Nuo šiol ant dviejų Vilniuje esančių verslo centrų, „3Burės“ ir „Vertas“, gyvens ir derlių neš keturios bičių šeimos, kurios bendrai talpins net iki 320 tūkstančių bičių, rašoma pranešime.

Idėją įkurti avilius ant pastatų stogų įgyvendino verslo centrus valdanti Švedijos nekilnojamojo turto bendrovė „Eastnine“.

Po du avilius ant kiekvieno verslo centro stogo įkūrusios „Urbanbee.lt“ vadovas Paulius Chockevičius įvardija ir šių bičių gyvenviečių išskirtinumą – šiuo metu ant „Vertas“ stogo įrengtų avilių vieta yra aukščiausia Lietuvoje.

„Dar dažnai išgirstame nuostabos, kai sakome, kad miestai yra palanki terpė gyventi bitėms. Tai yra tikra tiesa. Čia nevykdoma žemės ūkio veikla, kuri neretai tręšiama vabzdžiams kenkiančiomis trąšomis ar pesticidais. Be to, nepamirškime, kad bitės anksčiau gyvendavo aukštai, medžių drevėse, tiesiog žmonės dėl patogumo jas nuleido ant žemės. Tad pastatų stogai miesto bitėms yra labai tinkama vieta gyventi ir rinkti medų, nes jie yra aukštai, o sausa, šviesi, su vėjo užuovėja vieta atkuria natūralią bičių buveinę. Tuo tarpu išgyventi drėgnoje vietoje bitėms itin sudėtinga, tuomet jų imunitetas silpsta ir jos suserga įvairiomis ligomis“, – pasakoja P. Chockevičius.

Jis taip pat papildo, kad avilių įkūrimas urbanistinėje aplinkoje yra naudingas miestams ir jų gyventojams.

„Bitės, apdulkindamos augalus, daro miestus žalesnius. Tokiu būdu gaminama daugiau deguonies, tad turime švaresnį orą. Gyventojai ne tik gali vartoti miesto medų, bet kartu tampa atsparesni žiedadulkių alergijoms. Na, ir, žinoma, tai puiki galimybė plėstis tvarioms, ekologiškoms ir sąmoningoms bendruomenėms“, – bičių auginimo miestuose privalumus vardija pašnekovas ir papildo, kad siekiant užtikrinti sklandų bičių gyvenimą aviliuose, šiuos reikia aplankyti ir pasirūpinti tinkamomis sąlygomis bent kartą per kelias savaites.

Tiesa, kol kas miesto bitininkystė, anot P. Chockevičiaus, Lietuvoje žengia tik pirmuosius žingsnius. Tuo tarpu Londone, Paryžiuje, Niujorke, Berlyne ir kituose dideliuose miestuose aviliai jau senokai keliami ant stogų. Pavyzdžiui, miesto bitės dūzgia virš Bekingemo rūmų Londone ar Whitney meno muziejaus Niujorke.