Kaip sakė Lazdijų viešosios bibliotekos direktorė Renata Rudienė, kilo idėja, kad šios bibliotekos Jaunimo centras būtų ne tik laisvalaikio centras, bet ir tarpininkas tarp jaunuolių ir darbdavių.

Jaunimo centras surinko mainų kontaktus – užregistravo jaunimo atstovus, norinčius dirbti, ir darbdavius, galinčius įdarbinti jaunus žmones. Direktorė teigė, kad norinčių vasarą įsidarbinti atsirado tikrai nemažai. Užsiregistravo 100 moksleivių ir vyresnių jaunimo atstovų iki 29-erių metų. Tik darbdaviai buvo pasyvūs, nė vienas nepaskambino pamatę reklamą apie šią Jaunimo centro iniciatyvą, todėl potencialiems rajono darbdaviams, tarp jų ir ūkininkams, skambino pačios bibliotekos darbuotojos. ,,Gerai, pagalvosime, jeigu reikės darbuotojų, kreipsimės“, - toks buvo darbdavių atsakymas.

Kontaktus – ir jaunimo, ir darbdavių - Jaunimo centro darbuotojos priima iki šiol. Deja, kol kas liūdna situacija su darbais. Bibliotekos darbuotojų norai gražūs, jos bando skambinti ir klausinėti, rekomenduoti jaunuolius potencialiems darbdaviams. Tik kol kas jų pastangos padėti - bevaisės. Visgi direktorė tikisi, kad galbūt pavyks dar šią vasarą ką nors iš jaunuolių įdarbinti. Priimti į laikiną darbą, jos manymu, galėtų ne tik ūkininkai, verslininkai, bet ir biudžetinės įstaigos, juk darbuotojai išeina vasaros atostogų. Jaunuoliai galėtų juos pakeisti. ,,Dar pirmi metai, gal todėl graži iniciatyva stringa. Vėliau, tikimės, gal bus pralaužti ledai. Vieną jaunuolį bandė įdarbinti ūkininkė Alma Rutkauskienė. Mes perdavėme kontaktus, pasakėme vaikinui, kad ūkininkė skambins, kad jis atsilieptų. Deja, jaunuolis neatsiliepė telefonu, todėl nesuprasi, ar jis išties norėjo to darbo. Ūkininkė tada įdarbino kitą žmogų. Taigi, reikia ir pačių jaunų žmonių iniciatyvos bei atsakomybės“, - kalbėjo direktorė R. Rudienė.

Darbas darže
Foto: Shutterstock

Ji sakė, kad kai kurie jaunuoliai skambino bibliotekai, manydami, jog vasarą būtent čia gaus darbą. Direktorės teigimu, gavosi šioks toks nesusipratimas. Iš tiesų vyksta kontaktų mainai, bibliotekos atstovai tik tarpininkauja, o darbo bibliotekoje nesiūlo. ,,Mes renkame jaunuolių kontaktus ir perduodame darbdaviams. Visus reikiamus įdarbinimui dokumentus tvarkys jie patys ar su tėvais“, - tvirtino direktorė.

Vasarą rasti jaunimui laikino darbo negali padėti ir Darbo birža. Alytaus teritorinės darbo biržos Jaunimo darbo centro Lazdijuose įdarbinimo konsultantė Sandra Liaukevičiūtė sakė, kad užsiregistravusių jaunuolių, ieškančių darbo vasarą, nėra.

,,Yra jaunų žmonių, kurie norėtų dirbti vasarą, bet šiandien dienai neturime ką pasiūlyti mokinukams. Rajono darbdaviai nėra kreipęsi ir nėra įregistravę rajone jiems darbo vietų. O toliau, pavyzdžiui, į Alytų, jaunas žmogus ne visada turi sąlygas nuvykti ir ten dirbti“, – teigė S. Liaukevičiūtė. Ji tvirtino, kad ir studentai kol kas dar nesikreipė į Darbo biržą, nes jie tik birželio pabaigoje-liepos pradžioje gaus diplomus. Kiti dar laiko egzaminus. Studentams esą didesnis pasirinkimas darbo vietų, o mokinukams sunkiau.

,,Mes moksleiviams suteikiame reikiamą informaciją, parodome, kur jie patys gali savarankiškai pasižiūrėti darbo skelbimų. Užpernai buvo viešųjų darbų programa, kuomet nemažai rajone buvo įdarbinama ir moksleivių. Jie turėjo galimybę padirbėti įvairiose rajono įstaigose. Deja, 2017 metais Socialinių reikalų ir darbo ministerija nuo liepos panaikino viešųjų darbų programą. Jos jau dvejus metus nėra. Labai gaila, bet tai ne nuo mūsų priklauso“, – sakė Jaunimo darbo centro Lazdijuose įdarbinimo konsultantė.

Taigi belieka laukti, kol pats darbdavys kreipsis į Darbo biržą ir registruos darbo vietas bei įdarbins mokinį jau savarankiškai. Deja, kol kas darbdaviai nesikreipė. Pernai, anot S. Liaukevičiūtės, irgi buvo panaši situacija.