Žiemai geriau nepalikti neišgenėtų aviečių, vynuogių, aktinidijų, citrinvyčių ir kitų vaisius ir uogas vedančių vijoklinių augalų. Ruduo palankus laikas ir spygliuočiams genėti.

Mažiau šakų – didesnės uogos

Rudenį negalima genėti tik vaismedžių. Nupjautos jų šakos gali tapti šalčio laidininkais, todėl medeliai gali neišžiemoti. Visai kitas reikalas – vaiskrūmiai ir sausmedžiai. Jų šakelės liaunos, dideli pjūviai nesusidaro, todėl ir grėsmė iššalti nekyla. O pavasarį šio darbo galima nespėti atlikti, nes vaiskrūmių pumpurai anksti susprogsta.

Juodieji ir raudonieji serbentai nei agrastai genimi tada, kai nukrinta lapai. Raudonųjų ir baltųjų serbentų bei agrastų vaisinės šakelės ilgaamžės. Jų krūmai ir negenėti daug metų gali gerai derėti, todėl reikia tik žiūrėti, kad krūmas nebūtų per tankus. Išpjaunamos sausos, sužalotos, apsamanojusios šakos, ištįsę jų stiebai.
Kaip ir raudonieji serbentai, agrastai uogas augina ant trumpų puokštinių šekelių, todėl juos genėti reikia visiškai taip pat.

Dažniausiai reikia genėti juodųjų serbentų krūmus, nes uogas jie augina ant naujų šakų. Todėl atjauninti juoduosius serbentus reikėtų kasmet, paliekant tik jaunus ūglius. Senus krūmus galima nupjauti iki žemės – taip jiems suteiksite antrą gyvenimą.

Šilauoges galima genėti tiek rudenį, tiek pavasarį, tiek vasarą nuskynus derlių. Genint reikia palikti 6-8 skirtingo amžiaus stiebus. Kitų metų derlius šiek tiek sumažės, bet krūmas žydės vėliau ir uogos bus stambesnės. Užtat dar po metų neatsidžiaugsite uogų gausa.

Genint uogakrūmius, svarbiausia iki pat pagrindo nupjauti senas šakas. Didesnius pjūvius naudinga užtepti sodo tepalu arba aliejiniais dažais, įmaišius į juos fungicido.

Foto: Shutterstock

Avietes nupjauti būtina

Jei dar neišpjovėte uogas užauginusių vasarinių aviečių dvimečių stiebų, padarykite tai kuo greičiau.

Jie išpjaunami iki pat žemės, nepaliekant kelmelių. Išpjauti stiebai surenkami ir sudeginami, kad neplistų ligos ir neišsilaikytų kenkėjai..

Rudeninės arba remontantinės avietės genimos nuskynus uogas. Vėlų rudenį arba žiemos pradžioje nupjovus arba jas tiesiog nušienavus, vienmečiai stiebai užaugina didesnį derlių ir pradeda derėti jau rugpjūtį. Bet galima išpjauti tik dvimečius rudeninių aviečių ūglius, tada ateinančiais metais turėsite ir vasarinių, ir rudeninių aviečių.

Vijokliams irgi reikia priežiūros

Visus vijoklius – vynmedžius taip pat - rekomenduojama genėti tik rudenį arba tuomet, kai jie jau bus sulapoję, nes nugenėjus pavasarį, augalai „ašarotų“. Netekę maisto medžiagų, jauni ar nepalankiomis sąlygomis augantys vijokliai pavasarį dėl to gali ir nudžiūti.

Geriausias laikas gebėti vynmedžius – spalio antra pusė ir lapkričio mėnuo. Prieš tai vynmedžius būtina gerai palaistyti, sukasti žemę aplink jų kamienus ir patręšti mineralinėmis trąšomis. Trumpinami arba šalinami pirmamečiai ūgliai. Į rudeninį „ašarojimą“ sodininkai siūlo nekreipti dėmesio, nes baigiantis vegetacijai, jis ilgai netrunka.

Aktinidijos ir kiti vijokliniai augalai dera tik ant vienmečių ūglių, todėl šalinamos senos, susiraizgiusios šakos, o derančios — trumpinamos. Taip krūmai paskatinami labiau šakotis ir derėti. Šiuos augalus galima genėti iki pat vasario mėnesio.