„Nekalbėsiu apie klimato kaitą, tą skaitote laikraščiuose. Kalbėsiu apie tai, kokį modelį sukūrė „Auga“, kad spręstų šią problemą. Mes turime sprendimą“, – pristatydamas naują projektą kalbėjo įmonės vadovas Kęstutis Juščius ir sako, kad praleido ne vienerius metus ieškodamas sprendimo.

Jis tvirtino, kad jų tikslas ūkininkams pasiūlyti technologiją, kuri išspręstų šią problemą, nes 25 proc. pasaulinio atšilimo sukuria maisto gamyba.

Kęstutis Juščius
Foto: DELFI / Nerijus Povilaitis

„Jei šią taršą pradėsime mažinti jau dabar, laimėsime laiko“ – sako K. Juščius.

Įmonės siūlomas sprendimas – metano dujų naudojimas žemės ūkio technikoje. Vienas iš trūkumų – dujoms reikia daug vietos. „Auga“ siūlo naudoti keičiamus konteinerius, su dujomis, dėl ko nereikėtų visiems ūkininkams dujų užpildymo stotelių ir tai atpigintų gamybą. Be to, traktorius ja galėtų dirbti laukuose ir būti profesionaliai naudojamas.

Pasak K. Juščiaus, tai ne projektas, o realus produktas, sukurtas per keletą metų.

Paklaustas apie kainą, K. Juščius sakė, kad ūkininkams tai bus pigiau nei dyzelino naudojimas. „Auga“ organizuos šitų produktų patekimą pas ūkininkus, tačiau tikslaus verslo modelio kol kas neatskleidžia.

Daugiau detalių apie šį projektą pateikiama įmonės pranešime spaudai.

Kaip rašoma pranešime, „AUGA group“ sukūrė ir pristatė pirmąjį pasaulyje profesionaliam naudojimui skirtą hibridinį biometanu ir elektra varomą traktorių „AUGA M1“. Tai yra pirmasis kompanijos žingsnis, siūlant technologinius sprendimus, kurie eliminuos klimato taršą visoje maisto grandinėje – nuo lauko iki lentynos – ir leis gaminti produktus be kainos gamtai.

„Esame pasiruošę suteikti galimybę viso pasaulio vartotojams gauti maistą be kainos gamtai. Vartodami tokiu būdu pagamintą maistą, žmonės patys kasdien darys teigiamą poveikį klimato kaitai. Ir esame tikri, kad vis daugiau žmonių nori taip gyventi“, – pranešime cituojamas „AUGA group“ generalinis direktorius Kęstutis Juščius.

Pasak jo, „AUGA group“ pasiryžusi tapti tvaraus ir ekologiško maisto technologijų lydere pasaulyje.

Klimato taršą sustabdys technologijos

Mokslininkų vertinimu, maisto grandinė pasaulyje lemia beveik ketvirtadalį taršos, sukeliančios šiltnamio efektą. Didelė emisijų dalis atsiranda dėl iškastinio kuro naudojimo žemės ūkio technikoje.
Pasak „AUGA group“ vadovo, Lietuvoje sukurta technologija padės visame pasaulyje kurti tokį maisto gamybos modelį, kuris sumažins keliamą žalą gamtai.

„Prieš trejus metus pirmą kartą suskaičiavę savo emisijas, pamatėme, kad net 30 proc. jų sudaro iškastinio kuro naudojimas ūkiuose. Sprendimų, kuo jį pakeisti, tiesiog nebuvo. Todėl ėmėmės lyderystės sukurti technologiją, kuri leis vystyti naują tvarios žemdirbystės standartą ir kardinaliai sumažinti taršą visoje maisto vertės grandinėje. Tai pirmasis šio darbo rezultatas – biometanu ir elektra varomas traktorius“, – sako K. Juščius.

Jo teigimu, biometano, kaip alternatyvaus kuro pasirinkimas, buvo neatsitiktinis – tai viena žaliausių biokuro rūšių. Metanas, surenkamas iš gyvulininkystės atliekų, bei paverčiamas biometanu, savo gamybos ir panaudojimo cikle vienam energijos vienetui kompensuoja daugiau emisijų, nei pats išskiria.

Iki šiol pasaulyje pristatyti tvaraus kuro traktoriai profesionaliam darbui ūkiuose nebuvo tinkami.

„Mūsų išradimai leidžia sukurti plačias traktoriaus panaudojimo galimybes ir padaryti jį prieinamą visiems tvariai dirbti norintiems ūkininkams. Kuriame technologijas ne tam, kad išspręstume tik savo ūkio emisijų klausimą ir įgyvendintume pažadą tapti CO2 neutralia bendrove iki 2030 metų. Mūsų tikslas didesnis – sieksime, kad šis sukurtas traktorius ir kitos dar kuriamos technologijos būtų pasiekiamos viso pasaulio ūkininkams, padėtų išspręsti globalią žemės ūkio sektoriaus taršos problemą ir duotų vartotojams tai ko jiems reikia – maistą, pagamintą be jokios žalos gamtai“, – sako K. Juščius.

Sprendimus išrado Lietuvos inžinieriai

Pasak jo, hibridinis traktorius „AUGA M1“ unikalus tuo, kad čia išspręstos dvi esminės kliūtys, iki šiol neleidusios didžiosioms pasaulio korporacijoms pasiūlyti technikos profesionaliam naudojimui.

„Mūsų inžinierių komanda rado sprendimus, kaip išspręsti kuro papildymo problemą ir užtikrinti nepertraukiamą traktoriaus veikimą visą darbo dieną. Iki šiol pasaulyje sukurti biometanu varomi traktoriai laukuose pajėgė dirbti tik 2-4 valandas, kadangi dujų balionai fiziškai netilpdavo į traktoriaus konstrukciją. Tuo metu ūkininkams būtina žemės ūkio technika, galinti dirbti visą dieną. „AUGA group“ tai puikiai supranta ir ją tokią sukūrė“, – teigia kompanijos vadovas.

Bendrovės sukurta patentuota konstrukcija leidžia traktoriuje sutalpinti didesnius biometano dujų balionus. „AUGA M1“ traktorius naudoja hibridinę biometano-elektros kuro sistemą. Traktoriui dirbant, vidaus degimo variklis, varomas biometanu, generuoja energiją ir tiesiogiai perduoda ją į elektros variklius, kurie suka ratus.

Dirbant įprastomis sąlygomis, kurios nereikalauja didelės galios, traktorius kaupia sugeneruotą energijos rezervą baterijose. Tokia sistema nešvaisto energijos mažo apkrovimo sąlygomis, naudoja palyginti nedidelį, bet efektyvų variklį ir geba išgauti didžiulę galią, kai jos prireikia. Šie sprendimai leidžia traktoriui dirbti iki 12 valandų.

Antroji kliūtis, kuri neleido biometanu varomiems traktoriams išplisti – neišvystyta biometano degalinių infrastruktūra. „AUGA group“ šią problemą išsprendė, pasiūlydama greitai ir patogiai pakeičiamą dujų kasetę.

Pokytį kurs bendruomenė

Kaip teigia „AUGA group“ vadovas, įgyvendinant globalią žemės ūkio technologijų (angl. AgTech) strategiją, artimiausiu metu pasauliui bus pristatyta daugiau sprendimų, kurie užtikrins visos maisto grandinės tvarumą.

Kompanijos specialistai šiuo metu kuria technologijas, kurie eliminuos anglies dvideginio taršą, atsirandančią iš dirvožemio ir galvijų virškinimo proceso, kitus tvarius sprendimus.

„Mūsų inovacijos suburs pasaulinę atsakingų vartotojų, pažangių ūkininkų ir drąsiomis idėjomis tikinčių investuotojų bendruomenę. Ji užtikrins realų pokytį, sukuriant gamtai draugišką visą maisto grandinę, ir leis įgyvendinti „AUGA group“ viziją – tapti tvaraus maisto ir gyvenimo būdo sinonimu“, – sako K. Juščius.