Siekdama paspartinti procesą, pandemijos metu Lietuva ne kartą siūlė korėjiečiams atlikti nuotolinį auditą, tačiau gavo atsakymą, jog tai pirmasis tokio pobūdžio auditas ir jis turi būti atliktas fiziškai Lietuvoje.

Derybos dėl leidimų prasidėjo 2014 metais, kai didžiausi Lietuvos paukštynai kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą dėl galimybės eksportuoti į šią Azijos valstybę. Per beveik 7 metus trukusį procedūrų derinimo laikotarpį kompetentingos Pietų Korėjos institucijos atstovai jau apsilankė pačiuose paukštynuose bei ūkiuose, o šiemet bus audituojamos 4 didžiausios paukštienos perdirbimo įmonės, kurios siekia būti patvirtintos galinčių eksportuoti į Pietų Korėją įmonių sąraše.

„Pietų Korėjos kompetentingų institucijų atliekamas rizikos vertinimo procesas, siekiant eksportuoti paukštieną, yra ilgas ir sudėtingas, tačiau jau įvykę auditai paukštynuose bei Pietų Korėjos atstovų vizitai mūsų Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute bei pasienio veterinarijos postuose buvo sėkmingi: teigiamai įvertintos ir tarnybos vykdomos paukščių gripo kontrolės priemonės, tad liko tik paskutinis formalumas – auditas konkrečiose įmonėse. Tikimės, kad galiausiai pabaigus visas procedūras Lietuvos paukštienos įmonės galės sėkmingai prekiauti dar vienoje milijoninėje Azijos rinkoje“, – sakė VMVT direktorius Mantas Staškevičius.

Šioje Azijos rinkoje Lietuvos įmonės nėra naujokės, pabrėžiama VMVT pranešime. Į Pietų Korėją jau seniai eksportuojami pieno produktai (2021 m. išvežta daugiau kaip 1700 t produkcijos), žuvies gaminiai (pernai eksportuota per 27 t), nuo 2014 m. vežami ir lietuviški pašarai gyvūnams augintiniams (2021 m. išvežta daugiau kaip 577 t) bei tikimasi, kad netrukus atsiversianti paukštienos vežimo į Pietų Korėją galimybė pastebimai padidins eksporto apimtis į šią šalį.