Žinoma, tai ne kaktusai, ir bent minimalaus rūpesčio joms vis tiek reikia, bet tik minimalaus. Mes pasitelkėme žurnalo „Better Homes and Gardens“ patarimus ir sudarėme 10-ies lengviausiai prižiūrimų kambarinių augalų sąrašą.

Aukštoji araukarija (Araucaria heterophylla)

Aukštoji araukarija, nepaisant „išsikerojusio“ pavadinimo, savo išvaizda primena pušį ar net eglę. Tai išduoda ir jos angliškas pavadinimas – Norfolko salos pušis (angl. Norfolk Island Pine). Kaip ir bet kuri kita „laukinė“ pušis, araukarijai reikai tik dviejų dalykų – saulės ir drėgmės. Radus saulėtą vietą, reguliariai laistant ir neperdžiovinant kondicionieriais patalpų oro, araukarija gali papuošti bet kokį interjerą, o ypač tą, kuriame yra natūralios medienos baldų. Ir, žinoma, per Kalėdas sutaupysite pinigų, kuriuos išleidžiate Kalėdų eglei, nes kalėdinius žaisliukus galėsite kabinti tiesiai ant araukarijos.

2. Peperomijos (Peperomia spp)

Peperomijos pasižymi plačiais, relfefiškais lapais. Pasaulyje egzistuoja daugiau kaip tūkstantis peperomijų rūšių, taigi šių gėlių išvaizda gali būti labai įvairi. Tai nereiklūs augalai. Jiems nereikia daug saulės, todėl jie itin tinkami kambariams, kurių langai žvelgia į šiaurinę pusę. Tiesa, peperomijos turi vieną trūkumą: tai nuodingi augalai, ir jų lapų geriau neragauti nei vaikams, nei šunims, nei katėms.

3. Rombinis lamstas (Cissus rhombifolia)

Šie augalai dar vadinami kambarinėmis vynuogėmis, tačiau jokių uogų iš šio kambarinio vijoklio nesulauksite. Tačiau šliaužimo ir vyniojimosi – į valias. Jei duosite šiam augalui laisvę, jis išsikeros į plotį iki 2 m ir savo ūseliais užsikabins už visko, ką tik užčiuops. Iš esmės šis augalas yra nereiklus, tačiau mėgsta vandenį ir drėgmę, taigi veikiausiai idealiai tiks jūsų kambario kampeliui. Turint galvoje, kad lamstas mėgsta kabintis už lygių ir tvirtų paviršių, geriausia būtų ji auginti vazone, pakabintame palubėje.

4. Dracena (Dracaena fragrans Massangeana)

Dracena yra tikras gebėjimo išgyventi įsikūnijimas, todėl ji išgyvena netgi ten, kur žūsta visos kitos gyvybės formos – paauglio kambaryje ar viengungio bute. Visų pirma, šiam augalui, visiškai nesvarbu, kiek patalpoje yra šviesos. Antra, jis pakelia ilgus „sausros“ periodus. Tačiau tuomet, kai jau prisiminsite, kad šį augalą reikia palaistyti, vandens nepagailėkite. Trečia, šis augalas išgyvens net tuomet, jeigu jį kas nors draskys. Tiesą sakant, pernelyg ilgus kamienus netgi patariama nupjauti – pjūvio vietoje sužels nauji lapai. Galvoje reikia turėti tik vieną dalyką – šio augalo šaknys yra nuodingos ir pavojingos naminiams gyvūnams.

5. Difenbachija (Dieffenbachia spp.)

Auginti difenbacjiją yra vienas iš paprastesnių būdų sukurti savo namuose „tropinį sodą“. Ši ryškiai žalia gėlė su baltomis ir gelsvomis dėmėmis gali išaugti iki 1,8 m pločio. Beje, tą ji daro gana greitai ir nereikalaudama daug priežiūros. Viskas, ką reikia jums daryti, tai gausiai ir dažnai laistyti. Nepaisant to, kad šis augalas yra kilęs iš atogrąžų regiono, auginti jį saulėtoje vietoje nebūtina – pakaks vidutiniškai šviesios vietelės. Vienintelė bėda – nuodingi lapai. Jeigu juos pakramsnosite, galite nusideginti lūpas, burnos ar gerklės gleivinę. Kai kuriais atvejais burną gali netgi sutraukti. Taigi jeigu jūsų gyvūnai ar vaikai mėgsta ragauti kambarinius augalus, ši gėlė – ne jums.

6. Trijuostė sansevjera (Sansevieria trifasciata Laurentii)

Šis kambarinis augalas buvo itin populiarus Sovietų sąjungos laikais ir buvo vadinamas „Lydekos uodega“, „Uošvienės liežuviu“ bei „Gyvatės oda“. Ši gėlė yra visiškai nenumarinama: ji gali savaitėmis gyvuoti be vandens ir žmogaus dėmesio, nebijo skersvėjų, gali būti suginama tiek tamsiame kampe, tiek saulėtoje vietoje. Vienintelis dalykas, kurio ji neperneša, yra ilgalaikė vėsa (žemiau 10 laipsnių šilumos pagal Celcijų) ir pernelyg dažnas laistymas. Taigi trijuostė sansevjera yra idealus variantas žmogui, kuris daug laiko praleidžia komandiruotėse.

7. Gebeninis filodendras (Philodendron hederaceum oxycardium)

Tai dar vienas vijoklis, priklausantis „lipančių bjaurybių“ klasei. Jis nereiklus, įskaitant šviesą bei drėgmę, ir mėgsta „laipioti“. Jeigu įkurdinsite jį ant lentynos, veikiausiai jis ras kelią viršun ir apraizgys jūsų baldą. Jo „čiuptuvų“ ilgis gali siekti net 3 m. Deja, kaip ir daugelis kitų atogrąžų augalų, filodendras yra nuodingas, ir nuodingos yra visos jos dalys, pradedant šaknimis ir baigiant širdelės formos lapais. Tačiau jei šio augalo neragausite, viskas bus gerai.

8. Paprastoji gebenė (Hedera helix)

Paprastoji gebenė yra vienas neegzotiškiausių augalų šiame sąraše. Iš esmės ji gali augti ir lauke. Šie vijokliai gali išaugti iki 30 m aukščio (neduok Dieve, pasisodinsite namuose „laukinę“ gebenę), bet naminės jos rūšys auga ne taip veržliai – vos metrą ar du. Kai kurie žmonės mėgsta gebenes auginti balkonuose ir jos lapų paunksmėje susikurti romantišką kampelį. Beje, gebenių lapai naudojami liaudies medicinoje nuo virtinės negalavimų. Tačiau dideli gebenių lapų kiekiai gali būti nuodingi.

9. Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)

Įmantrus pavadinimas įmantriai kambarinei gėlei. Zamiokulkas gali pasigirti labai tvirtais, tarsi plastikiniais lapais ir ne ką mažiau tvirtesniu charakteriu. Jis mėgsta augti sausai, bet šviesioje vietoje, nors jei nebus daug šviesos, jo augimas tik šiek tiek sulėtės. Jei norėsite numarinti šį augalą, jums teks gerokai pasistengti. Tiesa, yra vienas būdas tai padaryti – kasdien laistyti. Laikykite laistytuvą nuo jo atokiau, ir šis gražuolis išsistiebs iki 1,2 – 1,4 m aukščio.

10. Storalapė vaškuolė (Hoya carnosa)

Kiekviename nereikliausių augalų sąraše būna bent viena gėlė, pasižyminti dailiais ir stipraus aromato žiedais. Mūsų sąraše ši garbė atitenka storalapei vaškuolei. Egzistuoja daugybė šio vijoklinio augalo rūšių, kurios skiriasi lapų spalva ir žiedais. Ši kambarinė gėlė žydi reguliariai ir savo šeimininką gali pradžiuginti tikrai svaiginančiu žiedų aromatu. Taigi jei norite įsigyti kambarinę gėlę, kuri tikrąja to žodžio prasme būtų gėlė, ir nereikalautų ypatingos priežiūros, rinkitės storalapę vaškuolę.