Šių gyvūnų auginimo sėkmę lemia sveikas virškinamasis traktas ir bendra imuninė sistema, kuri palaiko sveikatą bei užkerta kelią ligoms.

Apie tai, kas turi įtakos paukščių ir kiaulių sveikatai bei kaip ją stiprinti, patarimais dalijasi zooinžinierė, „Kauno grūdų“ veterinarinės farmacijos atstovė Vilma Chorūnaitė, rašoma pranešime.

Veikia stresas

Kaip pažymi V. Chorūnaitė, naminių paukščių ir kiaulių virškinamojo trakto ligoms dažniausiai įtakos turi ne tik virusai ar įvairiausios bakterijos, bet ir stresas. „Stresas – daugumos ligų viena iš priežasčių. Jau nuo pat pirmų gyvenimo dienų naminius paukščius ar mažus paršelius gali paveikti aplinkos veiksniai, tokie kaip pasikeitusi oro temperatūra, triukšmas, pasikeitęs pašaras ar kita. Tai jiems sukelia stresą, dėl jo sutrinka imuninė sistema, kuri ir yra atsakinga už daugumą organizmo pagrindinių funkcijų“, – sako V. Chorūnaitė.

Kaip pavyzdį ji pateikia paršelių atjunkymą, kurio metu jaunas organizmas su dar nesusiformavusiu virškinamuoju traktu būna labai stipriai paveiktas streso. Virškinamajame trakte pasikeičia virškinimui skirta mikroflora, dėl ko prasideda paršelių viduriavimas. Dėl to sumažėja imuninė sistema ir atveria kelius virusams arba mikrobams patekti į organizmą ir iššaukti įvairias ligas, tokias kaip plaučių uždegimą, sąnarių ligas ar net staigų gaišimą. Atjunkymo metu patiriamas stresas taip pat veikia ir veršelius bei kumeliukus.

„Kauno grūdų“ atstovė pažymi, kad svarbu stengtis kiek įmanoma pašalinti gyvūnams stresą sukeliančius dirgiklius. Palaikyti tinkamą paukštidžių ar tvartų temperatūrą, kad į juos patektų natūralios šviesos, pasirūpinti, kad netrūktų pašaro ir švaraus vandens, svarbus ir kokybiškas kraikas, kalbant bendrai – turi būti užtikrintos kuo geresnės augimo sąlygos, kuo mažiau besiskiriančios nuo natūralių aplinkos sąlygų. Jei ir vykdomi kokie nors auginimo pokyčiai, jie turi būti kuo švelnesni, prie jų reiktų pereiti palaipsniui.

Svarbus pašaras

Labai didelę reikšmę gyvulių imuninei sistemai bei jų virškinamajam traktui turi pašaras ir jo maistingumas. „Svarbu kokybiškas pilnavertis pašaras, kuris patenkintų visus gyvūnų fiziologinius poreikius, būtų subalansuotas pagal gyvulių rūšį ir amžių. Kartu su pašarais gyvūnas turi gauti tiek ir tokių maisto medžiagų, kurios užtikrintų tinkamą balansą virškinamajame trakte tarp patogeninių ir nepatogeninių bakterijų. Tai lemia imuninės sistemos greitą ir tinkamą atsaką į aplinkos stresinius veiksnius“, – atkreipia dėmesį V. Chorūnaitė.

Kaip ji pažymi, esant stresinėms situacijoms, vien pašaro neužtenka, norint užtikrinti paukščių ir kiaulių geras organizmų funkcijas ir turėti subalansuotą virškinamąjį traktą. Papildomai rekomenduojama naudoti natūralius priedus. Ypatingai jauno gyvūno sveikam organizmui palaikyti reikalingi probiotikai, atsakingi už žarnyno gerąsias bakterijas ir gerinantys virškinamojo trakto mikrobiologinį balansą. Taip pat ne ką mažiau svarbūs ir prebiotikai, kitaip vadinami oligosacharidai, kurie yra maistas gerosioms bakterijoms, stimuliuojantis naudingų žarnyno mikroorganizmų veiklą. Tarp naudingų medžiagų ir fitobiotikai – augalinės kilmės preparatai, teigiamai veikiantys žarnyno mikloflorą bei fermentai – baltyminių medžiagų kompleksas, kuris būtinas gyvūno organizmui gauti, kad būtų geriau įsisavinamas pašaras ir pagerinti virškinimo procesai.

Veikiant stipriems stresiniams išoriniams faktoriams, gyvūno organizme sutrinka natūralūs procesai, kurie gali slopinti vitaminų, mineralų ir kitų medžiagų įsisavinimą iš pašaro. Todėl reikalingi papildomi kiekiai, kad organizmui šių medžiagų netrūktų. Tokiais atvejais papildomai reikalinga skirti B grupės vitaminus, amino rūgštis bei mineralus.