Kartais netgi įsigudrina suprasti, kad tuos kiaušinius sudeda vištos, kurių pačiam galima užsiauginti, jeigu tik tai nebūtų pernelyg sudėtinga, brangu ir neatimtų daug laiko. Taip prasidėjo specialiai DELFI „Agro“ skaitytojams skirtas žurnalistinis eksperimentas „Vištos 2018“, kurio metu bandysiu apsirūpinti savo auginamų vištų kiaušiniais ir suskaičiuoti jų savikainą.

Savo eksperimentais – bandymais kurtis kaime, ar naujos veiklos pradžia – kviečiame dalintis ir visus skaitytojus. Kiekvieną mėnesį įdomiausio eksperimento autorius bus apdovanotas prizais.

Paskatino tarpininkų godumas

Imtis smulkiosios paukštininkystės paskatino ne tik nusibodęs pigiausių prekybos centruose parduodamų kiaušinių skonis, tiksliau – jo nebuvimas, prieš Velykas išaugusios laisvėje auginamų vištų kiaušinių kainos turguje, bet ir Arūno Milašiaus straipsnis DELFI „Nuomonių ringe“ „Nuodėmė, kuri baigia sugraužti mūsų valstybę ir atlyginimą“.

„Statistikos departamento duomenimis, jei 1994 m. didmeninė dešimties kiaušinių kaina buvo 46 euro centai, mažmeninė pardavimo kaina buvo 61 euro centas, tai 2017 m. didmeninė kaina už dešimt kiaušinių buvo 62 euro centai, o pirkėjai parduotuvėje jau turėjo mokėti 1,52 euro. Bėgant laikui vis didesnė kainos dalis atitenka ne gamintojai, bet tarpininkui“, – rašė A. Milašius.

Vištų auginimas - eksperimentas
Foto: Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Sužinojus apie tokį prekybininkų godumą, tiesiog knieti juos apeiti, tai yra pirkti kiaušinius tiesiai iš paukščių augintojų arba pačiam juos auginti. Juolab, kad turiu tam tinkamas sąlygas – jau dešimtmetį gyvenu sodyboje, Lazdijų rajone, nedideliame Šadžiūnų kaimelyje, tarp Ilgio, Samanio ir Teiraus ežerų ir užpelkėjusių pievų. Tačiau kaimo senbuviai iki šiol mūsų šeimą laiko atvykėliais miestiečiais, nes iš naminių gyvulių laikom tik šunį ir 4 kacinus, o žmonos daržininkystės eksperimentai labiau panašūs į miestiečių laisvalaikį kolektyviniame sode, negu tradicinį ūkininkavimą.

Feisbuko draugai negailėjo patarimų

Prieš porą dešimtmečių gal pirmiausiai būčiau parsinešęs iš artimiausios bibliotekos krūvą knygų apie vištų auginimą, bet šiais laikais niekas taip nedaro. Kas benutiktų – kelyje prakiurtų automobilio padanga, pasiklystų miške ar susirgtų vaikas – dauguma lietuvių pirmiausiai parašys apie tai feisbuke, o tik tada kreipsis pagalbos ar specialistų patarimo.

Todėl ir aš nė nemaniau elgtis kitaip ir pasidalinau štai tokiu įrašu: „Gal kam iš jūsų yra tekę auginti dedekles vištas? Turiu tokį sumanymą, bet vienintelė patirtis – įspūdžiai iš vaikystės, kai močiutė laikė jų visą būrį su gaidžiu priešakyje. Būčiau dėkingas, jeigu pasidalintumėte patarimais, kaip išsirinkti sveikas vištas iki ketvirtadienio, kai važiuosiu į Veisiejų turgų. O taip pat, kuo jas šerti, girdyti, ar joms reikia kažkokios ypatingos priežiūros?“ Patarimai plūsta iki šiol.

„Jeigu perint nesiruoši, tai gaidžio nebūtina turėt. Geriausiai deda paprastos rudos vištos. Kai pradedi šert kombinuotais pašarais, tai paprastų kviečių po to nelabai ir nori, bet šiaip specialiai nieko nereikia. Priežiūra minimali, reikalingas aptvaras. Aišku, faina ir kai išleidžiamos vištos pasivaikščiot, tada būna kiaušinių daugiau ir jos gamtoj daug vitaminų prisirenka. Pasirūpink, kad ta vieta išdezinfekuota būtų. Tada vištukės iš karto blusomis ar kokiais kitais parazitais neapsikrės, nes nei pačiam malonu bus, nei vištos gerai jausis“, – rašė druskininkietė Giedrė Bankauskienė.
Kaunietė Ieva Nakvišėlė patarė, kad vištidę būtų gerai apsaugoti „nuo lapių, šeškų ir šunų... Ir kaimynų gal“.

„Auginame sodyboje dedekles kiekvieną vasarą gal 10 metų. Auginome ir kitus paukščius. Tai nėra sudėtinga. Žinoma, reikia turėti kažkokį aptvertą plotą ir nakčiai kad galėtų kažkur sueiti
miegoti. Visada turi būti vandens kažkur įpilta, o maitinti galima kombinuotais pašarais, skirtais dedeklėm. Žinoma, dauguma atliekų nuo žmonių stalo jos mielai lesa. Galima ir tik kviečiais, bet tada reiktų kažkurių priedų, pavyzdžiui, kalcio kažkuriame pavidale. Bet, geriausiai kiaušinius deda kai maitinamos specialiais kombinuotais pašarais. Rinktis geriausia jau tokias vištas, kurios deda kiaušinius 1-2 mėnesius, nes iš karto bus kiaušiniai. Reikia stengtis suformuoti visą būrį iš karto, nes paskui senosios nelabai nori priimti į būrį naujų“, – dalijosi patirtimi vilnietis verslininkas Kęstutis Mikoliūnas.

Viešųjų ryšių agentūros vadovas, kaunietis Nerijus Budrys patarė, kaip išsirinkti vištas: „Žiūrėkit, kad nenusišėrus kokia būtų, žvali, nenušiktu užpakaliu ir ar akys abi, nes kai sugrūda pardavimui į tuos narvus, tai mėgsta viena kitai pakapot į akis“.

Vištų auginimas - eksperimentas
Foto: Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Pasiruošimas

Atidžiai perskaitęs visus patarimus ėmiausi darbo. Kadangi auginti išlaidų taip, kad kiaušiniai taptų „auksiniais“, neketinau, tai nusprendžiau naudoti seną rąstinį pastatą, paliktą buvusių sodybos šeimininkų. Renovuojant namą statybininkai patarinėjo jį nugriauti, bet man norėjosi pasilikti kažką menančio dar „ikikolchozinius“ laikus. Vienoje pastato pusėje XX a. pabaigoje, ko gero, būta vištidės, nes išliko ne tik perdžiūvusio vištų mėšlo pėdsakai, bet ir laktos, kopėtėlės į jas užlipti bei speciali anga paukščiams išeiti į kiemą. Prieš dešimtmetį ta vištidė buvo išvalyta ir iki šiol naudota tik sodo įrankiams sudėti.

Šakės, grėbliai ir vazonai surado savo vietą kituose pastatuose, vištidę ir laktas išklojau švariu šienu, o lauke prie jos iš metalinio tinklo tvoros likučių pastačiau aptvarą. Ar vištas ganytis išleisime tik į jį, ar galės vaikštinėti po visą sandariai aptvertą beveik pusės hektaro kiemą, tebediskutuojame su žmona. Mano nuomone, daugiau laisvės bus tik į naudą, pales visokių vabaliukų ir žolių, o Irma nerimauja, kad nuo vištų gali nukentėti jos daržas, be to, neaišku, kaip naujas kiemo gyventojas sutiks mūsų Panda – stambi 10 metų amžiaus Vidurinės Azijos aviganių veislės kalė, grėsmingai palydinti patvoriu kiekvieną nepažįstamą praeivį, bet neįtikėtinai atsargiai snukiu stumianti šalin iš jos dubens bandančius vogti ėdalą kacinus.

Pasiruošimo darbų išlaidos – 0,00 eurų, darbo laikas – iki 4 val.

Vištų – į Veisiejų turgų

Specializuoti skelbimų tinklapiai pavasarį tiesiog užversti skelbimais apie parduodamus naminius paukščius, tačiau aš bandysiu elgtis taip, kaip dauguma kaimiečių.

Rajoniniame laikraštyje perskaitau skelbimą: „AB ... paukštynas prekiaus 3-6 mėn. baltomis, raibomis, juodomis bei rudomis dedeklėmis vištaitėmis. Taip pat 10 mėn. dedančiomis rudomis vištomis. Prekiausime ir lesalais. Kiekvieną ketvirtadienį prekiaujame Veisiejų turguje nuo 7 iki 10 val. Vištų kaina – nuo 3,50 euro“. Belieka sulaukti ketvirtadienio ir nepatingėti atsikelti anksčiau, negu esu įpratęs.

Nuo mano namų iki Veisiejų turgaus – vos 6 kilometrai, todėl apie 7.30 val. jau dairiausi ten vištų pardavėjų, tradiciškai įsikuriančių ne pačioje turgavietėje, o kitapus Leipalingio gatvės. Be skelbime minėto paukštyno mikroautobuso, randu tik vieną ūkininką, atvežusį parduoti kelis gaidžius. O kai konkurencijos nėra, tai ir pasiderėti vargu ar pavyks, juolab, kad susidomėjusių vištomis pirkėjų renkasi vis daugiau.

Pasiūlymą, kad pirksiu vištų, jeigu sutiks prieš kamerą papasakoti apie savo prekę, pardavėjas kategoriškai atmeta. Nenori pasigirti, tai ir nereikia.

Skelbime minėta kaina „nuo 3,50 euro“ reiškia kad tiek kainuoja mikroautobuse slepiamos suaugę dedeklės. Slepiamos ne be reikalo, nes jų išvaizda nieko gero nežada – iš tolo šviečia nusišėrę pliki pasturgaliai. Narvuose išeksponuotos jaunos vištaitės atrodo geriau. Jauniausios, kurios, pasak pardavėjo, pradės dėti kiaušinius „gal po kelių mėnesių“, kainuoja po 5 eurus. Dviejų rūšių kiek vyresnės, jau pradedančios dėti – po 7. Vieno narvo gyventojas pardavėjas vadina čekiškomis, o apie kitų kilmę neužsimena.

Pasitarę su žmona apsisprendžiame pirkti tų vyresnių – po 3 vienos ir kitos rūšies. Iš viso – 6 vištos už 42 eurus. Visos nesunkiai sutelpa į plastikinį skalbinių krepšį specialiai atsivežtą iš namų.

Pašarai – lenkiški

Visai greta vištų pardavėjo įsitaisę nuo vilkiko puspriekabės kombinuotais pašarais prekiaujantys lenkai. Į Veisiejus jie atvažiuoja kiekvieną ketvirtadienį.

Puikiai lietuviškai kalbantis lenkas, o gal Lenkijos lietuvis – gerokai šnekesnis už vištų pardavėją. Todėl sugeba įsiūlyti man ne tik 20 kilogramų maišą kombinuotų pašarų, skirtų dedeklėms, už 14.50 euro, bet ir 5 eurus kainuojančią plastikinę vištų lesyklą. Jos privalumas – galima iš karto užpilti didesnį kiekį pašarų, kurie subyrės į apatinėje dalyje esantį dubenį tik tada, kai vištos nules ten jau esančius. Toks įrenginys teoriškai leistų gal net ne kasdien lankytis vištidėje, bet jo veikimą galėsiu girti tik išbandęs ilgesnį laiką. Tada gal nusipirksiu ir panašiu principu veikiančią vištų girdyklą, praversiančią, jeigu vasarą norėsis kelioms dienoms išvažiuoti ir palikti paukščius be priežiūros.

Ne per daug erdvioje „VW Golf“ bagažinėje turėdamas kudakuojantį krovinį daugiau po turgų neklaidžiojau – įvairesnio ar pigesnio lesalo paieškosiu kitą kartą. O dabar reikia skubėti namo, kol automobilis dar nepakvipo vištų mėšlu.

Vištų auginimas - eksperimentas
Foto: Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Pirmas kiaušinis

Su visa skalbinių dėže atneštos į tvartą vištos kaip mat iš jos išlindo, pasikedeno sutaršytas plunksnas, pramankštino kojas ir ėmė dairytis, kur pateko. Pirmosios prie lesyklos puolė 3 vietinės veislės paukštės, o „čekių“ būrelis stovėjo atokiau. Akivaizdu, kad prieš kelionę į turgų niekas jų neperšėrė.

Netrukus jau visos apsiprato tarpusavyje ir susimaišė į smalsų būrį, tyrinėjantį vištidės erdves. Pro sienos skylę į aptvarą išlįsti vištos dar nedrįsta, o išleisti pro duris pasivaikščioti į kiemą neskubu – pirmai dienai užteks turguje ir kelionėje patirto streso. Be to, ir Panda dar tik pratinasi prie sodybos naujakurių kvapo, vaikšto apie vištidę ir įtariai uosto orą.

Sprendimą pirkti gaidį taip pat kuriam laikui atidėjau, kol vištaitės subręs ir pradės dėti kiaušinius.

Kitą rytą po įkurtuvių vištidėje radau pirmą nedidelį rudą kiaušinį.

Bendros išlaidos pasiekė 61,50 euro, pajamos – 1 kiaušinis.

Laukite tęsinio.

Prizai, kurie laukia eksperimento dalyvių.

Pagrindinis prizas, kuris bus įteiktas rugsėjo mėnesį įdomiausio eksperimento autoriui:
Tai benzininis variklis ir 300 eurų kuponas įrankiams, kurie prie jo tvirtinasi, įsigyti.

Konkurso prizai


Be to, papildomai laimėtojas dar gaus:
Krepšį technikai
Kuro bakelį kuro 5L permatomas
Variklinę alyvą

Kiekvieną mėnesį apdovanosime įdomiausius to mėnesio eksperimentus.

Gegužė: Akumuliatorinė žoliapjovė STIHL FSA 45

Birželis: Akumuliatorinės krūmų ir žolės žirklės STIHL HSA 25

Liepa: Akumuliatorinės žirklės gyvatvorėms STIHL HSA 45 su integruotu akumuliatoriumi

Rugpjūtis: Akumuliatorinis pūtiklis STIHL BGA 45

Konkurso prizai
Konkurso prizai
Konkurso prizai
Konkurso prizai