės tarnybos įstatymą 60-mečio proga man priklausė išmoka, tačiau negavau ir jos. Viską sudėjus praradau 8040 litų.“

L.Alesionka sako nukentėsiantis ir tokiu atveju, jei pritaikius mokesčių naujoves neteks neapmokestinamojo minimumo.

„Jei alga prieš Naujuosius būtų padidinta dvigubai, o dabar šiek tiek sumažinta, nedejuočiau, bet kai taip nėra, situacija atrodo kitaip, – neslėpė Vyriausybės atstovas. – Valstybės tarnyba Lietuvoje yra tikrai aukšto lygio, o apie siūlymus mažinti atlyginimus galėčiau pasakyti, kad kuo kvailesnis Seimo narys, tuo labiau spjaudo ant valstybės tarnybos.“