Atsižvelgiant į didėjantį nustatomų atvejų skaičių, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) perspėja dėl pavojaus, kad užkratas gali pasiekti ir Lietuvą bei ragina paukščių augintojus išlaikyti budrumą bei atsargumą, rašomas pranešime.

„Prasidėjus naujam paukščių gripo sezonui, atkreipiame dėmesį į didėjančią rizika, kad šis pavojingas virusas gali patekti ir į Lietuvos teritoriją. Visi paukščių savininkai ir laikytojai turėtų išlikti budrūs, saugoti laikomus naminius paukščius nuo kontakto su laukiniais paukščiais: apriboti naminių paukščių galimybę laisvai vaikščioti lauke ir išleisti juos tik į aptvertas ir saugias lauko aikšteles ar savo kiemus. Tik biologinio saugumo reikalavimų įgyvendinimas ir laikymasis gali sumažinti paukščių gripo viruso patekimą į paukščių laikymo vietas“, – perspėja VMVT Skubios veiklos skyriaus patarėja Vilija Grigaliūnienė.

Spalio mėnesį Europos šalyse vis dažniau randama nugaišusių laukinių vandens paukščių, kuriems atlikus laboratorinius tyrimus patvirtinama LPPG diagnozė. Nors Lietuvos paukštynuose užkrato ligi šiol nerasta, tačiau jis vis dažniau nustatomas kaimyninių šalių paukščių ūkiuose.

Antai, spalio pabaigoje pranešta apie Tartu rajono vienkiemyje Estijoje išaiškintą LPPG atvejį – ten nustatytos apribojimų zonos, vykdomas epizootinis tyrimas siekiant išsiaiškinti kaip virusas pateko į vištų laikymo vietą. Nuo spalio LPPG protrūkiai naminių paukščių ūkiuose nustatyti Italijoje ir Kosove. 2021 m. spalio 20 d. Italijos paukščių ūkyje kuriame buvo laikoma apie 13 tūkst. paukščių nustatytas H5N1 potipio LPPG. Tuo tarpu 2021 spalio 7 d. Kosovo paukščių ūkyje kuriame buvo laikoma virš 22 tūkst. paukščių patvirtintas H5N8 potipio LPPG. Abiejuose ūkiuose visi paukščiai buvo saugiai sunaikinti, aplink LPPG protrūkio vietas taip pat nustatytos 3 ir 10 km apribojimų zonos. Suomijoje šiuo laikotarpiu rasta net 12 laukinių fazanų gaišenų skirtingose šalies vietovėse, kuriuos ištyrus patvirtintas H5N1 potipio LPPG. Estijoje kelių savaičių laikotarpyje rastos didžiojo apuoko, paprastojo vištvanagio ir jūrinio erelio gaišenos, kurias ištyrus laboratorijoje patvirtinti H5N1 ir H5N8 potipių LPPG. Dar keli LPPG atvejai nustatyti Vokietijoje ir Ukrainoje laukiniams paukščiams.

2020–2021 m. paukščių gripo epidemija yra viena didžiausių kada nors Europoje buvusių paukščių gripo epidemijų. 31 Europos šalyje iš viso nustatyta 3 777 LPPG aptikimo atvejai ir apytiksliai 22 900 000 paveiktų naminių paukščių.

2016–2017 m. LPPG epidemija patvirtinta 29 Europos šalyse ir buvo didžiausia kada nors užregistruota ES pagal paukščių protrūkių skaičių, geografinį mastą ir rastų teigiamų negyvų laukinių paukščių skaičių. Pirmieji naminių paukščių protrūkiai buvo siejami su viruso cirkuliacija tarp laukinių paukščių, tačiau antrąją bangą sukėlė greitas viruso plitimas tarp naminių vandens paukščių kuomet virusas mechaniškai su žmonių, transporto judėjimu buvo pernešamas tarp paukščių ūkių. Šiuo periodu pirmieji LPPG atvejai laukiniams paukščiams nustatyti ir Lietuvoje.