Kaip teigia Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kokybiškas vištos kiaušinis yra kaloringas dietinis produktas. Vieno vištos kiaušinio maistinė vertė prilygsta 40 g mėsos arba 200 g pieno. Cheminė kiaušinio sudėtis yra nevienoda ir priklauso nuo vištos veislės, lesalo, laikymo būdo ir metų laiko (šviesos trukmė turi įtakos).

Vištos kiaušinio didžiausią dalį sudaro baltymas. Jame gausu baltymų, mineralinių medžiagų – natrio, kalcio, geležies, fosforo, chloro, sieros, gyvsidabrio, vario, ir kt., B grupės vitaminų.

Pati vertingiausia kiaušinio dalis yra trynys. Jame yra daug biologiškai visaverčių baltymų su beveik visomis svarbiausiomis amino rūgštimis. Mineralinių medžiagų trynyje dvigubai daugiau negu baltyme, gausu ir vitaminų – A, D, E, B1, B2, PP, B12, biotino ir kt.

Vištų kiaušinis yra vienintelis produktas, kurį žmogaus organizmas įsisavina iki 97–98 proc. ir praktiškai nepalieka šlakų žarnyne. Tačiau kiaušinis turi būti tinkamai paruoštas, jį geriausiai valgyti minkštai virtą.

Nenaudinga kiaušinio savybė ta, kad jame palyginti daug cholesterino, kurio didesnis kiekis žmogui nenaudingas. Todėl piktnaudžiauti kiaušiniais nereikėtų.

Kiaušiniai, skirti žmonių maistui, turi būti tinkamai suženklinti. Ženklinimo išimtys yra taikomos smulkiems ūkininkams, kurie augina ne daugiau kaip 50 vištų savo ūkyje. Tokie kiaušiniai dažniausiai yra parduodami turgavietėse.

Ant kiaušinio turi būti žymuo, sudarytas iš skaičių ir raidžių.

Pirmasis skaičius ant kiaušinio žymi dedeklių vištų laikymo būdą:

  • 1 reiškia, kad dedeklės vištos buvo laikomos laisvos (sodybose auginamos vištos, kurios vaikščioja lauke laisvai).
  • 2 reiškia, kad dedeklės vištos buvo laikomos ant kraiko (paukštynuose, fermose laisvai vaikščiojančios vištos).
  • 3 nurodo, kad dedeklės vištos buvo laikomos narvuose.

Lietuvoje dažniausiai parduodami narvuose laikytų vištų kiaušiniai, nes narvuose gyvena 97 proc. vištų dedeklių. Tačiau VMVT duomenimis jau yra dvi patvirtintos fermos, kuriose vištos laikomos ant kraiko.

Vidurinioji kiaušinių žymens dalis iš raidžių nurodo šalies kodą, kurioje yra dedeklių vištų laikymo vieta. Lietuvoje padėti vištų kiaušiniai turės ženklą LT. Lietuvai tapus ES nare, neliko sienų, kadangi įsiliejome į bendrąją ES rinką, todėl yra įvežama kiaušinių iš kitų ES šalių.

Trečioji dalis nurodo dedeklių vištų laikymo vietos veterinarinio patvirtinimo numerį, kuris reiškia, kad ta laikymo vieta yra kontroliuojama kompetentingos tarnybos.

Kiaušiniai pagal kokybę yra skirstomi į A ir B klases.

A klasės kiaušiniai – lukštas ir po juo esanti odelė yra normalūs, švarūs ir nepažeisti; oro tarpas – ne didesnis nei 6 mm aukščio, nejudantis; baltymas – švarus, skaidrus, drebučių tirštumo, be jokių pašalinių dalelių; trynys – peršviečiant matomas neryškių kontūrų šešėlis, sukant ženkliai nenukrypsta nuo kiaušinio centro, be pašalinių dalelių; gemalo ląstelė – neišsivysčiusi; kiaušinis neturi be pašalinio kvapo. Parduotuvėse turi būti parduodami tik A klasės kiaušiniai.

B klasės kiaušiniais laikomi kiaušiniai, neatitinkantys A klasės kiaušiniams taikomų reikalavimų. Jie yra skirti tik maisto pramonės įmonėms.

A klasės kiaušiniai dar skirstomi į svorio kategorijas:

  • XL – labai dideli (73 g ir didesni);
  • L – dideli (63–73 g);
  • M – vidutiniai (53–63 g); S – maži (iki 53 g).

Svorio kategorijos turi būti pažymėtos ant kaušinių pakuotės. Galima prekiauti ir skirtingų A klasės dydžių kiaušiniais. Tik ant pakuotės turi būti nurodyta informacija „skirtingų dydžių kiaušiniai“.

„Vištų kiaušiniai turi apvalkalą aplink lukštą, natūraliai apsaugantį kiaušinį nuo mikrobų patekimo į jo vidų. Šis apvalkalas užtikrina, kad kiaušinis ilgiau lieka nesugedęs. Todėl plauti kiaušinius rekomenduojama tik prieš vartojimą. Vartotojai turėtų atminti, kad netinkamai paruošę ar vartodami žalius kiaušinius, jie gali susirgti salmonelioze – žmonių ir gyvūnų infekcine liga, kurią sukelia Salmonella rūšies bakterijos.

Būtent dėl salmonelių reikėtų atkreipti dėmesį, kaip kiaušiniai laikomi parduotuvėse. Pardavinėjami kiaušiniai gali pasitaikyti su įtrūkimais, o jeigu jie dar ir laikomi šiltai, salmonelėms tai puikiausia terpė daugintis. Kiaušinių galiojimo terminas – 28 dienos, todėl juos perkant būtina atkreipti dėmesį galiojimo datą. Kiaušinius rekomenduojama laikyti nuo +5 laipsnių iki +18. Prieš naudojimą kiaušinius rekomenduojama nuplauti šiltu vandeniu. Vartoti reikėtų tik šviežius kiaušinius“, – komentavo VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjas Mantas Staškevičius.

Renkantis ir naudojant kiaušinius, anot VMVT specialistų, svarbu žinoti:

  • Pirkti tik ženklintus kiaušinius (ypač turgavietėse).
  • Perkant kiaušinius atkreipti dėmesį į galiojimo datą (kiaušinių galiojimo terminas 28 dienos).
  • Galite pasirinkti: pirkti lietuviškus ar kitos šalies kiaušinius (ant kiaušinio užrašytas šalies kodas).
  • Kiaušinius laikykite šaldytuve. Neplauti.
  • Kiaušinius plaukite tik prieš vartojimą, nes nuplovę pirktus kiaušinius labai sutrumpinsite jų galiojimo terminą.
  • Kiaušinio vidus yra sterilus, todėl skilę, dužę kiaušiniai kelia pavojų, į juos patenka įvairūs mikrobai, todėl juos reikia virti ilgiau (iki 7 min).
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (130)